Recenze Gericom Millenium 3 část II.

aktualizováno 
Jak se potýkal all-in-one Gericomu s našimi požadavky na výkon a vybavení? Výkon velmi solidní, zato integrovaná síť tu chybí. DVD, PIII a dostatek paměti však stojí za přimhouření oka.

Unikátní v čemkoliv

Nadstandardem je v případě Gericomu trio procesor, paměť a disk -Pentium na 750 Mhzích patří k lepšímu tónu (aspoň do doby gigahertzovýchprocesorů), 128 MB operační paměti je málem škoda pro Windows 98 a zaručujírelativně bezproblémový přechod na Windows 2000 s minimem ztráty výkonu. Adisk se svými 20ti gigabajty také nebudete muset měnit hned zítra.

Pro a proti - all in one bez sítě

Škoda - pouze integrovaná podpora sítě chybí Gericomu do ideálního počítačeall-in-one. Ačkoliv s dvěma volnými PCMCIA sloty nebude problém jej o síťrozšířit, místo pro další zdířku se najít mohlo. Díky DVD mechanice,reproduktorům, které sice neuslyšíte v provozu vedle pražské magistrály,za to možná probudí souseda o půlnoci a s úhlopříčkou 15,1 palců mátesoukromý kino zážitek takřka zaručen.

Kompatibilita OK, dvířka místo výplní

Ani USB zapisovačka Gericom nezaskočila, s tři roky starou no-name PCMCIAkartou pracující v režimu kompatibility NE2000 si také poradil, i s redukcípro SmartMedia karty. Vlastně jen jediná výtka na fyzické provedení -PCMCIA sloty mohly mít místo plastových záslepek dvířka, která by je chránilaproti prachu stejně nebo lépe - a neriskovali byste jejich ztrátu (při častémpoužívání více karet takřka nevyhnutelné).

Váha a mobilita

Klasický zástupce své kategorie: profesionální all-in-one s integrovanoudisketovou mechanikou a modulární DVD mechanikou. Připočtěte k tomu 15,1 úhlopříčkua robustní provedení - a dostanete se k váze nad tři kilogramy. Při používánídodané brašny Vám to však tolik nepřijde, přes rameno se nosí pohodlně apokud jezdíte autem, při nošení do práce (max. půl kilometru:) zase rozdílmezi 2 a 3 kg až tolik vadit nebude.

Plocha notebooku je definována především úhlopříčkou displeje - tennechal po stranách víka jen minimum nevyužitého prostoru, takže zabírá conejméně zbytečné plochy plast. List A4 tak přesahuje cca o dva a pětcentimetrů, víko přesahuje lehce i základnu notebooku. Ta se svými 27milimetry výšky (s víkem celkem 40 mm) nevychází ve své třídě nejhůř.

Pocity a dojmy

Vlastně je Gericom Millenium 3 zcela typický notebook. Právě svou nevýraznostíje atraktivní: žádné přebytečnosti, standardní architektura, navzájemkompatibilní, vyzkoušené komponenty, v pracovním tónu, který nebude rušit,s utilitárním, funkčním designem. Takový "obyčejný" notebook,svádělo by to říci. To však neříká nic o tom, co se v této řadě skrývá.(Původně nám byl slíben tento model s procesorem v taktu rovných 1000 MHz!)Nálepka na opěrce prozrazuje také ledacos o aspiracích Millenia: výkonnágrafika v tandemu s displejem 15,1 palce, avšak úhlopříčkou 1400 x 1050 bodů- tedy tatáž, kterou jsme měli zatím poprvé vůbec možnost testovat u novéDELLovské mobilní pracovní stanice, modelu Latitude C800. Gericomu tak trvalo(alespoň na papíře) sotva pár měsíců dohnat značku mezi notebooky velmiznámou.

Přesto, výrazným mínusem pro tyto naděje je absence sítě - v praktickykaždém větším podniku nezbytnost, a při pohledu na integrovanou DVDmechaniku chybějící TV či S-video výstup. Notebook sice disponuje rozměrnýmdisplejem, přesto - televizních úhlopříček nedosahuje.

Ostatní výtky jsou jen snadno odstranitelná opomenutí, především nastraně ovladačů - vhodné Synaptics ovladače pro touchpad a SpeedSteputilita pro vhodné nastavení rychlosti procesoru. A samozřejmě, s DVDmechanikou by se slušel i DVD přehrávač!

Závěrem

Model, který se ukázal u nás, jako by nás nechal jen ochutnat to, co můžeskutečně nabídnout "plně" vybavená varianta. "Standardní"all-in-one, s výborným displejem pro prezentace a sledování videa, s DVDmechanikou pro skutečný požitek mimo práci. S dostatkem výkonových rezervi pro výkonnější systémy než instalované Windows 98 SE, Gericom Millenium3 je zajímavou alternativou, která je schopna v mnoha ohledech nahradit stolníPC - včetně kvalitní klávesnice.

Vyjádření českého zastoupení Gericomu: Potisk českých kláves je dodáván standardně - laserově vypalován. Pouze u tohoto kusu byl z důvodů co největší aktuálnosti recenze dodán model s původním potiskem.

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Vylepšený standard microSD slibuje rychlost přenosu dat 985 MB/s

Nový standard microSD Express.

Tento týden byla představena vylepšená verze paměťových microSD karet popsaná ve specifikaci SD 7.1. Novinka nese...

Přichází USB 4, jeho součástí bude Thunderbolt 3 a dvojnásobná rychlost

Logo USB 3.1

Specifikace další generace rozhraní USB se dostává do závěrečné fáze a mohla by být hotova zhruba za rok. S čím se...

Bláznivý nápad, nebo dobré řešení? Vysunutím klávesnice zlepšíte chlazení

Predator Helios 700

Z nově představených modelů herních notebooků Predator nás nejvíce zaujal Helios 700 s výsuvnou klávesnicí. Tou uhnete...

Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?
Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?

Mezi nejčastější psychické onemocnění u dětí patří úzkost. Pokud se neléčí, může se rozvinout v depresi. Na tuto problematiku reaguje ministerstvo školství novinkou, která by se měla objevit ve školních osnovách.

Najdete na iDNES.cz