Recenze Compaq Presario 1700 část 2.

aktualizováno 
Internet zone, JBL speakers, DVD media, 4-way scroll - multimédia psané kapitálkami, DVD nádavkem. Ergonomicky solidně zpracovaný, displej by mohl být tužší - a podrobněji jak se u nás předvedlo lehké Presario v dobré konfiguraci a s Windows Millenium Edi

Multimédia á la Presario

Internet zone, JBL speakers, DVD media, 4-way scroll, S-video: tyhle pojmy naVás bude chrlit reklama Compaqu. Ve skutečnosti to není zase tak přehnaněmnoho - spíše rozumné množství vylepšení. Reproduktory jsou možná lepšínež jiné, hlasitost vydrží i takovou, abyste měli požitek třeba ze sledováníMatrixe (připojená věž to však vždy zvládne lépe). Chybělo mi snadnéovládání hlasitosti - dvě tlačítka pod displejem to sice zvládají, alejsou poněkud "pomalé" v reakcích.

DVD mechanika přehrávala uspokojivě, chyběl ji aktivovaný DMA mód - cožji ubíralo na dobrém výkonu (lze zapnout v nastaveních Windows). Díky modulárníkoncepci ji lze snadno zaměnit například za CD-RW přepisovačku. SoftwarovýDVD dekodér firmy DVD Express byl přibalen, z nám neznámého důvodu všakbylo DVD v nastavení pro jiný region - Rusko a Afriku, české Matrix DVD tedyneběželo hned. Opět lze přenastavit ručně, zde ale pouze 5x - pak zůstanenavždy aktivní poslední nastavení.

Internetová tlačítka pod displejem nejsou od věci - umožní Vám rychlejšípřístup k nejběžnějším aplikacím, které si můžete nastavit neboponechat originální zkratky Media Player, Internet Explorer, Outlook Express aPresario nákupní zónu. Poslední "specialitou" je tlačítko podtouchpadem - čtyřsměrná kolébka, které můžete opět přiřadit vlastnínastavení: můžete posunovat dokument vertikálně i horizontálně, nebo třebao jednu WWW stránku zpět, vpřed, apod...

Ergonomie práce

14,1 palce a velká klávesnice pro efektivitu práce mohou znamenat více nežrychlý procesor. A pro Vaše zdraví určitě - plocha displeje je plněuspokojující, s minimem nevyužitého prostoru víka patří displej Presariak nejtenčím a co do velikosti víka nejmenším displejům této úhlopříčky,který jsme u nás viděli - minimum balastu, maximum obrazu. Slušelo by mumagnéziové vyztužení - v autobuse, při jízdě po nerovné dálnici vdevadesáti (naše varianta vibračního testu:) se cca centimetr čtverečníobrazu v levém horním rohu měl tendenci chvět - ovšem v této cenové tříděmagnézium neseženete.

Klávesnice těží ze standardní velikosti notebooku: vydělené kurzorovétéčko usnadňuje pohyb textem, stejně jako poziční klávesy ve sloupci napravém kraji. Shifty, Enter, BackSpace, tabulátor - vše v solidní velikosti.Místo zdvojené klávesy Windows bych uvítal 2x Ctrl, které je navícprohozené s Fn - v levém dolním rohu si je tak občas spletete. Klávesnicena můj vkus klikala víc než jiné, ale nijak rušivě. Český potisk jepouze z boku, ne na čele kláves - tj. méně viditelný.

Windows Millenium Edition

Dvě poznámky k předinstalovanému operačnímu systému. Windows ME získalyplus za přehrávání videa ve formátu DV - zajímavý je především pro ty,co by chtěli svůj výkonný notebook využít pro stříhání digitálních záznamů:dekodér pro tento formát vykazuje výrazný nárůst kvality oproti staršíverzi ve Windows 98, respektive oproti takřka nepoužitelnému kodeku (!) nynísolidně výkonný, s dobrou kvalitou výsledného obrazu.

Za druhé - Windows ME nabízí podporu hibernace alias režimu spánku přímov systému. Nepotřebujete nakonfigurovávat hibernační soubor ani BIOS, stačíjen aktivovat "režim spánku". Ve chvíli, kdy chcete skončit s prací,ale hodláte v ní později pokračovat, můžete zmáčknout tlačítko provypnutí: operační systém místo vypnutí zmrazí obsah paměti a uloží jejna disk, následně notebook vypne. Při opětovném zapnutí po cca půl minutěmůžete pokračovat tam, kde jste přestali - tak si představuji zvýšeníproduktivity!

Mobilita a velikost

Tenký displej, nízká i vlastní šasi, kromě vlastního displeje minimumnevyužitého místa víka, modulární pozice - to je návod na akceptovatelněveliký a přitom pro práci pohodlný notebook. Presario tyto předpokladysplnilo přinejmenším za pěknou 2, mohlo by být ještě o malinko lehčí adisplej tužší.

Při provozu na akumulátor vydrží - při aktivovaném SpeedStep režimudostatečně dlouho na shlédnutí jeden a půl hodinového DVD videa, tedy proběžnou práci v Office aplikacích cca kolem dvou a půl hodiny.

Pocity a dojmy

Nelíbila se mi příliš řada 1200, Presario 1700 model 370 je však o něčemjiném - velmi elegantní notebook, s kvalitním vybavením, tenkým 14,1 palcovýmdisplejem, ne přímo nezbytnými, ale dostatečně užitečnými "Internetzone" klávesami a též skvělou konektivitou. Bohužel ne tak rozšiřitelností.

Ač nejsem přítelem pravidelných upgradů operačních systémů, občasvyužívám infračervených přenosů, potřebuji pro přenos fotografií zdigitálního fotoaparátu sériový port, i přesto přese všechno jsem siPresario oblíbil. Záleží spíše na úhlu pohledu a Vaší situaci: pokud mátetento "Easy" notebook integrovat mezi starší periferie, se zlou sepotážete. Na druhé straně, pro novopečené vlastníky PC (a notebooků též)je USB tou nejjednodušší možností, jak připojit a instalovat periferie,jejichž nabídka již je obstojná a stále se rozšiřující.

Windows ME sice nedosahují kvalit 32ti bitového jádra Windows 2000, nicméněprávě díky podstatně vylepšené podpoře multimédií jsou pro domácí použití,cílovou skupinu zřejmě vhodnější (a v neposlední řadě levnější).

Závěrem

Zajímavá kombinace špičkových kvalit na straně jedné a ochuzení ostarší nebo méně používaná rozhraní a výstupy - prostě tohle jenotebook pro "standardní" uživatele, kteří nehledají žádnévlastnosti navíc, požadují však co nejlepší základ pro svou prácinezbytný: displej, procesor, disk, modem, síť, DVD - to vše u Compaqu splňujeočekávání. Takže zbývá si jen rozmyslet, zda budete požadovat ony věcinavíc: PS/2, druhý PCMCIA slot, line-in vstup, infračervené přenosy? Pakvolte jiný notebook, pro všechny ostatní je Compaq Presario 1700 notebook,který by pro nominaci do užšího výběru neměli ignorovat.

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Ticho, výkon, kalibrované barvy. Acer uvedl zbrusu novou značku počítačů

ConceptD 500

ConceptD je nová značka stolních počítačů, notebooků a monitorů Acer, určená zejména pro tvůrce obsahu a náročné...

Bláznivý nápad, nebo dobré řešení? Vysunutím klávesnice zlepšíte chlazení

Predator Helios 700

Z nově představených modelů herních notebooků Predator nás nejvíce zaujal Helios 700 s výsuvnou klávesnicí. Tou uhnete...

Přichází USB 4, jeho součástí bude Thunderbolt 3 a dvojnásobná rychlost

Logo USB 3.1

Specifikace další generace rozhraní USB se dostává do závěrečné fáze a mohla by být hotova zhruba za rok. S čím se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz