Tablet PC je zvláštní druh počítačů - prodeje nejsou nijak výrazné, přesto se na trhu drží a své příznivce si nachází. Není divu, přeci jen, jeho přednosti jsou nepřehlédnutelné - a možnosti použití značné. Škoda jen, že technologie je ještě příliš málo vyvinutá, aby zcela a úplně naplnila sliby, se kterými Microsoft a výrobci přenosných PC tablety na trh uváděli. Kdo ví, možná se to začne měnit.
První tablety se mohly "pochlubit" procesory, se kterými by mohl zápasit i dva roky starý domácí počítač. S výkonovým ekvivalentem Celeronu na 700 MHzích, 256 MB operační paměti a pomalým diskem si toho poměrně náročný operační systém a jeho hlasová a dotyková rozšíření příliš nepočnou. S příchodem procesorů Pentium M se však situace změnila k lepšímu, nízká spotřeba se sice malinko zvedla, ale byla bohatě vykompenzována růstem výkonu.
A nyní se do této donedávna výsadně "Intel" či "TransMeta" branže začíná dostávat i AMD. Jak je vidět, optimalizace jádra, lepší výrobní procesy, vypracované úsporné mechanismy, to vše přispívá nemalou mírou k atraktivitě těchto procesorů. Sice již Mobile Athlon XP poněkud nezaslouženě upadá v zapomnění vlivem nového výkonného 64bitového procesoru Athlon 64, než však nový Athlon dosáhne energetické spotřeby (v minimalistickém pojetí) staršího předchůdce, uplyne ještě něco času.
"Low Voltage Mobile Athlon XP-M 2200+" je tak velmi konkurenceschopná alternativa i k procesorům Pentium M. Při podobné spotřebě a velmi podobném taktu nabízí podobný výkon. Rating 2200+ může dle našich zkušeností cca odpovídat procesoru Pentium M na 1,4 až 1,6 GHz - podle aplikace a výhod dotyčného procesoru v jednotlivých oblastech. Není divu, že si jej Averatec vybral jako jádro pro svůj nový tablet.
Tento model, který je výrobcem specifikován jako ultraportable - tedy velmi lehký a přenosný notebook - nabízí díky plné integraci Windows XP Tablet Edition a odpovídající hardwarové podpoře ovládání pomocí tužky, touchpadu, klávesnice či hlasem.
Podobně jako u Acerovských modelů (a oproti tabletům například HP), dotykový displej zde nelze oddělit, lze jej však používat buď jako displej běžného notebooku, při zachování jeho dotykových vlastností, nebo jej otočit a zaklapnout pro psaní na displej jako při použití psacího bloku. Rozlišení a úhlopříčka je pro tuto kategorii naprosto typická, 12,1 palce při 1024 x 768 bodech. Žel, chybí nám bližší údaje k použitému grafickému čipu - nicméně, vzhledem k uvažovaným použitím tabletů, 3D hry a expertní grafické aplikace nebudou patřit k hlavním cílům jeho nasazení.
Ostatní vybavení je ve firemních specifikacích jasnější - a respektuhodné. 512 MB operační paměti DDR s maximem 1 GB, 60GB pevný disk, kombomechanika DVD/CD-RW a rozměry 295 x 250 x 40 milimetrů ukazují, že tablet s AMD a zabudovanou optikou může mít rozměry velmi podobné jiným řešením již na trhu.
Podle výrobce má tablet vážit cca 2 kilogramy a vydržet mezi 3 až 4 hodinami při maximálních úsporách. Uživateli nabídne ještě slot PCMCIA s podporou CardBus, samozřejmostí je WiFi a rovnou na 54 Mbit, síťový adaptér 10/100 Mbit, faxmodem V.90, stereo výstup, mikrofonní vstup, VGA konektor a pro jistotu (příjemně) i televizní výstup. Z těch nám chybějících výrobce nezmiňuje například rozhraní Bluetooth či FireWire.
Averatec dodává tento přístroj od tohoto týdně v USA, kde se zaváděcí slevou 50 dolarů stojí rovných 1300 USD. Při daném kurzu koruny pak vychází tento tablet velmi přijatelně. Vzhledem k faktu, že Averatec je partnerem Tech Data, které má distributorské sítě i v Evropě a ČR, nemusí být přehnané očekávání, že bychom se tohoto kousku mohli dočkat i na "starém" kontinentu. Za cenu pod 40 tisíc by to osvěžilo místní nabídku ultralehkých notebooků s plnou podporou možností Tablet PC.