První notebooky s čipem Mobility Radeon 9700 se chystají na český trh

O kolik je nový Radeon rychlejší oproti starší verzi Radeon 9600? Jak hodně předčí nejlepší současný mobilní čip nVidie? Kdo se již předvedl s mobilním grafickým superčipem na západ od našich hranic? A kdo bude první v ČR? Vsaďte si s námi...

ATI představuje svůj zatím nejrychlejší notebookový čip, který jde ve stopách stolního jmenovce. Zatímco do této chvíle byl korunovaným králem čip Mobility Radeon 9600, v maximální verzi se 128 MB paměti (či jeho FireGL varianta T2 pro expertní aplikace), předává trh nástupci. A předává jej v dobrém stavu! Úhlavní nepřítel se nevzmohl na odpověď lepší než GeForce FX Go 5700, která však v klíčových aspektech nikdy nedosáhla úrovně výkonu špičkových čipů ATI.

Nicméně, právě pro udržení pozice bylo potřeba trochu osvěžit nabídku a výrobcům notebooků nabídnout ještě výkonnější řešení, které přináší skutečně takřka stolní výkon v mobilním balení. Zatímco ti pracovněji naladění mezi uživateli asi nebudou nijak nadšeni, hráči zajásají. Hlavní změny se týkají především zlepšeného výkonu v 3D aplikacích (tedy hry, respektive renderingové aplikace, evt. CAD/CAM/CAE při použití OpenGL), zatímco klasický Word či Excel rozhodně ani s lepším čipem lépe či rychleji nepoběží.

ATI Mobility Radeon 9700

ATI Mobility Radeon 9700 alias kódové označení "M11" podporuje stejně jako jeho předchůdce Mobility Radeon 9600 (alias "M10") grafické efekty DirectX verze 9. Ani tento čip stále ještě nevyužívá při výrobě nejmodernější architekturu, je vyhotoven ve strukturách s rozměry 0,13 mikronů. Úplně nejmodernější čipy včetně nových procesorů Prescott a Dothan již mají struktury menší, rychlejší a úspornější, s rozměry 0,09 mikronů. Jistá inovace tu však vidět je, ATI vsadilo na dieelektrický materiál s nízkým "k", který má snížit rušení na vodičích a tím zvýšit spolehlivost přenosů, tím pádem i rychlost operací. O výrobu čipů se stará konzorcium TSMC.

Top limit: téměř 0,5 GHz namísto 350 MHz

Nový čip se může pochlubit nárůstem taktu až o 50 procent, podle toho, kolik který výrobce notebooku zvolí za základní takt - a kolik jaká šasi notebooku uchladí. Oproti Mobility Radeon 9600 s taktem maximálně 300 až 350 MHz může nový Radeon spoléhat na maximum ležící na 450 MHzích, což by mu mělo zajistit takřka lineární nárůst výkonu ve výpočetně náročných operacích.

Rychlost 3D grafiky: "paměťový efekt"

Tento nárůst výkonu se však nepromítne celý do nárůstu grafického výkonu. Ačkoliv se jmenuje stejně jako stolní Radeon 9700, podobné jméno by nás nemělo mýlit - žel, tento čip sice zvýšil takt centrální grafické jednotky, ale komunikace s grafickou pamětí stále probíhá pouze přes 64bitové či 128bitové rozhraní. Šířka rozhraní závisí od velikosti grafické paměti. Nový čip může disponovat až 256 MB videopaměti, se kterou komunikuje po 128bitové sběrnici, avšak v nejzákladnější verzi s 32 MB je pak vybaven jen 64bitovým rozhraním. Stolní Radeon 9700 naproti tomu komunikuje po datové cestě široké rovných 256 bitů. Toto omezení je zřejmé kdykoliv, když grafický procesor potřebuje sáhnout do paměti. Nový mobilní Radeon tak umí rychle počítat, ale oproti stolnímu si čísla pomaleji vybavuje a zapamatovává... Paměť zůstává klasická DDR, rychlejší DDR2 ani jiné varianty zatím nejsou ekonomické, respektive přírůstek výkonu nelze v masovém nasazení odůvodnit výrazně vyšším nárůstem ceny.

Lepší úsporné mechanismy: z nouze ctnost

Každého uživatele bude zajímat nová úsporná technologie PowerPlay. V čipu je použita již ve verzi 4.0, která slibuje podobné triky jako velice úsporný procesor Pentium M. Nejenom, že je možné deaktivovat nepotřebné oblasti čipu podle potřeb napájení či variabilně snížit jejich takt při provozu na akumulátory, ale díky zabudovanému teplotnímu senzoru bude možné používat tyto mechanismy i pro aktivní ovládání teploty a snížování přílišného tepla emitovaného čipem. Vzhledem k vyššímu taktu je podobný mechanismus zřejmě nezbytný, ATI tak šikovně prodává starou technologii v novém převlečení, navíc velmi atraktivním. Tento mechanismus by měl zajistit přijatelný stupeň výkonu, aniž by ohrožoval stabilitu systému či příliš zatěžoval akumulátory.

Skutečná výkonnost: cca čtvrtinový nárůst

Podle údajů ATI má být nový čip schopen překonat svého předchůdce ve všech ohledech. V průměru lze očekávat nárůst o cca 20 procent napříč obvyklým mixem DirectX a OpenGL aplikací. Jediná vážná (cizí) konkurence, nVidia se současným čipem GeForceFX Go 5700, dokáže nabídnout výkon jen na poloviční až maximálně tříčtvrtinové úrovni nového top modelu.

Záplava značek: podpora ze všech stran

Mezi těmi, kteří se přihlásili k podpoře nového čipu, nechybí i velká jména - Acer, AlienWare, Fujitsu Siemens, Gericom, LG, Medion, Packard Bell, Samsung a Targa. Z velkododavatelů, kteří zabudovávají čipy ATI do notebooků na objednávku pro velké odběratele, již zájem projevili Asus, Clevo, Compal, ECS, FIC, Quanta, Uniwill a Wistron.

V Německu je první Medion

První notebook s čipem Mobility Radeon 9700 je Microstar Tahoe FID 2140 firmy Medion. Tato polomobilní náhrada desktopu se může pochlubit procesorem Pentium 4 na 3,06 GHz s 533MHz sběrnicí, současně však také hmotností pravděpodobně přes 3 kilogramy a dobou provozu na akumulátory, která zatím nebyla zmíněna (Medion asi ví proč). Notebook má stát při poměrně nadstandardním vybavení (512 MB paměti, 60 GB disk, Mobility R9700 s 64 MB videopaměti, duální DVD přepisovačka, 54Mbit WiFi karta, faxmodem a síťovým adaptér) cca 1400 euro.

Na českém trhu zřejmě první Gericom

Rádi uvítáme drby, kdo zřejmě uvede na český trh jako první notebook s Radeonem 9700. Pozitivně máme potvrzeno z tamtamů branže, že se do Čech chystá notebook Gericomu s "M11", tedy právě s Mobility Radeonem 9700. Zda to však někdo stihne ještě dříve? Uvidíme. Také se cosi šušká o notebooku velkého výrobce, který zatím používal nVidii...

Rozhodně se však zdá, že tuto rundu si pro sebe vyhrála firma ATI. nVidia zatím nemá co srovnatelného nabídnout.