Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

První dojmy z dotykového počítače od HP

  17:29
Do redakce se nám dostala horká novinka v podobě stolního počítače s ovládáním přímo na monitoru. Samotný počítač je schovaný za panelem LCD monitoru, který má na sobě vrstvu pro snímání dotyků.
HP TouchSmart

HP TouchSmart | foto: Jiří Zahrádka

I když Česko nepatří mezi země, kde by se měl TouchSmart PC od HP prodávat jako první, podařilo se nám jeden vzorek získat na recenzi.

HP TouchSmartUpatlaná elegance
Lesklý povrch displeje sice láká k dotyku, ale zároveň po něm zůstane výrazná stopa. Při práci díky podsvícení nebude vidět, o to více vystoupí při vypnuté obrazovce. Fanatickým čistomilcům tak nezbývá, než po každé práci znovu a znovu displej vyleštit. HP jim k tomu přímo v balení dodává hadřík.

Lesklý povrch plastů okolo displeje také rád chytá prach, focení se nám tak tentokrát protáhlo více, než je obvyklé.

HP TouchSmartNa první pohled vypadá celé zařízení jako stylová 22“ televize. Výrobce si pohrál i s takovými detaily, jako je malá zářivka, která osvětluje spodní část s reproduktory. Nabízí tři intenzity osvětlení nebo režim, kdy je zcela vypnutá.

Většina nevzhledných konektorů je schovaná pod odnímatelným plastovým krytem na zadní straně s otvorem pro kabely.

HP TouchSmartHned na začátku jsme měli trochu problém s odklopením zadní plastové podpěry, ale nakonec stačilo nebát se a použít větší sílu pro její nastavení do jedné z poloh.

K počítači je dodávané dálkové ovládání, tenká bezdrátová klávesnice a stylová bezdrátová myš. Opět v lesklém provedení.

HP TouchSmart - dodávaná bezdrátová myšHP TouchSmart - dodávaná bezdrátová klávesniceHP TouchSmart - dodávané dálkové ovládání
Dotykem sem, dotykem tam

Práce s počítačem probíhá na třech úrovních. První jsou běžné Windows Vista, druhou pak Windows Media Centrum a konečně třetí je speciální prostřední přímo od HP.

Právě toto originální rozhraní odlišuje TouchSmart od jiných dotykových systémů pro Windows, jako je například tablet PC.

Hlavními prvky jsou zde dvě řady s nabídkami. Ta spodní a menší ukazuje dostupné aplikace. Přímo nad ní je pak hlavní nabídka používaných programů a složek. Právě v z ní je možné programy spouštět a otevírat adresáře.

Prostředí TouchSmart od HP Prostředí TouchSmart od HP - přesun položky

Jednotlivé položky lze do ní jednoduše přetáhnout z dolní řádky a naopak.

Právě zde jsme si poprvé vyzkoušeli vícedotykové ovládání, když jsme hlavní nabídku chtěli zvětšit nebo zmenšit. Stačilo dvěma prsty jakoby vzít okraje jednoho boxíku a pohyby od sebe či k sobě měnit rozměry.


Systém TouchSmart tak opravdu umožňuje pracovat s fotografiemi, hudbou, videem, internetem  nebo televizními pořady dotykem a pohybem prstů po monitoru.

Dotykové ovládání funguje ne vždy zcela přesně, ale chybky nejsou nijak významné. Ve většině případů využijete dotykové ovládání jako myš s jedním tlačítkem. Fungují i dvojkliky.

Firma se tak v podstatě připravuje na nový OS od Microsoftu, který má podle dostupných informací právě vícedotykové ovládání podporovat. Čtěte více: Ballmer: Nové Windows přijdou v roce 2009 i s dotykovým ovládáním

Hardwarové minutky

Počítač dělá počítačem právě jeho vnitřní výbava. V našem případě je systém vybaven procesorem Intel Core2Duo T5850 s taktem 2,2 GHz, 4GB pamětí, 500GB pevným diskem Samsung. K dispozici je bluetooth, pevná i bezdrátová síť, webová kamerka integrovaná v plášti nad displejem, DVD vypalovačka i čtečka karet. Hodí se i televizní tuner AverMedia A326 pro analogové i digitální vysílání.

TouchSmarty se začínají prodávat v tomto měsíci v 17 zemích světa v čele s USA a Japonskem. Česká republika přijde na řadu v říjnu. Cena české verze, která bude mít jinou konfiguraci než námi testovaný model, zatím není známa, ale dá se odvodit z ceny v USA, kde TouchSmart stojí cca 1 200 USD (necelých 20 000 Kč).  

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Padouši dostali další balík ukradených hesel. Není tam náhodou i to vaše?

Aktualizovaná databáze deseti miliard ukradených hesel koluje po internetu a je k dispozici kyberpadouchům. Ověřte, zda tam není i vaše heslo. V textu vás naučíme používat jedinečná a silná hesla,...

15. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...