Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Fotoservis MAFRA

Koronavirus zamával i s prodejem počítačů v Česku

  • 32
Přesun z kanceláří a škol do domovů vynucený současnou pandemií zvýšil i v Česku prodeje počítačů – podle některých odhadů až o 150 procent.

Prodej notebooků a počítačů v internetových obchodech vzrostl v první polovině března až o 150 procent. O polovinu se pak zvýšil prodej tiskáren. Kvůli výpadku dodávek z Číny a problémům s distribucí mohou být některá zařízení dočasně nedostupná. 

Kvůli práci z domova si zákazníci pořizují vybavení k notebookům, především redukce, adaptéry, monitory a sluchátka vhodná pro telekonference. „Počítače a notebooky rostou o více než 150 procent. Objednávají je nyní jak samotné firmy pro své zaměstnance, tak i jednotlivci, kteří od svých zaměstnavatelů nedostali vhodné vybavení pro práci z domova,“ řekla mluvčí Mall.cz Pavla Hobíková.

Podle společnosti Shoptet vzrostl na konci února a v prvních dvou březnových týdnech prodej PC v e-shopech v průměru o 50 procent, notebooky rostly o 32 procent a prodej tiskáren stoupl o 53 procent.

Kvůli zvýšené poptávce začíná být podle ředitele IDC-softwarehouse Karla Diviše kritický nedostatek jakéhokoliv hardwaru pro firemní odběratele. „Je problém nakoupit i obyčejné PC nebo laptop. Ještě jsou asi předzásobené maloobchody a e-shopy, ale velkoobchody již de facto nic nemají, dodávky převážně z Číny přestávají proudit,“ uvedl.

Podle ředitele cloudových služeb společnosti Algotech Petra Loužeckého masivní přesun zaměstnanců na tzv. home office po vyhlášení nouzového stavu s sebou nese velký tlak na dodavatele koncových zařízení. „První dny nařízení byly ve znamení hromadných objednávek notebooků a monitorů, na které pochopitelně nebyly velkoobchody připraveny. A to ve spojení s jen postupně se obnovující výrobou v Číně může vést k dočasnému omezení dostupnosti některých typů hlavně firemních počítačů. Stejné je to s díly pro kompletaci například serverů, které jsou též vyráběny v Asii – i zde lze pocítit výpadek produkce a distribuce,“ podotkl.

Největší výrobce počítačů Lenovo připustil možnost krátkodobých výpadků kvůli problémům u dodavatelů komponentů a přepravců. „Lenovo má nicméně kvalitní distribuční i dodavatelskou síť, tudíž se s 30 a více továrnami po celém světě nemusí nijak omezovat a relativně se jim daří minimalizovat potenciální dopad na koncového zákazníka,“ řekla mediální zástupkyně Angelika Raisová.

Zájem o notebooky, příslušenství, ale i tiskárny

Dopad šíření koronaviru musí řešit i další velký výrobce Dell. „Pozorně sledujeme dodací lhůty a posuzujeme všechny možnosti, které by pomohly zmírnit dopad na naše obchodní a dodavatelské řetězce. Veškeré tyto aktuální informace jsou k dispozici zákazníkům, partnerům a prodejcům již během procesu objednávky,“ uvedlo české zastoupení Dellu ve vyjádření.

Také společnost Asus, která velký objem své produkce prodává přímo koncovým uživatelům, poukazuje na změnu chování uživatelů. „Registrujeme zvýšený nárůst poptávky v řádech desítek procent. Dá se říci, že poptávka je obdobná jako v předvánočním čase,“ řekl Technet.cz vedoucí prodeje firmy Lukáš Sopek. Hlavní prodeje podle něj směřovaly do oblasti notebooků následované počítačovým příslušenstvím. 

S okamžitým nárůstem poptávky si společnost poradila, ale podobně jako Lenovo musí řešit nedostatek některých komponent. „U nových produktů očekáváme zpoždění spojené s omezenými možnostmi výroby u zhruba třetiny původně plánovaných objednávek. Děláme však maximum pro to, abychom byli schopni uspokojit poptávku na trhu,“ vysvětlil aktuální situaci Sopek.

Nárůst prodeje v oblasti notebooků potvrzuje i společnost HP, která s Dellem soupeří o pozici jedničky na českém trhu. „Nejvýraznější nárůst sledujeme především u řešeních pro domácí kanceláře a u pracovních pozic, které byly dosud vázané na stolní počítače. To znamená, že je vyšší poptávka zejména po noteboocích, ale také po multifunkčních zařízeních,“ řekla Erika Lindauerová, ředitelka HP Inc pro Českou republiku a Slovensko.

Zájem o tiskárny si vysvětluje tím, že je potřebují především školáci, kteří se nyní vzdělávají doma. Podle Lindauerové se dá také očekávat vyšší poptávka po speciálních 3D tiskárnách, na nichž mohou být tvořeny základy respirátorů. 

Aktualizace: Doplnili jsme vyjádření společnosti Asus a HP

,