Procesor Via Nano poráží Intel Atom výkonem. Horší je to se spotřebou

  15:30aktualizováno  15:30
Některé zahraniční servery přinesly v těchto dnech srovnání procesorů pro počítače formátu Asus Eee. Via Nano dokázal Intel Atom v mnoha ohledech překonat.

Testy prošly Via Nano L2100 a Intel Atom 230, což jsou procesory určené pro maximálně úsporné desktopy. Mobilní kolegy se v přímém souboji zatím otestovat nepodařilo.

V testech předprodukčního vzorku se jeví VIA výkonnější o 15-20 %, což je kromě vyššího taktu o 12,5 % dáno také rychlejší sběrnicí. Důležitějším parametrem je ale spotřeba procesorů, která mluví spíše pro Intel. Při nečinnosti je na tom sice se spotřebou lépe jen o mizivá 4 procenta, v zátěži si ale Atom získal drtivý náskok až o 34 procent.

Pro zájemce o procesor do přenosného počítače jsou naměřené hodnoty irelevantní, neboť mobilní varianty VIA Nano mají mít dle výrobce spotřebu jen 100 mW při nečinnosti místo 500 mW u testované verze. U mobilních variant procesorů pak v řádku TDP budou hodnoty od 5 W (v závislosti na taktu) pro VIA Nano a 2,5 W pro Intel Atom. Rozdíl ve spotřebě tedy nebude tolik markantní jako u testované dvojice, přesto se zdá být Atom úspornější.

 Parametr  VIA Nano L2100 Intel Atom 230 
 Takt procesoru  1,8 GHz 1,6 GHz 
 Tak sběrnice  800 MHz  533 MHz
 Velikost L2 cache  1 MB  512 kB
 TDP dle výrobce  25 W  4 W
 Počet instrukcí v cyklu  3

Celkově lze konstatovat, že se nový procesor Via Nano povedl a Intel má důstojného soupeře, což je pro trh jedině dobře. Via Nano má navíc shodné pouzdro se starším procesorem C7, takže je usnadněno jeho rozšiřování. Náskok ve výkonu, který se všeobecně oproti Intel Atomu očekává, však brzy smaže dvoujádrový Atom. Pro takto malé počítače to bude zatím jediný dvoujádrový procesor. Ačkoli výkon rapidně vzroste, přímo úměrná tomu bude i spotřeba. Jestli se v ulrapřenosných počítačích dvoujádrové Atomy vůbec prosadí, je zatím ve hvězdách.

Odkazy na zdroje:


Jak je to s úspornými procesory pro trpaslíky
Procesory ovlivňují nejenom výkon a výdrž každého notebooku, ale také zahřívání a tím i hlučnost. Při výběru nového přenosného počítače je proto velmi důležité sledovat také parametry použitého procesoru.

Ilustrační foto

Pro nejmenší počítače typu ASUS Eee, Acer Aspire One nebo MSI Wind alias mivvy M310 jsou v současnosti k dispozici dva procesory ze stáje Intel. Jedná se o Intel Celeron M a zcela nový Intel Atom. Prvně jmenovaný není pro mobilní zařízení zrovna nejvhodnější, neboť nepodporuje napájecí profily. Takt procesoru zůstává stejný jak při vysoké zátěži, tak při nečinnosti. To samozřejmě ovlivňuje spotřebu a výdrž na baterie, počítače s Celeronem M nevydrží běžet příliš dlouho. Nepříliš dobře je na tom procesor i se zahříváním, především v malých počítačích s malými větráčky může docházet při delším používání k výraznému zvýšení teploty notebooku.

To vše změnil Intel Atom. Umí měnit svou frekvenci, v době menší zátěže je tak úsporný a šetří baterii počítače. Intel optimalizoval jeho zahřívání, u TDP procesoru výrobce uvádí na 2,5 W místo 5 W u Celeronu M. Připomeňme, že TDP je zkratka pro Thermal Design Power a označuje energii vyzářenou v podobě tepla do okolí přístroje. Ačkoli je zahřívání Asusu Eee s Intel Atomem v těchto tropických dnech znatelné, stále je rozdíl oproti verzi s Celeronem M na nižší úrovni. S ním se také nejspíše budeme setkávat jen sporadicky, v nejnovějších malých "noteboocích" je zpravidla přítomen Atom.

Do hry však pomalu začíná vstupovat třetí procesor od tchajwanské společnosti Via, který byl oficiálně uveden letos v květnu. Má název Via Nano a byl speciálně vyvinut pro užití v nejmenších přenosných počítačích. Ostatně - Via se na mobilní procesory soustředí již mnoho let. Novinka je výrazně propracovanější než Intel Atom, který se orientuje především na nízkou cenu a jednoduchost. Nasazení toho procesoru se dočkáme v průběhu roku, využívat jej s největší pravděpodobností začne například HP Mini-Note 2133.

HP 2133 Mini-Note

HP 2133 Mini-Note


 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Další z rubriky

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Výrobce grafických karet Nvidia vám chce pomoci s vařením

Nvidia  kuchyni zkoumá, jak využít robota s umělou inteligencí ve spolupráci s...

Nvidia plánuje vyrobit roboty řízené umělou inteligencí, kteří budou moci bezpečně pracovat vedle lidí. Zkusit to chce...

Najdete na iDNES.cz