Procesor Via Nano poráží Intel Atom výkonem. Horší je to se spotřebou

  15:30aktualizováno  15:30
Některé zahraniční servery přinesly v těchto dnech srovnání procesorů pro počítače formátu Asus Eee. Via Nano dokázal Intel Atom v mnoha ohledech překonat.

Testy prošly Via Nano L2100 a Intel Atom 230, což jsou procesory určené pro maximálně úsporné desktopy. Mobilní kolegy se v přímém souboji zatím otestovat nepodařilo.

V testech předprodukčního vzorku se jeví VIA výkonnější o 15-20 %, což je kromě vyššího taktu o 12,5 % dáno také rychlejší sběrnicí. Důležitějším parametrem je ale spotřeba procesorů, která mluví spíše pro Intel. Při nečinnosti je na tom sice se spotřebou lépe jen o mizivá 4 procenta, v zátěži si ale Atom získal drtivý náskok až o 34 procent.

Pro zájemce o procesor do přenosného počítače jsou naměřené hodnoty irelevantní, neboť mobilní varianty VIA Nano mají mít dle výrobce spotřebu jen 100 mW při nečinnosti místo 500 mW u testované verze. U mobilních variant procesorů pak v řádku TDP budou hodnoty od 5 W (v závislosti na taktu) pro VIA Nano a 2,5 W pro Intel Atom. Rozdíl ve spotřebě tedy nebude tolik markantní jako u testované dvojice, přesto se zdá být Atom úspornější.

 Parametr  VIA Nano L2100 Intel Atom 230 
 Takt procesoru  1,8 GHz 1,6 GHz 
 Tak sběrnice  800 MHz  533 MHz
 Velikost L2 cache  1 MB  512 kB
 TDP dle výrobce  25 W  4 W
 Počet instrukcí v cyklu  3

Celkově lze konstatovat, že se nový procesor Via Nano povedl a Intel má důstojného soupeře, což je pro trh jedině dobře. Via Nano má navíc shodné pouzdro se starším procesorem C7, takže je usnadněno jeho rozšiřování. Náskok ve výkonu, který se všeobecně oproti Intel Atomu očekává, však brzy smaže dvoujádrový Atom. Pro takto malé počítače to bude zatím jediný dvoujádrový procesor. Ačkoli výkon rapidně vzroste, přímo úměrná tomu bude i spotřeba. Jestli se v ulrapřenosných počítačích dvoujádrové Atomy vůbec prosadí, je zatím ve hvězdách.

Odkazy na zdroje:


Jak je to s úspornými procesory pro trpaslíky
Procesory ovlivňují nejenom výkon a výdrž každého notebooku, ale také zahřívání a tím i hlučnost. Při výběru nového přenosného počítače je proto velmi důležité sledovat také parametry použitého procesoru.

Ilustrační foto

Pro nejmenší počítače typu ASUS Eee, Acer Aspire One nebo MSI Wind alias mivvy M310 jsou v současnosti k dispozici dva procesory ze stáje Intel. Jedná se o Intel Celeron M a zcela nový Intel Atom. Prvně jmenovaný není pro mobilní zařízení zrovna nejvhodnější, neboť nepodporuje napájecí profily. Takt procesoru zůstává stejný jak při vysoké zátěži, tak při nečinnosti. To samozřejmě ovlivňuje spotřebu a výdrž na baterie, počítače s Celeronem M nevydrží běžet příliš dlouho. Nepříliš dobře je na tom procesor i se zahříváním, především v malých počítačích s malými větráčky může docházet při delším používání k výraznému zvýšení teploty notebooku.

To vše změnil Intel Atom. Umí měnit svou frekvenci, v době menší zátěže je tak úsporný a šetří baterii počítače. Intel optimalizoval jeho zahřívání, u TDP procesoru výrobce uvádí na 2,5 W místo 5 W u Celeronu M. Připomeňme, že TDP je zkratka pro Thermal Design Power a označuje energii vyzářenou v podobě tepla do okolí přístroje. Ačkoli je zahřívání Asusu Eee s Intel Atomem v těchto tropických dnech znatelné, stále je rozdíl oproti verzi s Celeronem M na nižší úrovni. S ním se také nejspíše budeme setkávat jen sporadicky, v nejnovějších malých "noteboocích" je zpravidla přítomen Atom.

Do hry však pomalu začíná vstupovat třetí procesor od tchajwanské společnosti Via, který byl oficiálně uveden letos v květnu. Má název Via Nano a byl speciálně vyvinut pro užití v nejmenších přenosných počítačích. Ostatně - Via se na mobilní procesory soustředí již mnoho let. Novinka je výrazně propracovanější než Intel Atom, který se orientuje především na nízkou cenu a jednoduchost. Nasazení toho procesoru se dočkáme v průběhu roku, využívat jej s největší pravděpodobností začne například HP Mini-Note 2133.

HP 2133 Mini-Note

HP 2133 Mini-Note


50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Témata: Trendy, Via, Intel, Notebook

Nejčtenější

Nepochopil, co po něm chlípný esesák chtěl. Přežil pochod smrti

Tetovaná předloktí rodiny Taussigů.

Když bylo jeho synovi 11, uvědomil si, že ve stejném věku on musel do koncentráku. Proto se rozhodl své vzpomínky vydat...

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

Evropský regulátor objevil nový problém Boeingu 737 Max s autopilotem

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Evropský úřad pro bezpečnost v letectví odhalil nový problém s uzemněnými letouny Boeing 737 Max. Chyba se týká funkce...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Další z rubriky

Umělec naplnil notebook viry, chce za něj přes milion dolarů

The Persistence of Chaos - notebook zavirovaný šesti vzorky škodlivého software

Notebook Samsung NC10 posloužil tvůrci Guo O Dongovi jako nositel šesti virů, které mají podle něj na svědomí škody ve...

Abyste se nespálili: hned 17 notebooků se pyšní certifikací RTX Studio

Nálepka na notebooku Quadro RTX Studio

Na náročnější uživatele a zejména tvůrce obsahu míří nová platforma notebooků nazvaná Nvidia RTX Studio. Takto označené...

Přichází nový mini počítač Raspberry Pi. Zvládne dva monitory se 4k

Čtvrtá generace minipočítače Raspberry Pi

Na světě je čtvrtá generace jednoduchého počítačového systému Raspberry Pi. Systém nyní pohání výkonnější procesor a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz