Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. září 2023 Matouš

Proč všechny televize vypadají stejně? Jejich designéři vyrostli na PlayStation nebo Star Wars

V jednu chvíli se na trhu objeví televize, jejichž povrch imituje klavírní lak. Další rok jsou zase všechny stříbrné. Designér Michal Jelínek v rozhovoru říká, proč různí výrobci přicházejí ve stejnou dobu s podobným řešením a jaká je role návrháře produktu.
Návrh automobilu

Návrh automobilu | foto: Michal Jelínek, Autodesk

Michal Jelínek pracuje jako propagátor produktů pro návrh průmyslového designu ve firmě Autodesk. Oficiálně se jeho pozice jmenuje "solutions architect" pro oblast koncepčního designu. Sám několik let pracoval jako designér v různých rolích a pozicích pro Škoda Auto, Nike, Opel, Citroën, VW a další. Náplní jeho práce je návrh postupů pro designová studia v automobilovém průmyslu obecně nebo v rámci konkrétních produktů.

Michal Jelínek, Autodesk

Výrobci spotřební elektroniky dnes nezdůrazňují parametry výrobku, ale jeho vzhled. Chtějí tím maskovat špatnou kvalitu?
Vůbec ne, naopak. Současné výrobky jsou víceméně zaměnitelné a design je vetšinou jediný rozlišovací prvek. Proto je dnes design mnohem důležitější. Masová výroba se mění a trendem je personifikace. Tedy stále ještě jde o velké série, ale s větší možností individualizace, možností dělat drobné úpravy na přání. Podívejte se třeba na nový Fiat 500. Najdete u něj přes půl milionu možností konfigurace.

Takže se lidé při koupi rozhodují podle vzhledu?
Design není jenom vzhled výrobku, ale je to i jeho ovládání. Na to se často zapomíná. Například MP3 přehrávač Apple iPod je krásný příklad dotaženého vzhledu i ovládání, vše je promyšlené od A do Z. Naproti tomu klasický manažerský mobil s Windows Mobile představuje technicistní řešení.

Studie automobilu

Ale čím to je, že se na trhu najednou objeví skoro všechny televize černé s podobným designem?
To jsou módní trendy, které se dají trochu předpovídat, podle toho jak se v rozhodovacích pozicích ve firmách mění různé generace lidí. Například generace designérů, kteří ovlivnili průmyslový design v 90. letech, vyrostla na Hvězdných válkách, proto se jí říká Star Wars Generation. Podobně dnešní generaci se říká PlayStation Generation podle herní konzole od Sony. A na jejich designových konceptech je vidět hravost, protože oni nevycházejí jenom z designu konzole, ale jsou ovlivněni i estetikou počítačových her. Každá generace zkrátka zcela změní vnímání jednoho výrobku.

Jednu dobu se téměř nedaly koupit jiné než černé televize, příští rok může být všechno stříbrné...
Barva není zase az takový problém, ta se dá změnit během poloviny produkčního cyklu výrobku. V tomto jsou rozhodující lidé z marketingu nebo vedení prodeje, kteří vìdí, že se na trhu mění poptávka.

Návrh PET lahve

Dá se třeba říct, jaké jsou právě teď trendy v průmyslovém designu?
Trendem je rozhodně zjednodušování interakce mezi člověkem a přístrojem, dostává se ke slovu intuitivní ovládání a ovládání pracující s přirozenými návyky a podvědomím. Po stránce estetické se do popředí nepochybně dostává práce s trojrozměrnými texturami a povrchy. Viz třeba telefony HTC Diamond nebo interiér konceptu Citroën Hypnos.

Budou se lišit výrobky zaměřené na muže a na ženy?
V zásadě nevidím důvod, proč by měly, pokud nejde o zboží pouze pro přesnou skupinu, například podprsenky. Ale mezi mužem a ženou jsou rozdíly a ty je třeba respektovat.

Návrh motocyklu

A ví designér při návrhu výrobku, podle čeho si lidé vybírají nebo podle čeho navrhuje?
Vetšinou každému návrhu předchází marketingová studie, která analyzuje cílovou skupinu potenciálních zákazníků. Anebo má alespoň zadavatel představu, kdo by si chtěl budoucí výrobek pořídit.

Zejména starší lidé mají problém s ovládáním přístrojů. To je také úloha designu?
Určitě. Například na univerzitě ve Stuttgartu pracují studenti v rámci diplomové práce na vozidle pro starší generaci. Snaží se dopátrat, v čem by mělo být jiné ovládání a jak by měl vypadat interiér, aby se starším lidem lépe ovládalo. Jak z nás budou senioři a bude nás víc, bude design pro seniory stále důležitější.

Studie vozu Tatra 903

Myslíte, že budou třeba speciální výrobky pro seniory?
Když se výrobek dobře navrhne, není to třeba. Například mojí babičce je 78 let a na mobilním telefonu si stále vyťukává čísla z papírku. Ale když jsem jí dal do ruky iPhone, za chvíli ho uměla ovládat a prohlédla si všechny fotky, co jsem tam měl. To je příklad přístroje, u jehož návrhu někdo přemýšlel.

Zabývá se návrhář také tím, jak se co používá a co už je v tomhle ohledu vymyšlené?
Jistě. Ergonomie je neoddělitelnou součástí procesu návrhu.

Návrh hodinek

Jsou věci s dobrým designem dražší?
Proč by měly? I věc se špatným designem musel někdo navrhnout a jeho práci někdo zaplatit. Ačkoliv výrobek s dobrým designem může vyvolat větší poptávku a dát tak výrobci prostor pro zvýšení ceny a tím i jeho zisku.

Jak se za posledních patnáct dvacet let změnil průmyslový design?
Na designéra mají nesporně velký vliv používané nástroje. Když kdysi člověk kreslil rukou, musel dopředu myslet na to, jak bude později dělat řezy. Musel se tudíž zabývat tvorbou dokumentace, která omezovala čas na samotnou tvorbu. Pak přišly počítače bylo náhle možné každý tah vrátit zpět, a tak i více riskovat. Před 15 lety nebylo možné vyjádřit energii a dravost BMW 1 a dostat toto do výroby. Díky tomu je dnešní design rozhodně hravější a svobodnější.

Jak tedy dnes produktový designér pracuje?
Ukažme si to na příkladu designu počítačové skříně. Návrhář dostane technický model krabice s prvky, které musí zachovat – tj např. umístění jednotky DVD, tlačítek, základní desky ap. Toto otevře v CAD systému v počítači a přes technická data pak může začít volně skicovat a tvořit. Výsledná ilustrace slouží ke komunikaci s klientem či vedením, které vede k rozhodnutí, jakým směrem se návrh bude ubírat. Díky kombinaci 3D technických dat a estetického kritéria kresby lze již v rané fázi ověřovat proveditelnost návrhu. Mimochodem, kresba je stále nejdůležitějším komunikačním nástrojem mezi designérem, konstruktérem a klientem, a právě proto dává většina profesionálních návrhářů přednost práci v programu Autodesk AliasStudio, který jako jediný umožňuje pracovat od kresby do datového 3D modelu v jednom konzistentním prostředí. Přitom je schopný sdílet data s většinou technických CAD aplikací, ať už je to Autodesk Inventor nebo konkurenční řešení.
Pokud je klient s těmito návrhy spokojen, nastává fáze přípravy prototypu či nefunkčního modelu, pro které jsou nezbytná povrchová data, jež jsou opět vytvořena ve stejném systému a předána dále. Například do dílny, kde poslouží jako podklad k NC obrábění.
Další možností je tvorba virtuálního prototypu, na kterém je možné nasimulovat nejen funkčnost, ale třeba i způsob montáže. Ale to je již otázka pro někoho jiného.

  • Nejčtenější

Američané upravili tank Abrams na nebezpečné výlety do města

Tank M1 Abrams byl vyvinutý jako náhrada zastarávající řady tanků M48/M60 Patton a protiváha nové generace sovětských...

Ta podoba. Vlaky světových diktátorů jsou luxusní pevnosti

S nedávnou cestou severokorejského diktátora Kim Čong-una do Ruska se do popředí zájmu veřejnosti dostaly pancéřové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Fetiš jménem Apple a zbytečný humbuk kolem jeho novinek

Hodinu a půl jsem čekal na nějaké pořádné inovace a pak přišly titulky. Tak nějak bych shrnul svůj dojem z úterního...

Jak by mohl vypadat svět, kdyby dinosauři nevyhynuli

Na konci křídy rozpoutal dopad planetky Chicxulub procesy, které vedly k vyhynutí neptačích dinosaurů. Co by se však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legrační cena, spousta funkcí, výborný zvuk. Streamery Wiim se povedly

Premium Jen málokdy lze u ultralevných zařízení hovořit o zcela bezproblémovém provozu, skvělé funkční výbavě a ještě o...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

VIDEO: Převaděč Kilián Nowotny. Krále Šumavy strážci hranice nezastřelili

Je pátek 5. května 1950. K Teplé Vltavě u Františkova nedaleko šumavské Kvildy se blíží skupinka čtyř lidí. Dva agenty...

Samsung na veletrhu IFA ukázal co umí spojení dvou projektorů

Na veletrhu IFA si odbyla svou premiéru nová generace projektorů Samsung. Nový Freestyle dostal nový procesor, ale...

Tyto „vykopávky“ vyráběl Samsung mnohem dřív, než se stal slavnou značkou

Samsung je dnes synonymem pro prémiovou elektroniku a spotřebiče. Ve firemním muzeu v korejském Suwonu jsme však viděli...

Velký propad prodejů počítačů a elektroniky. Veletrh ukazuje smutek výrobců

Na letošním veletrhu IFA se hned na začátku ukázalo, že nenajdete snad jediný segment, který by v celosvětovém hledisku...

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Helena Vondráčková si po pádu zlomila žebro. Léčit se bude doma

Helena Vondráčková (76) musela přeložit páteční koncert v Havlíčkově Brodě. Jak informoval její manžel Martin Michal...

Dvacetileté babičky. Generace Z podlehla novému virálnímu trendu na sítích

Květovaná sukně, košile a na ní pletená vestička s divokým vzorem. Ještě donedávna jsme podobné kreace vídali maximálně...