Připojte 2 externí displeje k libovolnému notebooku: Matrox DualHead2Go

  10:00aktualizováno  10:00
S externím adaptérem od Matroxu lze i PC a především notebooky s pouze jedním výstupem VGA připojit ke dvěma monitorům či displejům. Na straně PC stačí jen nastavit požadované zobrazení s dvojnásobným horizontálním rozlišením, a externí Matrox pak rozdělí obraz na dvě poloviny a každou posílá na jeden výstup. Aneb v jednoduchosti je krása.

Externí adaptér zvládne dva displeje s jedním VGA výstupem

Pro připojený počítač to vypadá, jako by ovládal extrémně širokoúhlý monitor či displej - namísto například 1024 x 768 bodů posílá na VGA výstup obraz s rozlišením 2 x 1024 bodů horizontálně a klasických 768 bodů vertikálně. Adaptér Matrox se prostřednictvím informací DDC posílaných na notebook hlásí jako displej s rozlišení 2048 x 768 respektive 2560 x 1024 bodů, s obnovovací frekvencí 60 Hz - díky tomu pak lze připojit dva displeje s rozlišeními XGA 1024 x 768 bodů či 1280 x 1024 bodů.

Oproti jiným řešením se v případě Matroxu nejedná o pouhé rozdvojení signálu na dva displeje, které by zobrazovaly stejný obraz na obou displejích. Zde jde o "Desktop Expander" aneb o efektivní rozšíření plochy na dva displeje namísto jednoho.

Výsledkem je na dvou displejích rozložená Plocha, respektive pracovní prostředí Windows, přičemž zde neruší žádné artefakty: slévání pixelů, deformaci či interpolaci obrazu zde nenajdete. Kvalita obrazu tímto postupem není dle vyjádření Matroxu nijak ovlivněna. Dodávaný manažer oken se stará o to, aby se okna i v režimu plné obrazovky zobrazovala pouze na jedné (správné) polovině displeje. Software přitom nijak nezasahuje do ovladače grafické karty, je údajně nadstavbou a doplňkem funkčnosti klasické Plochy systému Windows.

V současnosti podporuje software Matroxu pouze jeden adaptér DualHead2Go na jeden počítač, ačkoliv by bylo možné z praktického i teoretického hlediska zvládnout více podobně řešených výstupů. Předpokladem pro použití této podpůrné utility jsou Windows 2000 či XP. Navíc nejsou podporovány všechny systémy, Matrox garantuje bezproblémovou funkci pouze s již testovanými notebooky a stolními systémy s čipovou sadou Intel a integrovaným grafickým řešením téhož výrobce. Jednoduchá utilita má pomoci ověřit kompatibilitu adaptéru s uvažovaným Matroxem ještě před koupí (ke stažení zde - link v novém okně) - Matrox by měl být na evropském trhu ještě v prosinci, jeho cena by se měla pohybovat kolem 160 euro.

Zajímavé především pro podniky a pro domácí uživatele, kteří nechtějí riskovat nákup nového hardware (u PC "jen" grafické karty, v případě notebooku však pomůže pouze kompletní výměna) pouze kvůli možnosti zobrazení na vícero displejích. Navíc, není nutné nic přeinstalovávat, se současnou grafikou vše poběží bez problémů a spolehlivě jako dříve. Jediným potenciálně úzkým hrdlem pro kompatibilitu je software Matrox a schopnost karty podporovat široká rozlišení - to by však měla splňovat většina grafických adaptérů, je to záležitost především nastavení softwaru a ovladačů, ne zásahů do hardwaru karty.

2 + 1 - neuvěřitelně široká plocha: displej třikrát

Pro uživatele notebooků je navíc tento výstup zajímavý ještě z jednoho důvodu - s jeho pomocí jsou schopni levně docílit provozu na třech displejích současně: na displeji notebooku a na dvou externích displejích je možné zobrazit celkovou plochu, která je až tří násobná v porovnání čistě s displejem notebooku. Snadno si pak lze představit, jak výhodné toto může být pro aplikace jako CAD/CAM či i pro běžné použití: pošta a instatní komunikátor na jednom displeji, Excelová tabulka s výpočty na druhém a podpůrná dokumentace ve Wordu na displeji notebooku - vše takřka "na jeden pohled".

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Přichází USB 4, jeho součástí bude Thunderbolt 3 a dvojnásobná rychlost

Logo USB 3.1

Specifikace další generace rozhraní USB se dostává do závěrečné fáze a mohla by být hotova zhruba za rok. S čím se...

Vylepšený standard microSD slibuje rychlost přenosu dat 985 MB/s

Nový standard microSD Express.

Tento týden byla představena vylepšená verze paměťových microSD karet popsaná ve specifikaci SD 7.1. Novinka nese...

Skvělé příslušenství. Na trh míří lehoučké monitory pro práci kdekoli

ThinkVision

Na stánku Lenova a HP na veletrhu MWC 2019 nás zaujaly lehoučké přenosné 14" monitory. Připojíte je jedním USB-C...

Najdete na iDNES.cz