Příjemné pracovní prostředí - notebook okolo vás

  0:01aktualizováno  0:01
Bolí vás záda, slzí vám oči? Čas zauvažovat o ergonomii vašeho pracovního místa. Novinkou COMDEXu, která přitahovala pozornost davů, je ergonomicky řešené PC, které vytváří takřka ideální pracovní prostor.

Na jedné straně notebook, na druhé stolní PC - obě řešení vycházející prakticky z psacího stroje, obojí se svými deficity v oblasti pohodlné, bezproblémové práce s daty a dokumenty. Ačkoliv nám PC šetří mnoho času, stojí nás také zdraví. Na tento všudypřítomný aspekt moderní práce se zaměřila jedna z firem vystavujících na COMDEXu.

A výsledek vpravdě překvapující, až to svádí říci revoluční, kdyby všechny komponenty nebyly standardním vybavením, které si lze koupit v libovolném obchodě. Podívejme se, nakolik lze využít poznatky americké společnosti Personal Computing Environment, která se snaží přizpůsobit PC lidem a ne naopak.

Kombinace domácí posilovny a dohlížecího centra - první dojem ve mne zanechalo toto "prostředí" skutečně nezapomenutelný. Ne zrovna pozitivní, nutno dodat... Při bližším pohledu jsem však změnil názor.

Pohodlné křeslo, zabudované do konstrukce trubek, se dvěma displeji, klávesnicí a myší na samostatné nosné konstrukci, která je vysune přímo pod ruce, velké opěrky rukou, odkládací plocha, opěrka pro chodidla... To je koncept, který převrací pracovní prostředí na hlavu - krom malé odkládací plochy zde úplně chybí vlastní psací stůl, který v "bezpapírové" kanceláři s pouze elektronickými zdroji skutečně není potřeba (dle tvůrců přinejmenším). Naopak, nabízí dva vysokorozlišivé LCD displeje, přímo před v úrovni očí, klávesnici v úrovni rukou, s lehkým sklonem. A navíc masážní křeslo, které se přizpůsobí tvaru těla.

Cena? Od 4000 dolarů výše - včetně zabudovaného PC, podle ceny od 2GHz Pentia 4, 1 GB DDR, 40 GB disku, DVD ROM a XP Professional, s Logitech Cordless Elite Duo klávesnicí a myší plus jeden 17" TFT displej. Nejvyšší model, se základní cenou 9000 dolarů, nabízí možnost volné konfigurace sestavy PC, s integrovanými dvěma LCD displeji s úhlopříčkou 22", Cambridge SoundWorks 6.1 500 Watt repro soupravou, webkamerou a videokonferenční sadou předinstalovanou v křesle, či spíše v konstrukci kolem křesla.

Velice zajímavá alternativa, za vysokou cenu - pokud bych si mohl vybrat, asi bych si nechal něco podobného sestavit na míru a vyšlo by mne to stále na zlomek ceny a šikovné české ručičky zvládnou ledacos. Nicméně zatím se nějak nemíním vzdát svého pracovního stolu, a na druhé straně, sice to není optimální pro má záda, ale práce na notebooku v posteli či křesle má také ledacos do sebe. Takže se spíš budu inspirovat jen komponentami, které si PCE vybralo pro svá speciální PC - ty nesporně patří ke špičce v oboru a pokud nezlepší ergonomii práce, minimálně přispějí k větší pracovní pohodě a dobrému pocitu. TFT displeje a kvalitní bezdrátová klávesnice a myš jsou dobrým začátkem na cestě k pracovnímu prostředí budoucnosti - bez bolení zad a podrážděných očí.

Zdroj: www.mypce.com

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Další z rubriky

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Do hospody daleko? Kapslový pivovar od LG pivo uvaří i načepuje

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale...

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale teče z něj pivo. Domácí pivovar LG Home...

Rok s Googlem v obýváku: dokáže šetřit čas, pobavit i naštvat. Česky ne

Google Home ještě neumí česky, ale jinak se jedná o překvapivě schopného...

Digitální asistent Google Home se u nás v domácnosti přes naši počáteční nedůvěru zabydlel. Používáme jej více, než...

Najdete na iDNES.cz