Přichází největší notebook Sony Vaio. Ohromit má jeho matný displej

  0:01aktualizováno  0:01
V novém modelu notebooku Sony řady F se objevuje čtyřjádrový procesor, výkonná grafika nové generace a matný displej. S cenou přibližně 38 000 Kč dokáže navíc bez problémů konkurovat i méně "exkluzivním" výrobcům.

Sony Vaio VPC-F11Z1E/BI | foto: Jiří Zahrádka

Notebooky Sony Vaio bývaly velmi drahé. Uživatelé si za vyšší částky kupovali jistou výjimečnost, když měli jistotu, že obdobný počítač jen tak někdo mít nebude. To už ale dávno neplatí. Vaia se prodávají za velmi rozumné ceny startující od 16 000 Kč, a pronikají tak čím dál tím častěji do domácností.

Zvláštní postavení má jen vlajková loď Sony, ultrapřenosný model řady Z. Ten nabízí v malém provedení nadprůměrný výkon a výrobce za něj chce dle výbavy od necelých 50 tisíc do přibližně 80 tisíc korun.

Dnešní model by se dal považovat také za luxusní zboží, neboť se cena 38 000 Kč může zdát značně vysoká. Vzhledem k cenám konkurence a rozsáhlé výbavě ale není tato suma vůbec extrémní.

Sony Vaio VPC-F11Z1E/BI

Do redakce jsme si půjčili černý model Sony Vaio VPC-F11Z1E/BI, který patří k vrcholné verzi řady F. V nabídce najdeme také nižší model F11M1E/H, který poznáme podle stříbrné barvy. Hlavním rozdílem mezi oběma modely jsou procesory (čtyřjádro vs. dvoujádro), rozdílné displeje (lepší matný vs. lesklý) a optické mechaniky (Blu-ray vypalovačka vs. Blu-ray combo).

Sony Vaio VPC-F11M1E/H

Displej někde mezi

Posledních několik modelů od Sony má nestandardní úhlopříčky displejů, snad je to snaha odlišit se od ostatních výrobců. Nové "efko" má úhlopříčku 16,4", což je někde na pomezí mezi nejprodávanější kategorií 15,6" a multimediálním standardem 17".

Sony Vaio VPC-F11Z1E/BI

Pokud se na notebook podíváte na stole, zařadíte jej spíše mezi 17" modely. Vypadá jako velká mašina. Je to však jen zdání, rozměry 38,7 x 26,3 x 3,1 - 4,1 cm odpovídají spíše menší úhlopříčce. Například 15,6" Acer Timeline je jen o centimetr užší, kdežto 17,3" Asus N71 má na šířku dokonce o čtyři centimetry navíc.

Sony Vaio VPC-F11Z1E/BI

Dramatická není ani hmotnost, která činí 3,1 kg. Vzhledem k vysokému výkonu a horší výdrži baterie (okolo 1,5 hodiny) počítejte ještě s 630 gramovým adaptérem.

Lehký nadstandard

Notebook působí alespoň na první pohled hodnotně. Je celý černý (v nižší konfiguraci stříbrný), kombinuje různé materiály a hraje si jako vždy s designem.

Sony Vaio VPC-F11Z1E/BI

Bližší kontakt dopadne už trochu hůře, neboť materiály, které se na fotografiích tváří jako kov, jsou ve skutečnosti plasty. Rovněž podložky pro opření zápěstí pod klávesnicí jako kůže jenom vypadají, v reálu nám přišly spíše jako imitace. Na druhou stranu, zklamaní jsme nebyli, všechny díly jsou dobře zpracované a funkci plní dobře.

Sony Vaio VPC-F11Z1E/BI

Výtku máme pouze k víku displeje, které nechrání LCD panel tak, jak by mělo. Už při lehčím kontaktu se na displeji začínají objevovat otlaky a barevné šmouhy. Jak by panel mohl dopadnou třeba při bouchnutí víkem o tvrdý předmět, si nedovolujeme odhadovat.

Displej má být předností

Původní tisková zpráva Sony hovořila o tom, že v nabídce budou dva druhy displejů. Jeden standardní (lesklý) a druhý prémiový (matný) s rozšířeným gamutem. Znamená to, že dokáže zobrazit větší škálu barev, než drtivá většina klasických notebookových displejů.

Zpráva hovořila dokonce o tom, že to bude první displej se 100% pokrytím Adobe RGB prostoru. Při vstupu na trh se už superlativy zmírnily a po 100% pokrytí není nikde ani památky. Cena by také byla úplně někde jinde, takže z plánů buď sešlo, nebo první informace přeháněly.

Barevné prostory Adobe RGB a sRGB

Barevný prostor Adobe RGB je ohraničen šedým trojúhelníkem. S menším sRGB se můžeme setkat častěji, neboť je jednodušší na zobrazení a monitory tak mohou být cenově dostupnější. Většina displejů notebooků ale nedosahuje ani tohoto gamutu.

Z praxe můžeme potvrdit, že je displej sice hezky barevný, Adobe RGB ale nepokrývá. Jeho předností je spíše matný povrch vhodný na práci v

Full HD

Displej poskytuje rozlišení 1920 x 1080, poměr stran je 16:9. Při úhlopříčce 16,4" jsou však písmenka při čtení textu velmi malá.

terénu. Podle výrobce by měl být také odolný proti poškrábání. Při práci neruší žádné odlesky, podsvícení je díky dvěma lampám X-Black příjemně silné a rovnoměrné. Velmi dobré je podání černé, i když není tak přesvědčivé jako u lesklých displejů.

Na grafiku, multimédia a amatérské úpravy fotografií se určitě hodí. Pro náročnější použití jsou ale stále vhodnější displeje od Dellu (třeba ten s RGB podsvícením v tomto Precisionu) nebo MacBooku Pro od Applu. V rámci cenově odpovídající konkurence notebooků do 40 000 Kč je ale tento displej od Sony nejspíše nejlepší volbou.

Výkon a výbava na střih HD

Díky čtyřjádrovému procesoru (v nižším stříbrném modelu jen dvoujádrový) je tento notebook velmi výkonný. Vzhledem k displeji a dobré grafické kartě Nvidia GeForce GT 330M je předurčený pro střih videa ve vysokém rozlišení. Na své si přijdou také hráči, kterým bude tato konfigurace stačit i na hraní nových her. Karta však nepodporuje DirectX 11 a její výkon nepatří mezi úplně nejlepší, takže notebook vyhoví spíše jen nenáročným (občasným) hráčům.

Disk svou kapacitou 500 GB nejspíše neohromí, zato 8 GB operační paměti je při ceně notebooku 38 000 Kč skvělá hodnota.

Benchmark Výsledek
3DMark05 13 316
3DMark06 6 498

Vaio je v zátěži hlučnější, při střihu HD videa dokázaly jít větráčky do velmi vysokých otáček. V noci bude notebook rušivý i při běžném prohlížení internetu. Zahřívání není nijak dramatické, díky "koženým" potahům pod klávesnicí navíc ani teplo při psaní nezaznamenáte.

Pro střih videa mluví také velmi dobrá výbava, jako například Firewire, eSATA nebo Blu-ray vypalovačka. Samozřejmě nechybí HDMI, dvojice čteček multimediálních karet (dva sloty pro SD a MS s šifrováním MagicGate), ExpressCard a dva USB konektory. Třetí USB je kombinované se zmíněným eSATA.

Sony Vaio VPC-F11Z1E/BISony Vaio VPC-F11Z1E/BI

Z dalších možností připojení vyjmenujme wi-fi a/b/g/n, gigabitový ethernet a Bluetooth.

Zaujalo nás

Pochválit bychom chtěli klávesnici s velmi nízkým zdvihem (výrobce udává jen 2 mm). Je tvrdá, a klávesky tak poskytují jistou odezvu při stisku. Klávesy jsou zcela rovné, takže může být zezačátku problém trefovat je přesně na střed. Naštěstí mají dostatečnou velikost a rozestupy, chybovost při psaní proto nebyla nijak nadprůměrná. Co jsme oplakali, byla absence podsvícení, škoda škoda.

Sony Vaio VPC-F11Z1E/BI

Displej lze vypnout tlačítkem pod displejem a šetřit tak baterii. V praxi jsme zvládli až dvě hodiny přehrávání hudby s vypnutým displejem. Jas se jinak svede sám regulovat podle okolního prostředí, úspora však již není nijak velká.

Sony Vaio VPC-F11Z1E/BI

Sony dodává s notebookem software Picture Motion Browser, který po importu videí a obrázků dokáže vytvořit video jen pomocí několika kliků. Při nenáročném domácím použití lze docílit slušných výsledků.

Zhodnocení

Nové "efko" se nám líbilo, i když má své mouchy. Za největší považujeme hlučnost při zátěži. Displej nás vyloženě nerozplakal, ale po původních zprávách jsme čekali skutečnou pecku. Takto jsme se dočkali jenom nadstandardního displeje Sony s pěknými barvami.

Přímého konkurenta Sony nemá, je někde na pomezí 15,6", 16" a 17" notebooků. Cenou a výkonem se hodně podobá dvěma 17" modelům Asus a HP se čtyřjádrovými procesory, které jsme nedávno srovnávali. Mají však nižší rozlišení lesklých displejů a méně operační paměti. Cenově jsou také o 8 000 Kč níže, částka za nové Vaio nám tak přijde celkem adekvátní. Mnoha parametry je to o třídu vyspělejší počítač.

Sony Vaio VPC-F11Z1E/BI

Sony Vaio VPC-F11Z1E/BI (černý)
 • čtyřjádrový procesor Intel Core i7-720QM (1,6 až 2,8 GHz TurboBoost)
 • paměť 8 GB DDR3 (1333 MHz)
 • disk 500 GB, 5400 ot/min
 • mechanika Blu-ray s možností zápisu BR disků
 • grafika Nvidia GeForce GT 330M
 • displej Vaio Premium 16,4" (1920 x 1080), matný
 • rozhraní: 2x USB + 1x USB eSATA combo, Firewire, HDMI, VGA, ExpressCard/34, čtečka SD karet, čtečka MS karet s šifrováním MagicGate
 • další komunikace: wi-fi 802.11a/b/g/n, gigabitový ethernet, Bluetooth 2.1
 • rozměry 38,7 x 26,3 x 3,1 - 4,1 cm
 • hmotnost 3,1 kg + 630 gramů adaptér
 • operační systém Windows 7 Home Premium 64bit
 • cena od 38 000 Kč s DPH

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071 Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Další z rubriky

Do hospody daleko? Kapslový pivovar od LG pivo uvaří i načepuje

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale...

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale teče z něj pivo. Domácí pivovar LG Home...

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

Hity z veletrhu elektroniky CES: uspělo umělé maso i inteligence

Rozstřel k veletrhu CES

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti...

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.

Najdete na iDNES.cz