Každý, kdo se pohybuje na bojišti, nutně potřebuje aktuální a přesné informace. Ideální stav by tedy nastal v okamžiku, kdy by každý voják měl v kapse PDA, na jehož obrazovce by si kdykoliv mohl zobrazit aktuální situaci na bojišti, které by se mohl v případě krize přizpůsobit. Velitel jednotky si kdykoliv může zobrazit mapu se zakreslenými aktuálními pozicemi "spolubojovníků", potažmo dalších jednotek v součinnosti s nimiž daný úkol plní.
Zdá se vám uvedený popis nepravděpodobný? Připadá vám jako vytržený z nějakého sci-fi příběhu? Chyba lávky! Obdobné informační systémy už dnes v praxi kouší americká armáda. Dokonce na základě nových možností armáda Spojených států vytváří novou bitevní strategii.
I když se může zdát, že bitvy a války rozhodují zbraně, mnozí vojenští experti s tím nesouhlasí. Ostatně stačí se zamyslet nad tím, jaký rozdíl mezi vítězi a poraženými - zvláště v mediálně nejznámějších konfliktech - měl největší vliv na vývoj celé události. Ano, byly to informační technologie a systémy - ať už ukryté v supermoderních stíhačkách a bombardérech, umístěné ve výzvědných družicích schopných rozeznat ze své pozice objekt o rozměrech v řádu centimetrů a nebo přímo využívané veliteli - od Pentagonu až po samotné bojiště.
Chytřejší vyhrává
Informace, informace a zase informace. Kdo je má, ten vítězí. Dokonalé naplánování spojené s aktuálními a přesnými informacemi umožňuje veliteli jednotky nezávisle rozhodovat a přizpůsobovat se aktuální situaci a přitom nevybočit z prvotního záměru.
Kdo asi bude mít větší šanci - voják dokonale vybavený informacemi, jež kdykoliv může sáhnout do kapsy pro své osobní PDA a má k dispozici aktuální mapu a nebo pěšák obtěžkaný nepohodlnou a nespolehlivou vysílačkou závislý na spolehlivosti celé řady dalších faktorů? Pokud bojištěm nebude deštný prales a nepřítelem domorodec, který zná každý kout "bojiště" a umí své "prostoty" dokonale využít, pak je odpověď celkem jednoduchá. Ostatně další díly tohoto miniseriálu prozradí proč...