Zatímco běžní výrobci a prodejci začínají pomalu nabízet paměťové klíčenky s kapacitami 64 GB, v internetových aukcích a v řadě asijských zemí už lze sehnat stejně velké USB paměťové přívěsky s kapacitami 512, 750 i 999 GB.
V Česku jsou zatím v prodeji desítky kusů těchto padělků. Z pochopitelných důvodů je v zavedených obchodech nenajdete.
Dokonce se objevily i kousky nesoucí jméno některého ze známých výrobců spotřební elektroniky.
Jsou to falešné modely, které slibují něco, co neumějí. A přestože vám po vložení do PC disk zobrazí udanou volnou kapacitu, ta reálná je mnohem menší.
Zpravidla tak při kopírování dat na takovou flash paměť napálený zákazník zaplní reálnou kapacitu a na té falešné se pak budou zobrazovat jako by poškozené soubory. To, že uživatel narazil na konec reálné kapacity, pozná i podle toho, že kopírování výrazně zrychlí a z předpovídaných minut jsou najednou sekundy.
I když by teoreticky bylo možné vytvořit takový disk, jeho rozměry by rozhodně několikrát přesahovaly malou paměťovou USB klíčenku a cena by se pohybovala v mnohem vyšších cifrách.
Navíc firma, která by s tak malým vysokokapacitním úložištěm přišla, by se takovým počinem určitě pochlubila.
Aktualizováno: Pokud jste si již takový disk pořídili, běžným formátováním jej neopravíte. Musíte si nejdříve pořídit speciální program, který přepíše informace v ovládacím čipu. Program je k dispozici na internetu a druh čipu lze bohužel ověřit až po rozebrání USB paměti. Podle blogu www.myblog.bloggybloggy.com lze tuto opravu provádět s čipem iCreate i5128-LG L726 a utilitkou iCreate 5128. Podrobný návod v angličtině najdete zde.
A samozřejmě to funguje i obráceně. Takže, pokud se budete chtít pochlubit USB přívěškem s virtuální kapacitou stovek gigabajtů, stačí si pomocí zmíněné utilitky upravit ovládací čip.