Pokud se zajímáte o koupi LCD displeje, možná vám přijde vhod následující přehled námi doposud otestovaných patnáctipalcových přístrojů.
Podle abecedy první námi testované patnáctipalcové LCD E151 FP nabízí společnost Dell. Střídmý design a nepříliš mnoho vlastností „navíc“ dělá z tohoto přístroje takového nenápadného pracanta. Je totiž potřeba si uvědomit, že takový přístroj je spíše než pro přímý prodej určen jako jeden z doplňků k počítačovému systému, což je hlavní chleba Dellu. Celková koncepce přístroje nás však příliš nenadchla. Jednak se nám nelíbil napevno připevněný kabel pro přívod analogového signálu. Také se nedá hovořit o přílišné pohyblivosti u tohoto modelu, neboť jeho panel lze pouze naklánět. Přestože displej nabízel velice pěkné zobrazení barev, poněkud se nám nelíbila kvalita černé. Možná to bylo způsobeno i tím, že E151 FP má mírné problémy s rovnoměrným podsvícením. LCD je tedy vhodné pro běžnou kancelářskou práci, kde svou službu bez problémů splní. Pokud byste od něj ale očekávali náročnější práci, mohl by vás zklamat.
Panel s odnímatelnými reproduktory od společnosti LG nese název Flatron 575 LM. Jeho design získává na originalitě právě v okamžiku, kdy jsou k jeho tělu připevněny oba reproduktory. Stříbrná barva okrajů panelu dovoluje využít jej v reprezentativních prostorách, kde nebude dělat ostudu. Dokonce i jednowatové repro zvládne více než jen chrčení a pro běžný poslech poslouží mnohem lépe než všechny ostatní integrované reproduktory v našem přehledu. Bohužel jsme ale při testu tohoto zobrazovacího zařízení narazili na jeden vadný obrazový bod, který sice při běžné práci neruší, ale i tak je tato skutečnost nepříjemná.Také podsvícení nebylo ideální. I tak jsme ocenili sytost barev a ostrý obraz. Také tento přístroj měl díky svému upevnění možnost pohybu omezenou pouze na kývání panelu podél horizontální osy. Jak již bylo řečeno výše, Flatron 575 LM se nejlépe hodí do reprezentačních kancelářských prostor, kde zvládne běžné kancelářské aplikace, ale i přehrát prezentaci.
Mezi profesionální přístroje se řadí Eizo FlexScan L365. Velice slušné vlastnosti jsou totiž doplněny množstvím nadstandardních funkcí, které při ladění optimálního obrazu ocení především profesionál. Eizo sází na střídmý design s velice tenkými rámečky kolem obrazovky, které na dolní části přístroje rozšiřuje zvuková lišta s integrovanými reproduktory. Kvalitě obrazu není v podstatě co vytknout, ani rychlosti odezvy bodů. Přítomen je digitální DVI vstup a tak možná například grafiky zamrzí, že nelze obrazovku panelu otočit na výšku a prakticky tak moci pracovat s klasickou stránkou o rozměrech A4. FlexSacn L365 se bude líbit všem, kdo mají na zobrazovací zařízení poněkud větší požadavky, než jaké na ně kladou běžní domácí uživatelé, či lidé pracující s kancelářskými a obvyklými multimediálními soubory.
LM-500od společnosti AOC patřil na trhu mezi nejlevnější a od toho se odvíjela i jeho kvalita. Čelní plocha připomíná spíše klasickou CRT obrazovku i se známým AOC ovládacím kolečkem. Mezi neduhy přístroje jsme mohli zařadit určitou těkavost jednotlivých bodů, neplynulé podsvícení, nebo pomalou odezvu bodů. Přesto může LM-500 nabídnout sytější barvy než klasická CRT obrazovka a také s ostrostí obrazu nejsou problémy. Také zde jako v některých předchozích případech není možno otáčet displejem do strany nebo kolem středu. Přístroj lze doporučit pouze těm, kdo chtějí LCD za co nejmenší peníz, i když by se možná měli zamyslet nad tím, zda si opravdu nějakou tu stokorunu nepřiplatit a nepořídit si výkonnější zařízení.
První LCD, kterým na serveru Technet započalo testování těchto přístrojů, byl model MicroScan i600 vyrobený v ADI. Jeho zvláštností bylo nahrazení podstavce jakousi opěrkou. Tento jednoduchý trik sice kladl poněkud větší nároky na volný prostor než u konkurence, ale zase umožňoval velice snadno měnit polohu displeje, a to i vertikálně, takže jsme získali obraz postavený na výšku, který nám umožňoval pracovat bez posouvání s celou stránkou ve formátu A4. K otočení samotného obrazu pak sloužil přiložený program Pivot software. Tento starší přístroj nedisponoval z dnešního hlediska žádnými úžasnými vlastnostmi, rychlostí odezvy bodů počínaje a kontrastem konče, ale jeho svěží design může leckoho zaujmout. Barvy a ostrost obrazu byly na rozdíl od plynulosti podsvícení celé plochy v pořádku. Přístroj se náramně hodí k počítači do dětského či teenagerského pokoje, ale nelze od něj čekat zázraky.
Scaleo CTM5020 je další přístroj s integrovanými reproduktory. V jeho výbavě dále naleznete výměnné barevné boční kryty, které jsou specialitou řady Scaleo. Jinak je tento produkt z dílen Fujitsu Siemens Computers klasickým zástupcem nižší střední třídy. Průměrné hodnoty světelnosti a rychlosti odezvy bodu převyšují pouze kontrastní poměr. Syté barvy a pěkná černá spolu s dalšími vlastnostmi předurčují tento přístroj spíše pro domácí využití. Příznivý dojem z příjemného ovládání poněkud kazí omezená schopnost pohybu. Panel lze totiž pouze naklánět podél horizontální osy. Kompaktnímu designu padla za oběť integrace zdroje, který u tohoto modelu externí.
Pokud vás zajímá práce s obrazem „naštorc“, možná byste se měli poohlédnou po SyncMasteru 151s. Jeho výrobce Samsung jej vybavil připevněním k noze podstavce, které umožní plochu displeje nejen naklánět a otáčet do stran, ale i kolem pomyslné osy z. Stříbrný elegantní design s vkusně zakomponovanými tlačítky ovládání dodává panelu nádech luxusnosti. Kvalitní obraz je dán nadprůměrnými vlastnostmi přístroje, který ale na druhou stranu není předražený. SyncMaster 151s by si možná zasloužil DVI vstup, protože by se v důsledku své kvality mohl hrdě řadit mezi poloprofesinální přístroje. Tento Samsung najde své uplatnění jak v kancelářích, tak u náročnějších domácích uživatelů.