Ohledně volby tabletu jsem prošel ledasčím. Koupil jsem si iPad, ale nemám rád "xenofobii ke všemu, co není apple" a diktaturu slepé důvěry, kterou podle mě tato společnost od svých uživatelů vyžaduje. Prosím nekamenujte mě, milovníci jablek, vím, že to vypadá všechno krásně a že to má bezvadně optimalizovaný vzhled a výpočetní výkon, a taky vím, že díky tomu, že to je omezené, to může garantovat tak krásnou a bezchybnou funkčnost. Tak jsem tedy postupem času tuto "destičku" předal hlavně naší malé dcerce a koupil jsem si Asus Transformer. A to byla hrubá chyba.
Vyzbrojte si tablet jako...Nechte se inspirovat významnými osobnostmi nejen české scény informačních technologií. Každý týden vás necháme nahlédnout na pracovní plochu tabletů a počítačů zajímavých lidí, kteří nám ukážou, jaké aplikace jsou pro ně stěžejní, a mohou vás tak inspirovat. Jen tak mimochodem se i dozvíte, jaká si oblíbili zařízení. Požádali jsme je, aby do výběru nezařazovali více než jednu z následujících notoricky známých aplikací.
Dosud vyšlo:
|
Poté, co jsem to třikrát reklamoval a jednou mi to celé vyměnili, mi nakonec v Alze řekli, že bych to musel reklamovat ještě snad stokrát, aby byli ochotni se bavit o výměně za cokoli jiného, třeba i za koště a lopatku se smetáčkem. Takže jsem tedy i tuto destičku předal naší dceři na hraní. Alespoň mi tolik nevadí, že to čas od času musím celé reinstalovat, protože se tam něco smaže, že se to čas od času celé najednou vypne nebo spojením tabletu s klávesnicí jednorázově zcela vybije.
Nicméně zrovna před týdnem jsem potřetí vstoupil do této řeky. Můj starý telefon skončil, a tak jsem docela dlouho řešil, co koupit. Už už to vypadalo na iPad mini v kombinaci s iPhonem, ale pak mi kamarád ukázal, co umí dnešní Samsung Galaxy Note. Pro mě dokonalé řešení: spojení tabletu a telefonu, velikost akceptovatelná, funkčnost vynikající, k tomu naprostá otevřenost platformy a navíc inovace, kterou už jablíčka neumí.
Tablet a telefon používám hlavně jako komunikátor: maily, skype, sms, volání. Pak jako příruční fotoaparát a kameru. A konečně jako zařízení, na kterém píšu články, texty a nápady. K filmu Století Miroslava Zikmunda, na kterém aktuálně pracuji, to je dokonalý pomocník, protože si kdykoli kdekoli můžu udělat poznámku, naškrábat stylusem dvě tři slova a pak to později dešifrovat a případně rozšířit a doplnit.
V následujícím výběru se ale zaměřím jinam, na aplikace na hraně: trošku práce a trošku zábava. Uvádím, na čem to mám spuštěné, je však možné, že dané aplikace existují i pro jiné platformy.
1) DMD Pano (Android) – Všechny možné fotografické aplikace jsou pro mě příjemnou kombinací práce a zábavy. Hodně fotím telefonem. Když ho nepoužívám jako zápisník pro uložení poznámky, nebo na památku, pak čistě proto, abych si tříbil oko, definoval si světlo a kompozici. To je práce na celý život a pořád bude co zlepšovat. Tato aplikace dělá velmi slušné panorama fotky až do 360 stupňů. Používám ji na Androidu.
2) Neongeo (Android) – Asi každý, kdo má malé děti, už ví: jde tu o geocaching. Ale poklady nehledám jen s rodinou, klidně i sám. Když mám na cestách čas, zkouším ulovit nějakou kešku. Navíc rád poznávám pro mě neznámá místa bez průvodce tak, že se nechám vést místními "geo-kačery". Tak jsem si poprvé prošel Písek, našel jsem zajímavá místa v Reykjavíku i na rodinné dovolené na Djerbě. Ovládání je jednoduché, intuitivní a podle toho, kolik mám času a co zrovna upřednostňuji, volím si míru přesnosti a nápovědy.
Petr Horkýpolárník, dokumentarista Režisér, dobrodruh a cestovatel. Natočil 30 dokumentů v přibližně 50 zemích. Zdolal severní pól, natáčel tygří žraloky v JAR, vybuchující sopku Merapi na Jávě nebo v zakázaném teritoriu Malediv objevil na dně oceánu dvě potopené lodě. |
3) Adidas miCoach (Android) – Tréninkový program na běhání. Běhám rád a běhám všude možně, kde zrovna jsem. Takhle mám u sebe svoji běhací databázi a tréninkový program.
4) Tesla Toy (iOS) – Jeden z programů, které jsem si koupil. Je to taková blbinka pro iPad. Naše dcerka to má mezi ostatními hrami a společně vytváříme z kmitajících částic virtuální obrazy. Každý chlap je trochu hračička a "světýlka" a "barvičky" mě baví.
A jako pomyslnou dýmku míru pro skalní vyznavače Applu i Androidu uvádím aplikaci klíčovou:
5) Srdcaři (Android, iOS) – Pro mě je to aplikace číslo jedna. Je to interaktivní magazín o cestování a zdarma je k dispozici na obě platformy. Dobře, jsem členem redakce, ale i tak mě vždycky baví, co všechno vymyslí grafička Hanka Hemalová a hledám, kde se jaká záložka dá posunout a proměnit ve fotogalerii, kdy a kde se jaký obrázek po kliknutí rozeběhne jako video atd. Sám jsem napjatý, jak i moje texty obživnou po napojení na interaktivní platformu a připadám si jako Harry Potter při četbě Denního věštce.