Vyzbrojte si tablet jako český polárník Petr Horký

aktualizováno 
Režisér, dobrodruh, cestovatel, nejen to je Petr Horký, který i našim čtenářům radil, jak připravit elektroniku na práci v tuhých mrazech. Podívejte se do jeho tabletu, abyste zjistili, které aplikace se mu líbí.

Petr Horký | foto: iDNES.cz

Ohledně volby tabletu jsem prošel ledasčím. Koupil jsem si iPad, ale nemám rád "xenofobii ke všemu, co není apple" a diktaturu slepé důvěry, kterou podle mě tato společnost od svých uživatelů vyžaduje. Prosím nekamenujte mě, milovníci jablek, vím, že to vypadá všechno krásně a že to má bezvadně optimalizovaný vzhled a výpočetní výkon, a taky vím, že díky tomu, že to je omezené, to může garantovat tak krásnou a bezchybnou funkčnost. Tak jsem tedy postupem času tuto "destičku" předal hlavně naší malé dcerce a koupil jsem si Asus Transformer. A to byla hrubá chyba.

Vyzbrojte si tablet jako...

Nechte se inspirovat významnými osobnostmi nejen české scény informačních technologií. Každý týden vás necháme nahlédnout na pracovní plochu tabletů a počítačů zajímavých lidí, kteří nám ukážou, jaké aplikace jsou pro ně stěžejní, a mohou vás tak inspirovat. Jen tak mimochodem se i dozvíte, jaká si oblíbili zařízení.

Požádali jsme je, aby do výběru nezařazovali více než jednu z následujících notoricky známých aplikací.

  • Facebook, Twitter, Angry Birds, YouTube, Skype, Instagram, Gmail, Google Earth, Google Maps, Chrome, LinkedIn, atd.

Dosud vyšlo:

Poté, co jsem to třikrát reklamoval a jednou mi to celé vyměnili, mi nakonec v Alze řekli, že bych to musel reklamovat ještě snad stokrát, aby byli ochotni se bavit o výměně za cokoli jiného, třeba i za koště a lopatku se smetáčkem. Takže jsem tedy i tuto destičku předal naší dceři na hraní. Alespoň mi tolik nevadí, že to čas od času musím celé reinstalovat, protože se tam něco smaže, že se to čas od času celé najednou vypne nebo spojením tabletu s klávesnicí jednorázově zcela vybije.

Nicméně zrovna před týdnem jsem potřetí vstoupil do této řeky. Můj starý telefon skončil, a tak jsem docela dlouho řešil, co koupit. Už už to vypadalo na iPad mini v kombinaci s iPhonem, ale pak mi kamarád ukázal, co umí dnešní Samsung Galaxy Note. Pro mě dokonalé řešení: spojení tabletu a telefonu, velikost akceptovatelná, funkčnost vynikající, k tomu naprostá otevřenost platformy a navíc inovace, kterou už jablíčka neumí.

Tablet a telefon používám hlavně jako komunikátor: maily, skype, sms, volání. Pak jako příruční fotoaparát a kameru. A konečně jako zařízení, na kterém píšu články, texty a nápady. K filmu Století Miroslava Zikmunda, na kterém aktuálně pracuji, to je dokonalý pomocník, protože si kdykoli kdekoli můžu udělat poznámku, naškrábat stylusem dvě tři slova a pak to později dešifrovat a případně rozšířit a doplnit.

V následujícím výběru se ale zaměřím jinam, na aplikace na hraně: trošku práce a trošku zábava. Uvádím, na čem to mám spuštěné, je však možné, že dané aplikace existují i pro jiné platformy.

1) DMD Pano (Android) – Všechny možné  fotografické aplikace jsou pro mě příjemnou kombinací práce a zábavy. Hodně fotím telefonem. Když ho nepoužívám jako zápisník pro uložení poznámky, nebo na památku, pak čistě proto, abych si tříbil oko, definoval si světlo a kompozici. To je práce na celý život a pořád bude co zlepšovat. Tato aplikace dělá velmi slušné panorama fotky až do 360 stupňů. Používám ji na Androidu.

2) Neongeo (Android) – Asi každý, kdo má malé děti, už ví: jde tu o geocaching. Ale poklady nehledám jen s rodinou, klidně i sám. Když mám na cestách čas, zkouším ulovit nějakou kešku. Navíc rád poznávám pro mě neznámá místa bez průvodce tak, že se nechám vést místními "geo-kačery". Tak jsem si poprvé prošel Písek, našel jsem zajímavá místa v Reykjavíku i na rodinné dovolené na Djerbě. Ovládání je jednoduché, intuitivní a podle toho, kolik mám času a co zrovna upřednostňuji, volím si míru přesnosti a nápovědy.

Petr Horký

polárník, dokumentarista

Režisér, dobrodruh a cestovatel. Natočil 30 dokumentů v přibližně 50 zemích.

Zdolal severní pól, natáčel tygří žraloky v JAR, vybuchující sopku Merapi na Jávě nebo v zakázaném teritoriu Malediv objevil na dně oceánu dvě potopené lodě.

3) Adidas miCoach (Android) – Tréninkový program na běhání. Běhám rád a běhám všude možně, kde zrovna jsem. Takhle mám u sebe svoji běhací databázi a tréninkový program.

4) Tesla Toy (iOS) – Jeden z programů, které jsem si koupil. Je to taková blbinka pro iPad. Naše dcerka to má mezi ostatními hrami a společně vytváříme z kmitajících částic virtuální obrazy. Každý chlap je trochu hračička a "světýlka" a "barvičky" mě baví.

A jako pomyslnou dýmku míru pro skalní vyznavače Applu i Androidu uvádím aplikaci klíčovou:

5) Srdcaři (Android, iOS) – Pro mě je to aplikace číslo jedna. Je to interaktivní magazín o cestování a zdarma je k dispozici na obě platformy. Dobře, jsem členem redakce, ale i tak mě vždycky baví, co všechno vymyslí grafička Hanka Hemalová a hledám, kde se jaká záložka dá posunout a proměnit ve fotogalerii, kdy a kde se jaký obrázek po kliknutí rozeběhne jako video atd. Sám jsem napjatý, jak i moje texty obživnou po napojení na interaktivní platformu a připadám si jako Harry Potter při četbě Denního věštce.

Autoři:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Další z rubriky

Unikát od Asusu. Dva displeje v notebooku dávají u ZenBooku smysl

Asus

Hned první notebook představený na veletrhu Computex 2019 v Taipei je dost možná ten nejzajímavější. Asus ZenBook Pro...

Huawei má problémy i v počítačích. Omezuje výrobu a ruší nový notebook

Trojice notebooků Huawei pro rok 2019. Zprava MateBook 13, 14 a X Pro.

Omezení, které řada amerických firem uplatnila na společnost Huawei, se vedle mobilních zařízení a infrastruktury...

Abyste se nespálili: hned 17 notebooků se pyšní certifikací RTX Studio

Nálepka na notebooku Quadro RTX Studio

Na náročnější uživatele a zejména tvůrce obsahu míří nová platforma notebooků nazvaná Nvidia RTX Studio. Takto označené...

Adecco spol. s r.o.
Mistr

Adecco spol. s r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz