Pojďte s námi vybírat notebook - VI. b) procesory

aktualizováno 
Stolní Pentium 4, Celeron na bázi Pentia 4. mobilní Pentium 4-M a Transmeta Crusoe - dnes se podíváme na zoubek nejnovějším současných procesorům. A nebude to s nimi zase tak slavné.
Výkonu není nikdy dost - ač lze v podmínkách ČR s úspěchem pochybovat o praktickém významu čtyřlitrového motoru a Porsche Carrera, na rozdíl od automobilů u počítačů (včetně notebooků) za výkon zaplatíte pouze jednou a provoz samotný Vás již (takřka) nic nestojí. Pokud si koupíte víc nyní, určitě to v budoucnu využijete. Smiřte se s tím, že 90 procent času poběží procesor nevytížen, ale když na to přijde, právě oněch deset zbývajících procent bude rozhodovat o Vašem dojmu z výkonu PC.

Dnes budeme pokračovat přehledem nejnovějších a (alespoň teoreticky) nejrychlejších procesorů od Intelu, plus si přidáme na konec bonbónek v podobě Transmeta procesoru Crusoe ve variantě TM5600 a TM5800. Nyní tedy vzhůru mezi procesory!

Intel (Mobile) Celeron - jádro Pentium 4

Intel si skutečně libuje v inovacích, které nedávají příliš smysl - spíše pro zachování návaznosti, nežli pro zvýšení výkonnosti či pro skutečný přínos uživateli nerozlišuje Intel mezi Celeronem s jádrem Pentia III-M a s jádrem Pentia 4. Samozřejmě, pro uživatele by to měly být prakticky stejné procesory, ale pod stejným názvem se skrývá zcela jiná architektura, která může vážně ovlivnit výběr procesoru právě v současné přechodové době.

Slovy klasika, nováček ještě nedorostl do velikosti svého předchůdce - "starý" Celeron na jádru Pentium III je skutečně špičkový kousek technologie 3.generace Pentií a dostává z ní úplné maximum, což vzhledem k maximálnímu taktu 1,2 GHz znamená výkon srovnatelný s Pentiem 4 1,6 - 1,7 GHz. Naproti tomu, mobilní Celeron se zatím šplhá k taktu 1,4 až 1,7 GHz, což nestačí - aby byl skutečně schopen "odrovnat" starší Celeron, musel by mít maximální takt někde v oblasti mobilních Pentií 4, což se samozřejmě Intelu nehodí do plánu - teprve nyní uvedl jako špičku 2 GHz mobilní Pentium 4-M a u toho asi chvíli zůstane.

Co doporučit? Těžko říci - používáte-li aplikace optimalizované pro Pentium 4, ale nemáte peníze na Pentium 4, pak můžete zvolit Celeron s P4 jádrem (a nebo těžší notebook se stolním procesorem Pentium 4, který může stát obdobně - více dále). Avšak pokud Vám na podpoře instrukcí Pentia 4 tolik nezáleží, zvažte starší Celeron (Pentium III-M), který je podstatně levnější a rozdíl ve výkonu se pohybuje v běžných aplikacích v maximálně deseti procentech. Daleko více bude záležet na solidním vybavení pamětí a inteligentní architektuře celého notebooku.

Současný mobilní Celeron nabízí většinu technologií Pentia 4-M, avšak bez podpory technologie SpeedStep a s nižšími frekvencemi - tedy stejný trik, který Intel použil již u předchozích řad. Avšak vzhledem k tomu, že Pentium 4 na frekvencích nižších nežli 1,6 GHz oproti starším vyladěným Pentiím III-M (a Celeronům) příliš nepřesvědčí, bude mít ještě chvíli těžkou pozici - zespoda se na něj tlačí Celeron a Pentium III-M při nižších cenách, z druhé strany mu vyšší třídu zabírají stolní a mobilní "plnohodnotná" Pentia 4 a 4-M.

Intel Mobile Pentium 4-M

Špičkový kousek současné produkce Intelu, který má na více nežli současné aplikace umožňují - se 400 MHzovou sběrnicí a DDR pamětí je to nejrychlejší na nízkou spotřebu optimalizovaný procesor v současnosti na trhu, avšak za patřičnou cenu. Koupi nejvyšší 2 GHzové mobilní verze lze doporučit snad jen notorickým milionářům - příplatek za minimální přírůstek výkonu je značný.

Mobilní Pentium 4-M přesvědčí především velmi solidní dobou provozu i při vysoké frekvenci, díky celé řadě úsporných technologií a triků lze Pentium 4-M doporučit každému, kdo hledá ultralehký či modulární notebook a chce se spolehnout na záruku stabilního výkonu, při maximální době provozu bez akumulátorů.

SpeedStep alias optimalizace výkonu a spotřeby je hlavním trumfem Pentií 4-M - tak jako u Pentií III-M, i zde se jedná o mechanismus přizpůsobitelného taktu a napětí, který může ovlivnit i uživatel: při mobilním provozu se procesor automaticky přepne na nižší napětí a frekvenci, dvojnásob tak spoříc energii, při provozu na elektrické síti jede na plný výkon, definovaný ve specifikaci procesoru. Pokud však uživatel potřebuje nutně plný výkon, může manuálně přepnout notebook na plnou frekvenci a vyšší napětí i při mobilním provozu, a samozřejmě též naopak (ale proč?).

Intel (stolní) Pentium 4

Pokud však uvažujete o méně mobilním, spíše jen občas přenosném notebooku, pak se vyplatí zvážit poslední variantu - pokud netrváte skutečně naplno na mobilním, úsporném procesoru, stolní procesory Intelu vyrostly z dětských nemocí a nyní již nabízí tak nízké tepelné emise, že lze uvažovat bez většího rizika o nasazení v dostatečně dimenzovaných noteboocích, které zajistí odvod většího množství tepla (ze cenu více větráků a většího hluku na pozadí, eventuálně vyšší teploty celého notebooku).

Na druhé straně, uživatel získá skutečně stolní výkon procesoru, při velmi akceptovatelné ceně - zaplatí za tuto láci dobou provozu na akumulátory, která při nejlepší vůli bude pouze průměrná, spíše podprůměrná. Ale pokud chce notebook používat především jako snadno přenosné PC, nemusí se na tyto detaily ohlížet - stolní Pentium 4 mu nabídne bezkonkurenčně nejvyšší výkon, při cenách, které budou obdobné jako výrazně níže taktované notebooky s Pentiem 4-M nebo možná i nižší nežli tyto.

Srovnání rodin Pentium III a 4 - poměr cena versus výkon

Stojí za to zmínit srovnání výkonu mezi poslední generací procesorů na bázi Pentia III a současnými Pentii 4 (totéž platí pro Celerony, s výhradou podpory technologie SpeedStep). Z našich rychlostních srovnání a celkových testů výkonu sestav vyplývá zajímavá diskrepance - mezi Celerony na 1,13 GHz (nebo Pentii III-M na 1 GHz) a Pentiích 4 na 1,5-1,6 GHz leží pásmo nikoho, Pentium 4 je na taktech nižších nežli 1,5 GHz pomalejší než kterýkoliv současný notebook na bázi Pentia III (v běžných aplikacích a při srovnatelné architektuře zbývajících komponent notebooku). Pokud tak chcete pouze levný pracovní notebook, není důvod proč nesáhnout po nejlevnějším Celeronu na 1,06 či 1,13 GHzích - i ten Vám nabídne více výkonu nežli Celeron (s P4 jádrem) na 1,4 GHz - a pravděpodobně za nižší cenu. O Pentiu 4 se vyplatí uvažovat od frekvence alespoň 1,7 GHz, avšak tyto jsou především v mobilních variantách P4-M stále ještě velmi drahé. Prozatím tak drží nejlepší poměr cena výkon notebooky s Celerony 1 - 1,2 GHz nebo větší notebooky, takřka pracovní stanice se stolními procesory Pentium 4 na 1,8 - 2,2 GHz.

Transmeta Crusoe - TM5600 a TM5800

Jen ve zkratce se zmiňme o procesorech, které se prosazují především v oblasti lehkých a ultralehkých notebooků. Jejich zaměření je poněkud jiné (ačkoliv zlé jazyky neopomenou dodat, že se zde může jednat o "z nouze ctnost"), Transmeta se snaží o co nejúspornější procesory, které při minimální produkci tepla a velmi nízkém odběru jsou schopny zajistit co nejdelší provoz s výkonem dostatečným pro většinu běžných mobilních úloh včetně přehrávání DVD a samozřejmě práce v kancelářských aplikacích, plus jistá základní podpora multimédií.

Transmeta Crusoe splňuje právě toto - se svými procesory, s pomalejším TM5600 se objevil u nás v testech před rokem a půl, a při frekvenci 600 MHz byl schopen dosahovat výkonů srovnatelných zhruba s Celeronem na 500 Mhzích. Od té doby se příliš nepohnulo a my netrpělivě čekáme na mininotebook s inovovaným jádrem TM5800 a frekvencí 800 MHz, abychom mohli zjistit, zda se dostane do blízkosti výkonu Pentií III na taktech 700 - 1000 MHz, což je výkon dostačující pro valnou většinu moderních aplikací.

Ponašich nepříliš bohatých zkušenostech můžeme Crusoe doporučit jako vhodný procesor pro ultralehký, mnejmobilnější notebook, který však nebude sloužit jako jedinný pracovní stroj - spíše jako podprůměrně výkonný doplněk stolního počítače, který však zvládne Windows 2000 / XP a většinu stolních aplikací při velmi dlouhé době provozu.

  • Nejčtenější

Neutrácejte za novou televizi. Stačí takto připojit DVB-T2 za pár korun

Možná i vy budete muset svůj televizor brzy doplnit DVB-T2 set-top boxem, pokud budete chtít nadále přijímat bezplatní...

Celý stát bude bez Photoshopu. Firma předplatitelům ani nevrátí peníze

Firma Adobe oznámila, že musí deaktivovat všechny účty uživatelů ve Venezuele. Přikazuje jim to nařízení prezidenta...

Evoluční schovávaná. Umělá inteligence objevila triky a nečekané chyby

Schovka nevypadá zrovna jako vědecké bádání. Výzkumníci ale simulací miliard her na schovávanou ukázali, že se umělá...

Aby vám televize nepřestala fungovat. Vyberte si set-top box pro DVB-T2

Již za pár týdnů se v některých lokalitách odmlčí část televizního vysílání v současném standardu DVB-T. Ti, co nebudou...

Neházejte 737 Max na piloty, píše legenda „Sully“. Byla to smrtelná past

Chesley Sullenberger varuje před svalováním viny za nehody letadel 737 Max jen na piloty. Slavný „kapitán Sully“,...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Google neudržel tajemství. Před uvedením se ví o jeho novém notebooku

Google v úterý představí novou várku hardwarových produktů. Jako v podobných případech u konkurence se mu však...

Google má nová sluchátka do uší, levný Chromebook a wifi s reproduktorem

Google se v úterý pochlubil celou řadou nových nebo inovovaných produktů. Vedle již dříve uniklého nového a Pixelbooku...

Toto jsou počítače pro ty nejnáročnější. Mamutí výkon ale není zadarmo

Společnosti Asus a Acer se na veletrhu IFA trumfují i novými přírůstky řad pro náročné profesionální zákazníky....

Notebooky Toshiba se vrací. Jmenují se Dynabook a vyrábí je Sharp

Nabídka na českém trhu se opět rozroste o zajímavé notebooky pro náročnější uživatele. Místo značky Toshiba na nich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz