Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. září 2023 Jeroným, Ráchel

Počítačové sestavy pro školáky: kvalitně do 10 000 Kč

Bez počítače se dnes neobejde ani žák prvního stupně základní školy a začátek školního roku je vhodným časem k nákupu nového stroje.

Tentokrát se podíváme na nejlevnější sestavy vhodné především pro studenty základních škol. Na nich jim poběží internet, výukové programy, encyklopedie a slovníky, případně se naučí v kancelářských aplikacích. Samozřejmě zvládnou bez problémů přehrát i film či hudbu a dovolí i sem tam nějakou tu méně náročnou hru. Výkonu mají více než dostatek a potěší nízkou spotřebou a nároky na energii. 

Na pokročilejší stroje, na kterých si již lze troufnout na grafiku a zpracování multimédií či pokročilé programování se podíváme příště.

Procesory a základní desky

Pokud chcete levný procesor, tedy srdce vašeho počítače, který však přesto zvládne vše, i když mnohé pomaleji, pak vám současná nabídka trhu vyloudí úsměv na tváři. Stačí něco málo přes 1000 korun a takový procesor můžete mít doma. A to jak od firmy Intel, tak od konkurenční AMD.

Při výběru si dávejte dobrý pozor, aby to byly současné patice a modely - tedy AMD procesory do patice AM2 a Intel Core procesory do patice 775. Nepříliš slušní prodejci by se vám mohli snažit prodat zaprášené regálové ležáky a to jistě nechcete.

U AMD tedy volíme procesory Sempron64 do patice AM2 a to navíc takové modely, které disponují alespoň 256kB vyrovnávací paměti. U Intelu si dejte pozor a vyvarujte se všeho, co jen připomíná stará Pentia 4 a nechvalně proslulou netburst technologii. Jediné modely, které Vás dnes zajímají, jsou Intel Celeron L 4x0. To jsou aktuální modely postavené na technologii Core. Nabízejí velmi slušný výkon za nízkou cenu. Nabídka AMD a Intel je v tomto případě srovnatelná.

Základní deska je v těchto sestavách stěžejní součástkou. Obsahuje totiž integrovanou grafickou kartu, protože pro určení sestav je naprosto zbytečné pořizovat nějakou extra grafickou kartu. U AMD máme situaci zcela jasnou. Tam chceme základní desku s vynikající čipovou sadou AMD690G. V našem případě například model od společnosti ASUS je výbornou volbou.

Slušný výkon desky i integrovaná grafika ATI X1250, slušné přetaktování a velmi slušná výbava. Pokud se ještě podíváme na cenu za to všechno, tak jen slušně poděkujeme a odcházíme. Možnosti dalších základních desek s čipovými sadami Nvidia dnes v této cenové kategorii již nestačí. 

  •  TEST: ASUS M2A-VM AMD690G – Best of best pod 2000?

U Intelu máme trochu horší pozici. Základní desky na platformu Intel jsou obecně dražší. Abychom se udrželi v cenově přijatelných mezích, musíme sáhnout po starší čipové sadě i945G. Ostatní novější sady už jdou přes 2200 korun. Uvedená základní deska bez problémů podporuje nová Core a pokud nebudete chtít kdovíjak upgradovat a vylepšovat, tak je zbytečné pořizovat nějakou dražší základní desku.

Operační paměti, pevné disky a mechanika

Velmi důležitou součástí moderního počítače je operační paměť. Ani u těchto sestav rozhodně nejdeme pod 1GB, protože jednak ceny jsou příznivé a pak, nač se omezovat, když 512Mb a 1GB jsou v reálu celkem znatelný rozdíl.

Navíc na většině těchto počítačů asi dříve nebo později poběží Windows Vista a ty jsou se všemi dalšími programy mnohem použitelnější právě s minimálně 1GB operační paměti. Upozorním tak při výběru jen na to, že je kvůli ceně zbytečné pořizovat dnes pomalejší moduly než DDR2 800Mhz.

A co třeba notebook?

V tomto ohledu nemohu nezmínit možnost pořízení notebooku, který s podobným výkonem pořídíte jen o něco málo dráže, ale dostanete kompletní počítač. Ceny těchto levných notebooků startují již na hodnotě lehce přesahující 11000 korun s daní.

Na druhou stranu pojem kvalita je pro nejlevnější notebooky pojmem naprosto neznámým a bohužel ani výkon těchto levných modelů na dnešní dobu už nedostačuje. Navíc nemají často podporu ve vhodnějším operačním systému Windows XP, ale jen v novějších Vista, který se pro ně ale vůbec nehodí. 

Vezmu-li to kolem a kolem, tak bych jejich pořízení příliš nedoporučil, při pořízení notebooku bych se řídil heslem "když už, tak už" a koupil skutečně notebook, aby za to stál. Vraťme se tedy k desktopovým sestavám, které lze zakoupit výhodněji.   


Pro přehled nabízím pěkný graf vývoje cen pamětí za letošní rok, opět můžete vidět, že zejména nejoblíbenější 1-2GB paměti ztrácely na ceně příjemným způsobem, vývoj ceny je i tento měsíc příjemný a tak nákupy nekazí.


 
Pevný disk vybíráme individuálně s ohledem na vlastní potřeby. Pokud počítač slouží jen jako kancelář, tak je více než osazených 80GB zbytečné. Nicméně doplatky na o dost větší disky nejsou vražedné, takže přikládám tabulku s aktuální cenou jednotlivých kapacit a vedle ještě máte spočítánu výhodnost té které kapacity. Hledejte co možná nejnižší cenu za 1GB, takové disky se vyplatí nejvíce. Samozřejmě nemusím připomínat, že vybíráme jen disky s rozhraním SATA300 neboli SATAII.
 
Samozřejmě ani zde nezapomínám na přehledný graf, kde je opět vidět klesající cena jednotlivých kapacit. To ovšem není nic divného, protože cena klesá vždy s postupným uváděním nových a větších modelů pevných disků na trh. V současné době je největší kapacitou 1TB. Letos opět na konci roku budeme pořizovat za nižší cenu 500GB model, než co jsme na jeho počátku platili za 320GB. Velikost pevných disků se nám tak za jeden rok za stejnou cenu opět víceméně zdvojnásobila.
 
Zmíním se ještě o optické mechanice. Dnes samozřejmě pořizujeme výhradně DVD RW a to s rozhraním SATA. Je vcelku jedno, jakou značku zvolíte, rozdíly jsou malé. Já jsem vybral například slušně vybavený model firmy ASUS.

Skříň, zdroj a chlazení  

Když už máme všechny základní komponenty, nastává problém, kam to vše naskládat. Skříň není jen nějaká bedna, takže i jejímu výběru bychom měli věnovat náležitou pozornost. Pokud ale chcete prostě jen krabici na komponenty, podívejte se alespoň po levných edicích kvalitních výrobců a vyvarujete se skříní značek EC, KME, Colors it apod., papírovým nefunkčním krabicím. Doporučený ThermalTake vám udělá radost nízkou cenou a přeci jen kvalitnějším zpracováním s důrazem na vyřešené chlazení.


 
To je ovšem pouze jedna z možností, ze skříní velikostí middletower mohu doporučit ještě určitě CoolerMaster 331, Thermalatek Mambo, Enermax a špatné nejsou ani AplusCase. Pro uvedené sestavy však stačí mnohem kompaktnější skříň. Třeba takový minitower od firmy Gigabyte. Někteří z vás by také mohli najít zalíbení v desktopu – ty kvalitní jsou však poněkud dražší záležitostí. 

Pozn. Pozor, pokud budete chtít osazovat do skříní nějaké větší chladiče. Ne všechny velké chladící věže se vám do všech skříní vejdou! Dobře si to proměřte a zjistěte.
 
Kvalitní počítačový zdroj je klíčovou komponentou, kromě ticha a ochrany komponent vám přinese ještě nízkou spotřebu, protože ne každý 300W zdroj vám dokáže napájet počítač stejně úsporně. Levný zdroj není ušetření, ze středně dlouhodobého hlediska je tomu právě naopak. Samozřejmě je nutné myslet i na chlazení. Pokud chcete tichý počítač, tak BOX chladič AMD do počítače ani nenasadíte, ale rovnou přikoupíte doporučený AC Alpine64.

U Intelu ten BOX chladič není taková hrůza, navíc jiné levné tiché řešení u Intelu moc není. Doporučuji mít chlazenu i skříň minimálně jedním 120x120mm ventilátorem (pokud to jde), z levných chladičů doporučuji Xilence, z těch dražších pak výrobky firmy Noctua.

  • TEST: Ventilátory Noctua NF-S12 a R8 – óda na ticho!

Tím bohužel investice do vašeho počítače nekončí. Za necelých 8000 korun sice pořídíte základ, ale musíte počítat minimálně s dalšími 5000 korunami na monitor, myš, klávesnici a reproduktory. Takový malý nástřel toho, co by se dalo pořídit, jsem si pro vás připravil, není to samozřejmě vhodné pro všechny, ale je to vyvážený výběr jak po stránce kvality, tak přijatelné ceny. Dalších 2500 korun vás může stát i operační systém a to nejlevnější Windows v podobě Vista Home OEM. Samozřejmě pokud nasadíte nějakou distribuci OS Linux, tak si 2500 korun můžete schovat na něco účelnějšího. Pokud nevíte, co byste si k PC ještě pořídili, tak nabízíme další takovou orientační tabulku, kam lze peníze strčit, aby se vám doma zbytečně neválely.
 
A tím jsme se dostali k závěru tohoto, věřím, že pro mnohé užitečného, přehledu. Pro některé čtenáře připomínám skutečnost, že se v těchto článcích vždy zabýváme jednou cenovou kategorií a příště se podíváme zase na další. Na všechny se dostane, komponent a možností máme dost.  

Autor je šéfredaktorem magazínu DDWorld.cz

Autor:
  • Nejčtenější

Nový obrněnec z Francie pro 21. století. Průzkumný Jaguar má ničit i tanky

Vzhledem k historii své země, francouzská armáda musela a musí plnit úkoly i na jiných válčištích, než je...

I v Čechách existují anomálie, co se nedají snadno vysvětlit, popisuje ufolog

Premium Jednou z nejhezčích věcí na ufologii je, že se člověk pořád vzdělává, říká ufolog skeptik Vladimír Šiška. „Jednou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sonda přivezla vzorky z planetky, která by v budoucnu mohla narazit do Země

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír v neděli provedla jedinečný manévr. Ve výšce 102...

Šance na přežití se blíží nule. Sedm nejtragičtějších leteckých havárií

Letecká technika způsobila v dopravě ještě větší revoluci než železnice o století dříve. Letadla jí sice nemohla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zbraně na obranu republiky. Vyhrajte knihu o největším českém esu

Znáte nejen letadla a tanky, ale i další zbraně československé armády, kterými na podzim 1938 mohla bránit ohroženou...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Samsung na veletrhu IFA ukázal co umí spojení dvou projektorů

Na veletrhu IFA si odbyla svou premiéru nová generace projektorů Samsung. Nový Freestyle dostal nový procesor, ale...

Velký propad prodejů počítačů a elektroniky. Veletrh ukazuje smutek výrobců

Na letošním veletrhu IFA se hned na začátku ukázalo, že nenajdete snad jediný segment, který by v celosvětovém hledisku...

Nejlevnější patnáctipalcový MacBook je skvělý, vytýkáme jen drobnosti

Premium Nový patnáctipalcový MacBook Air byl při svém představení na konferenci WWDC poněkud ve stínu headsetu Vision Pro. A je...

Dobrý nápad, nebo vyhozené peníze? Upgradovali jsme notebook „z popelnice“

Premium Účetně je dávno odepsaný, má nulovou hodnotu a čekal na odvoz do recyklačního zařízení, kde by jej rozemleli...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...