Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

Levné a kvalitní. Vybíráme ideální notebook, tablet i počítač pro školáky

Musí být lehký, protože aktovka s knížkami už je tak těžká až až. Musí být levný, protože peněz není nikdy dost. Pomůžeme vám vybrat notebook, tablet nebo počítač do školy i pro volný čas.
Notebooky, tablet a počítač pro žáky a studenty

Notebooky, tablet a počítač pro žáky a studenty | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

V on-line obchodech můžete vybírat z mnoha desítek různých modelů, ale vybrat ten vhodný dá hodně práce. Vybrali, vyzkoušeli a otestovali jsme několik variant, které považujeme za rozumné. Snažili jsme se držet cenově při zemi, a tak je každý svým způsobem kompromisní. Na konkrétní nedostatky vždy upozorňujeme a je na vás, které považujete za více či méně závažné.

Porovnejte si notebooky se slevou

Notebooky v akci najdete na AkcniCeny.cz.

Do výběru jsme zařadili dva klasické notebooky, dva mininotebooky, jeden konvertibilní tablet a jeden stolní počítač "vše v jednom" pro případ, že má nový stroj sdílet více sourozenců a nemají s ním nikam chodit.

Lehký, pevný a ne moc drahý

Počítač pro studenta by měl být lehký. Aktovka s učebnicemi, skripty, sešity a svačinou bývá těžká sama o sobě a notebook by neměl být pro záda další větší přítěží. Jako absolutní strop jsme tak zvolili 2 kilogramy.

V aktovce samozřejmě nebývají ideální podmínky pro každodenní přenos počítače, vybraný model by tak měl mít robustnější konstrukci, aby chvíli vydržel. Při dnešních výpočetních výkonech není počítač potřeba obměňovat tak často jako dříve, a proto čím déle vydrží v jednom kuse (konvertibilní ve dvou kusech), tím lépe.

S tím tak trochu souvisí i cena. Je nám úplně jasné, že každá uspořená koruna je dobrá, ale také dobře víme, že koupit notebook pod deset tisíc, nebo tablet pod tři tisíce zpravidla není dobrý nápad. Ačkoli je dnes elektronika nesmírně levná (kdy dříve jste si mohli pořídit slušnou 82cm televizi za 6 tisíc?), stále musíme počítat s tím, že všechno má svoji cenu. A pokud to výrobce nabízí levněji, pak za cenu významného škrtání na kvalitě, výkonu, nebo životnosti.

Pojďme tedy na ně.

Konvertibilní tablet s Windows 8 Lenovo Miix 10

Koupí tabletu bude chtít IT nároky svých dětí pokrýt hodně rodičů. Ačkoli cena a reklamy lákají, my od toho trochu odrazujeme. Součástí výuky bývá práce v kancelářských balících (Word, Excel, Powerpoint apod.), někdy i programování či tvorba webových stránek a tam si s tabletem s Androidem nebo iOS nevystačí. Takže takový tablet může být velmi praktický doplněk, ale počítač nenahradí.

Lenovo Miix 10

Do našeho výběru jsme tedy zvolili cenově dostupný tablet s plnohodnotnými Windows 8, ve kterém můžete používat všechny aplikace, na které jste zvyklí. Lenovo Miix10 dostanete za 11 990 korun i s pouzdrem s vestavěnou qwerty klávesnicí. Je šikovně vyrobené, takže se dá docela dobře psát i na klíně nebo v peřinách. Zároveň můžete odepnout a používat samotný tablet. Na pouzdře/klávesnici nám vadí dvě věci. Klávesnici chybí touchpad (ano, má dotykový displej, ale u desktopových aplikací se stále hodí) a tablet se po zaklapnutí pouzdra sám nevypne.

Změřili jsme

výsledky benchmarků

 • GeekBench 3.0
   435 / 1098 bodů
 • GeekBench 2.4
  1 424 bodů
 • Cinebench
  nedokončil (GPU)
  0,53 bodu (CPU)
 • PC Mark 08
  nedokončil
 • PC Mark 07
  1 434 bodů
 • 3D Mark 08
  Ice Storm: 3 498 bodů
 • 3D Mark 06
   477 bodů
 • výdrž baterie (s wi-fi)
  8 hodin 10 minut

Pohání jej procesor Intel Atom a podle testů to rozhodně není žádný rychlík. Oproti běžným levným notebookům má nižší výkon, což je daň za pasivní (zcela tiché) chlazení a snahu o dlouhou výdrž z malého akumulátoru. Běžné školní úkony, internet a přehrávání multimédií zvládne.

Podle testů je systém solidně vyladěný právě pro kancelářské aplikace. V porovnání procesorem AMD A-6 v mininotebooku Acer V5 dosáhl slušného skóre v PC Marku 07 (1 404 bodů), ale horších v testu GeekBench 2.4 (1 424 bodů) a 3.0 (435 / 1 098 bodů).  

K síti jej připojíte pomocí wi-fi nebo Bluetooth, pro přenos dat můžete využít slot pro microSD kartu a microUSB port s přibalenou redukcí. Ten je však nešťastně umístěn vespodu tak, že když je tablet zapojen do klávesnice, nelze do něj nic zapojit. Počet kamer se z běžných dvou zredukoval na jednu uprostřed nad displejem. Skypovat tedy můžete s obrazem, ale použít tablet jako foťák prakticky nejde. Ale to podle našeho mínění vůbec nevadí.

Lenovo Miix 10
Lenovo Miix 10
Lenovo Miix 10

Obrazovka má úhlopříčku 10,1 palce a rozlišení 1 366 × 768 pixelů. IPS displej má výborný obraz se širokými pozorovacími úhly. Rozlišení je na dnešní tablety relativně nižší, ale v aplikacích pro Windows se na něm pracuje dobře. Dotyková vrstva je spolehlivá v novém rozhraní, ale klasické desktopové aplikace se nám ovládaly špatně. Vyřešili jsme to dotykovým perem Wacom Bamboo Stylus (cca 650 korun), což vřele doporučujeme.

Závěr: Pokud chcete, aby vaše dítě mělo tablet a zároveň počítač na všechny školní aktivity, je Lenovo Miix 10 solidní volbou.

Základní technické údaje

 • procesor: Intel Atom Z2760
 • grafický čip: SGX545
 • operační paměť: 2 GB
 • uložiště: 64 GB SSD
 • hmotnost: 1,20 kg (včetně pouzdra)
 • cena: 11 990 Kč

Alternativa: Zvažte i Acer W3, který jsme podrobně otestovali v této recenzi. Je menší (7 palců), má velmi dobrou výdrž na baterie a stále přístupný USB port. Dojem však kazí docela špatný displej.

Dotykový mininotebook za rozumné peníze Acer Aspire V5-122P

Malé notebooky musí čelit špatné pověsti, která na ně sklouzla z podobně vypadající a dnes již vyhynulé kategorie netbooků. Ty totiž vznikly ve chvíli, kdy pro ně nebyly dostatečně úsporné a výkonné procesory, takže byly zpravidla nesnesitelně pomalé.

Acer Aspire V5

Aspire V5-122P s procesorem AMD A-6 1450 má o poznání větší výkon a Windows 8 jsou na něm docela svižné. Zajímavé je srovnání s procesorem Core2Duo T8100, který před pěti lety patřil k tomu nejvýkonnějšímu, co se do lehkých (v našem případě 1,9 kg) notebooků montovalo. V úplně nové verzi benchmarku GeekBench 3.0 dosáhl A-6 v testu v režimu jednoho jádra 783 bodů, zatímco staré C2D 1 115 bodů. Ve vícejádrovém režimu se však karty obracejí, čtyřjádrový A-6 dosáhl 2 517, zatímco dvoujádrový C2D "jen" 2 049 bodů. Na levný mininotebook parádní výkon.

Změřili jsme

výsledky benchmarků

 • GeekBench 3.0
  783 / 2 517 bodů
 • GeekBench 2.4
  2 683 bodů
 • Cinebench
  10,41 fps (GPU)
   0,91 bodů (CPU)
 • PC Mark 08
  Home: 1 317 bodů
  Work: 2 121 bodů
  Creative 1 128 bodů
 • PC Mark 07
  1 312 bodů
 • 3D Mark 08
  21 921 bodů
    1 891 bodů
       252 bodů
 • výdrž na baterie:
  3 hodiny 35 minut 

Ani dál nebudeme V5-122P moc kritizovat. Především, má skvělý IPS displej se sytými barvami a širokými pozorovacími úhly. Rozlišení 1 366 × 768 je na 11,6 palce více než dostatečné, ostatně stejné má i většina dostupných 13" a 14" notebooků. Další pochvalu si Acer zaslouží za podsvětlenou klávesnici, takže se na ní skvěle píše i ve tmě. Touchpad je v rámci možností příjemně velký.

Osazení porty je skromnější. Po stranách naleznete jeden USB 2.0 a jeden USB 3.0 port a také Converter Port, což je proprietální rozhraní s konektorem miniDisplayPort, do kterého můžete připojit redukci na VGA rozhraní pro připojení monitoru a 1GBit ethernet. Samostatný HDMI port počítač nemá, což je škoda. Podle recenzí zahraničních kolegů lze úspěšně použít redukci mDP na HDMI. Nechybí čtečka SD karet a samozřejmě kombinovaný konektor pro sluchátka a mikrofon. A také wi-fi a Bluetooth.

Acer Aspire V5
Acer Aspire V5

Notebook je většinu času příjemně tichý. V plné zátěži je ventilace slyšet, ale nijak zásadně neruší. Šasi zůstává chladné prakticky vždy, což je pro zdraví kloubů zápěstí podstatné. Na akumulátory vydrží zhruba tři a půl hodiny práce s wi-fi, což je vzhledem k velikosti docela fajn. Síťový adaptér je maličký.

Závěr: Pro žáka, či studenta výborná volba. Je skvěle přenosný, precizně vyrobený, má výborný displej, klávesnici a solidní výkon. Pokud jej doplníte o redukci na VGA, ethernet a další USB porty, můžete jej doma připojením jednoho kabelu používat i s velkým monitorem a klasickou klávesnicí a myší. 

Základní technické údaje

 • procesor: AMD A6-1450
 • grafický čip: Radeon HD 8250
 • operační paměť: 4 GB
 • uložiště: 500 GB HDD Toshiba (5 400 otáček)
 • hmotnost: 1,25 kg
 • cena: 11 990 Kč

Alternativa: Jen o tisícovku méně zaplatíte za HP Pavillion TouchSmart 11. Velkou výhodou je lepší konektivita, přímo na těle má trojici USB portů (1x 2.0, 2x 3.0), HDMI konektor, VGA konektor a ethernetový port.

HP Pavilion TouchSmart 10
HP Pavilion TouchSmart 10
HP Pavilion TouchSmart 10

Nevýhodou je pomalejší dvoujádrový procesor AMD A-4 (v GeekBench 3.0 získal 565 bodů/1 jádro, 1000 bodů/všechna jádra), nepodsvětlená klávesnice a především obyčejný TN displej s horšími pozorovacími úhly a mizerným podáním černé. Výdrž akumulátoru kolem čtyř hodin.

Třináctka s Haswellem za dobrou cenu HP ProBook 430

Třináctipalcové notebooky patří k těm menším. Kombinují stále ještě dobře přenosné proporce s již příjemně rozměrnou pracovní plochou a větší klávesnicí. Na každodenní nošení jsou stále velmi příjemné.

HP ProBook 430

HP ProBook 430 je úplnou novinkou a navíc jeden z nejlevnějších modelů s poslední generací procesoru Intel Haswell. V testech předvedl solidní výkon (4 283 bodů v PC Mark 08 Work, nebo 5 130 bodů v GeekBench 2.4) při velmi dobré výborné výdrži na baterie. Při běžné práci s wi-fi hravě vydržel na jedno nabití kolem šesti hodin.

Změřili jsme

výsledky benchmarků

 • GeekBench 3.0
  2 359 / 4 529 bodů
 • GeekBench 2.4
  5 133 bodů
 • Cinebench
  13,76 fps (GPU)
   2,50 bodů (CPU)
 • PC Mark 08
  Home: 2 598 bodů
  Work: 4 238 bodů
  Creative 2 268 bodů
 • PC Mark 07
  2 714 bodů
 • 3D Mark 08
  33 103
    3 933
       551
 • výdrž na baterie:
  4 hodiny 35 minut

Konstrukce notebooku je příkladně robustní, kombinace plastu a kovu se nikde neprohýbá a nevrže. Výhrady máme jen k volnějším kloubům displeje, při pohybu nedrží dostatečně a poloha displeje se mění. Osazení porty je srovnatelné s maličkým Pavilionem, tedy 1x USB 2.0, 2x USB 3.0, HDMI, VGA a ethernet. Konektory pro mikrofon a sluchátka jsou každý zvlášť.

Displej zaslouží pochvalu i kritiku. Pochvalu za povrchovou úpravu, která je matná, a tak méně odráží okolní světla a lze na něm dobře pracovat i v horších světelných podmínkách. Kritiku sklízí konstrukce. Je to klasické TN a pozorovací úhly patří spíše k těm skromnějším. Nejvíce se to projeví v noci u tmavých obrazů, kde je patrné, že černá není černá, ale šedá. Rozlišení 1 366 × 768 není nijak vysoké, ale v této cenové kategorii standardní.

Mínusem je klávesnice bez podsvětlení, to dnes považujeme za zbytečný nedostatek. Výhodou může být čtečka otisků prstů. Mávnout prstem je rychlejší než vyťukat heslo. A že se ve škole vyplatí systém v notebooku zamknout i při odchodu na záchod, je nabíledni.

HP ProBook 430
HP ProBook 430

Závěr: Solidně vyrobený a fungující notebook klasické koncepce. Výkonem hravě zvládne vše, co po něm žák, či student může chtít. Ovšem s výjimkou hraní nejnovějších her. Ačkoli má integrovaná grafika HD4600 slušný výkon, užijete si spíše starší herní tituly. Vadí nám horší displej a klávesnice bez podsvětlení, jinak je perfektní. Student si bude muset zvyknout na Windows 8 bez možnosti dotykového ovládání. Koupíte jej za 14 490 korun včetně DPH.

Základní technické údaje

 • procesor: Intel Core i5-4200U
 • grafický čip: HD4600
 • operační paměť: 4 GB
 • uložiště: 500 GB HDD Seagate (5400 ot.) 
 • hmotnost: 1,6 kg
 • cena: 14 490 Kč

Čtrnáctka pro náročnější Toshiba U940

Pokud se s námi shodnete, že 15,6" a větší notebooky patří spíše na pracovní stůl než do aktovky, jsou čtrnáctipalcové modely největší, které má smysl pro každodenní nošení na dospívajících zádech vybírat.

Toshiba Satellite U940

Toshibu U940T jsme původně chtěli v konfiguraci 10F s méně výkonným procesorem i5, ale bezmála o 2 500 korun nižší cenou. Bohužel, ve skladech českých obchodů zbývá posledních pár kusů, takže jsme si od distributora zapůjčili aktuální konfiguraci 11G za 17 990 korun.

Změřili jsme

výsledky benchmarků

 • GeekBench 3.0
  2 245 / 2553 bodů
 • GeekBench 2.4
  5 183 bodů
 • Cinebench
  13,31 fps (GPU)
    2,50 bodů (CPU)
 • PC Mark 08
  Home: 2 647 bodů
  Work: 4 557 bodů
  Creative 2 214 bodů
 • PC Mark 07
  4 016 bodů
 • 3D Mark 08
  32 762 bodů
    3 333 bodů
       452 bodů
 • výdrž na baterie
  4 hodiny 55 minut

U940 již patří do kategorie ultrabooků, což se projevuje například tím, že má hybridní úložiště. Systém má k dispozici 32 GB superrychlé SSD paměti, uživatel pak 500 GB na data na plotnách klasického pevného disku. I to je pravděpodobně důvodem skvělého výsledku v benchmarkovém testu PC Mark 07, kde dosáhl 4 016 bodů, zatímco testovaný ProBook jen 2 714 bodů (test jsme na obou strojích několikrát opakovali). Přitom výkon procesorů obou notebooků je velmi podobný, v GeekBench 3.0 v testu s využitím jednoho jádra dostala Toshiba 2 245 bodů a HP 2 359, při využití všech jader Toshiba 4 553 bodů a HP 4 529 bodů. Solidní je i výdrž na akumulátory, v klasickém redakčním testu vydržel pracovat zhruba pět hodin.

Bohužel ani u U940 nás příliš neoslnil displej. Je to klasické TN, pozorovací úhly nejsou nejlepší, černá by mohla být tmavější. To je patrné spíše při sledování tmavých filmových scén, u oken aplikací za denního světla vypadá dobře. Lesklá povrchová úprava je sice nejžádanější, obraz vypadá atraktivněji, ale v nepříznivých světelných podmínkách více trpí odlesky.

Pochvalu zaslouží klávesnice, která je podsvětlená a dobře se na ní píše. Kladně hodnotíme i otočenou logiku funkčních kláves. Pro dříve doplňkové funkce (jas, hlasitost apod.) již nemusíte stisknout funkční klávesu "fn".

Toshiba Satellite U940
Toshiba Satellite U940

Notebook je výborně zpracován. U testovaného kusu vrzal pravý přední roh, což se však u jiného kusu nepotvrdilo, a tak to považujeme za kusovou chybu. Pravdou je, že s rostoucí úhlopříčkou je stále těžší udržet pevné šasi, pokud má být zachována jeho tenkost a nízká hmotnost. V tom tedy mají naše menší tipy výhodu.

Osazení konektory je bez překvapení: 1x USB 2.0, 2x USB 3.0, HDMI, ethernet, sluchátka, mikrofon a čtečka SD karet.

Závěr: Povedený 14" notebook s vyváženým výkonem a výdrží. Pihou na kráse je horší displej a trochu vyšší cena. Jedním z důvodů, proč jsme tento notebook zařadili do výběru, je bezplatná Záruka bez hranic na dobu jednoho roku. Pokud dítě na notebook zvrhne kakao, nebo jej spolužák shodí batohem z lavice, bude servisem bezplatně opraven. Windows 8 bez dotykového ovládání chtějí chvíli cviku.

Základní technické údaje

 • procesor: Intel Core i5-3337U
 • grafický čip: HD 4000
 • operační paměť: 4 GB
 • uložiště: 500 GB HDD Hitachi (5400 ot.) + 32 GB SSD Samsung 
 • hmotnost:1,75 kg
 • cena: 17 990 Kč

Vše v jednom pro celou rodinu Asus ET2013 IGKI

To, že student potřebuje počítač, nemusí nutně znamenat, že dostane (nebo si koupí) notebook. Klasická kombinace monitoru a počítače dnes dává smysl především pro hráče, kteří potřebují čas od času vyměnit grafickou kartu za výkonnější. Pro běžné uživatele může být zajímavou alternativou počítač typu "vše v jednom", anglicky "all-in-one", tedy AiO. Celý počítač je schován v monitoru, ke kterému připojíte klávesnici, myš a kabel od síťového zdroje, čímž veškerá instalace končí.

Asus AiO

My jsme se drželi cenově při zemi a zvolili Asus ET2013IGKI. Jako jediný v testu nemá předinstalovány Windows 8, ale Windows 7 Home Premium. Nemá dotykový displej (což v případě Windows 7 vůbec nevadí), ten je však v matné povrchové úpravě, což je skvělé, protože se nemusíte bát odlesků. Při úhlopříčce 20 palců má rozlišení 1 600 × 900 a obraz vypadá velmi dobře.

Změřili jsme

výsledky benchmarků

 • GeekBench 3.0
  2 487 / 5 465 bodů
 • GeekBench 2.4
  6 350 bodů
 • Cinebench
  18,41 fps (GPU)
    3,27 bodů (CPU)
 • PC Mark 08
  Home: 2 818 bodů
  Work: 3 370 bodů
  Creative: nedokončil
 • PC Mark 07
  2 562 bodů
 • 3D Mark 08
  36 131 bodů
    3 461 bodů
       426 bodů

Do vínku dostal docela výkonné vnitřnosti. Procesor Core i3-3220 je doplněn grafickou kartou AMD Radeon HD 7470, systém využívá 4 GB operační paměti a 500 GB rychlého pevného disku se 7200 otáčkami od společnosti Seagate. Má jak HDMI výstup pro připojení druhého monitoru, tak i HDMI vstup, díky kterému může po připojení například kabelového set-top-boxu fungovat i jako televizor. A díky VGA vstupu může sloužit i jako monitor pro starší PC.

O připojení k síti se stará gigabitový ethernet, případně "n-ková" wi-fi. Po stranách a vzadu naleznete tři USB 2.0 a dva USB 3.0 porty, čtečku SD karet a konektory pro sluchátka a mikrofon. A jako jediný z testovaných strojů má i vypalovací DVD mechaniku.

Počítač je příjemně rychlý a za všech okolností prakticky tichý. V případě potřeby lze namontovat i na zeď, a ušetřit tak místo na psacím stole.

Asus AiO
Asus AiO
Asus AiO

Závěr: Velmi příjemný počítač "vše v jednom", u kterého nám vadil jen horší zvuk vestavěných reproduktorů. Jinak nabízí velmi dobrý displej, výborný výkon (nejvyšší v testu), tichý provoz a bohatou nabídku přípojných míst. A to vše za velmi dobrou cenu.

Základní technické údaje

 • procesor: Intel Core i3-3220
 • grafický čip: AMD Radeon 7470
 • operační paměť: 4 GB
 • uložiště: 500 GB HDD Seagate (7200 ot.)
 • hmotnost: 5,9 kg
 • cena: 14 990 Kč

Pro dcery uhlobaronů Sony Vaio Pro 11

Je to aktuálně nejlehčí ultrabook na světě, váží jen 870 gramů. Má perfektní dotykový TriLuminos IPS displej s rozlišením 1 820 × 1 080 bodů, pevné a odolné šasi z uhlíkových vláken, podsvětlenou klávesnici, 128GB SSD úložiště a výkoný procesor Core i5 z poslední generace Haswell.

SOny Vaio Pro 11

Pokud o studentce s tímto notebookem někdo řekne "ta musí mít bohaté rodiče", nemusí to znamenat, že "má dlouhé vedení". Za Vaio Pro 11 totiž zaplatí bezmála 35 tisíc korun.

Změřili jsme

výsledky benchmarků

 • GeekBench 3.0
  2 250 / 4 758 bodů
 • GeekBench 2.4
  4 563 bodů
 • Cinebench
  12,66 fps (GPU)
    1,80 bodů (CPU)
 • PC Mark 08
  Home: 2 238 bodů
  Work: 3 462 bodů
  Creative 2 228 bodů
 • PC Mark 07
  3 581 bodů
 • 3D Mark 08
  25 460
    3 372
       431
 • výdrž na baterie
  4 hodiny 10 minut

Na tenoulinkém šasi naleznete jen tři porty: dva USB 3.0 a jeden HDMI. V balení jsou i redukce na VGA monitor a ethernet. Čtečka SD karet je umně schovaná v čelní hraně.

Pokud můžeme něco kritizovat, pak je to nepříjemný zvuk chlazení. Není příliš hlasitý, ale je nepříjemně vrčivý. Ten se přihlásí o slovo především ve chvíli, kdy procesoru Core i5 "zatopíte pod kotlem". Výkon systému je pak opravdu slušný a na takto miniaturní notebook skoro až překvapivý.

Ve školním prostředí si však musíte dát na tlačítko "Assist" nad klávesnicí, které zpřístupní servisní menu. Tím lze v případě potřeby leccos opravit, ale také kompletně vymazat celý disk a nainstalovat čistý systém. Bez hesla.

Sony Vaio Pro 11
SOny Vaio Pro 11

Závěr: Luxusně zpracovaný a vybavený notebook, jehož přítomnost snad neucítíte ani v dámské kabelce. Za exkluzivitu se však platí.

Základní technické údaje

 • procesor: Intel Core i5-4200U
 • grafický čip: HD 4600
 • operační paměť: 4 GB
 • uložiště: 128 GB SSD Samsung
 • hmotnost: 870
 • cena: 34 990 Kč
 • Nejčtenější

„Nadzvukový strategický bombardér“ Mjasiščev M-50 byl falešným strašákem

V roce 1959 vzlétl prototyp vizuálně zajímavého stroje Mjasiščev M-50. Sověti chtěli nadzvukový letoun pro dopravu...

Až dostaneme západní tanky, Rusové budou zase utíkat, říkají vojáci

Exkluzivně V těchto dnech se s napětím očekává rozhodnutí ve věci poskytnutí německých tanků Leopard 2 obráncům Ukrajiny, kteří...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Několik důvodů, proč (ne)přejít na Windows 11

S novým počítačem pracujícím na Windows dnes automaticky dostanete nejnovější verzi tohoto operačního systému. Avšak...

Český fyzik: Jaderná fúze může způsobit energetickou revoluci, jež změní svět

Rozstřel Český vědec Milan Holec je součástí týmu, který se postaral o přelomovou událost ve fyzice. Vědcům se totiž v prosinci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

NASA se bojí výbuchu Starship. SpaceX tak připraví další rampu pro Crew Dragon

Floridská odpalovací rampa LC-39A je v současnosti jediná, odkud SpaceX může provádět starty kosmické lodi Crew Dragon...

Přes 30 let s Rusy. Nechtějí válku, ale víc nechtějí prohru, říká byznysman

Premium S Ruskem se Jiří Anderle poprvé seznámil v roce 1986, kdy jako turista navštívil Kavkaz. O deset let později začal do...

Největší zlo jsou cukry, tuky tělo potřebuje, říká výživový specialista

Premium Výživová doporučení se mění. Dokonce i tuky, které bývaly na černé listině, už jsou brány na milost a staly se součástí...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Přesluhují, přesto je vyřadit nechtějí

Zatímco dříve platilo, že technologie vydrží po generace, protože zásadní inovace se objevovaly pomalu, dnes tomu už...

Jak se dostat k datům v nefunkčním PC

Počítače jsou jen stroje a i ony se mohou snadno rozbít. Pokud se to stane, pak to ještě neznamená, že vaše soubory...

Jak zvládne hry v QHD, 4K a 8K? Potrápili jsme grafiku RTX 4080

Nové grafické karty Nvidia překvapují výkonem i cenou. Prostřední model RTX 4080 jsme proklepli v testu a zjišťovali,...

Apple představil nové čipy a hned je dal do malého počítače i MacBooku Pro

Firma Apple se rozhodla, že v rámci uvedení nových počítačů a notebooků také vydá nové verze svých procesorů M2. V...

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...