Polovina spotřebičů nejde opravit | foto: Shutterstock

Zasypávání planety odpadem. Výrobci elektra snižují životnost výrobků záměrně

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Elektroodpad představuje jednu z nejrychleji rostoucích složek globálního odpadu. Na jeho nárůstu se podílí nejen zvyšující se poptávka po různých elektronických vymoženostech, ale také fakt, že se životnost elektroniky snižuje. A to záměrně. Přitom celý svět trpí nedostatkem čipů. Proč se tedy něco nezmění? Proč výrobci nechtějí, aby jejich spotřebiče fungovaly mnohem déle?

Celý svět už více než rok bojuje s nedostatkem čipů, které jsou  nepostradatelnou součástí každé digitální elektroniky. Nejvíce o jejich výpadcích slýcháme v případě automobilů, ale spotřebiče, jako jsou mobily, notebooky, tiskárny, televizory a mnoho dalších je potřebují rovněž. Je až neuvěřitelné, když se potom dozvíte, že elektronická zařízení jsou dnes často plánovaně vyráběna tak, aby sloužila kratší dobu, než by mohla. Ještě více alarmující je to, že jsou záměrně ztěžovány jejich opravy. Přitom právě životnost a snadná opravitelnost produktů je základem ekologicky šetrnější cirkulární ekonomiky.

V USA nastal boom plánovaného zastarávání výrobků už v padesátých letech 20. století. Nešlo však o tzv. „kurvítko“, ale o celý soubor méně kvalitních materiálů a výrobních postupů.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se