Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

PDA technologie budoucnosti (3)

V předchozích částech jsme se probrali postupně všemi platformami, které mají v současnosti co do činění s PDA zařízeněními. S rostoucí funkcionalitou těchto zařízení však rostou i nároky na výpočetní výkon.

Hardwarové požadavky

V předchozích částech jsme se probrali postupně všemi platformami, které mají v současnosti co do činění s PDA zařízeněními. S rostoucí funkcionalitou těchto zařízení však rostou i nároky na výpočetní výkon a schopnosti zobrazovacích jednotek. Pro hardware přitom platí: vyrobit jej tak, aby měl maximální výkon při minimální spotřebě elektrické energie. Tak např. Cassiopeia E-115G nebo HP Jornada 540 nebo nový Visor Prisma od Handspringu, vydrží na baterie pracovat 6 až 8hodin. Compaq iPaq H3630 s lithium polymerovými akumulátory vydrží dokonce 12hodin. Výrobce zařízení Psion Revo plus udává, že jeho zařízení vydrží se standardními akumulátory 10hodin.

Multimediální aplikace jako přehrávání MP3 souborů, video sekvencí, zobrazování obrázků nebo surfování v internetu pomocí integrovaného modemu, tlačí provozní dobu též nemilosrdně dolů a ta se u pro mobilní provoz stává téměř neúnosnou.
Jedním z největších "žroutů" energie je přitom procesor. Vysvobozením z tohoto nekončícího kruhu by se mohl stát nedávno uvedené procesor "XScale" od Intelu. Tento procesor by se měl stát nástupníkem známých StrongARM výpočetních jednotek. Zmíníme se o něm ještě později.

I v oblasti technologií zobrazovacích zařízení jsou cítit tendence ke snižování spotřeby energie. K těmto patří např. technologie digitálního papíru nebo technologie SRAM buněk, kterou již prakticky uplatňuje Toshiba u LCD displejů. Na poli akumulátorů by měly v budoucnosti zazářit tzv. palivové články. Aby toho nebylo málo, tak především v souvislosti s růstem objemu přenášených dat rostou i požadavky na kapacitu paměťových médií.

XScale - nová procesorová architektura

Low Power, High Performance (nízký příkon, vysoký výkon) - těmito slovy charakterizuje Intel svůj nový procesor uváděný pod názvem "XScale". Díky škálovatelné mikroarchitektuře by se již brzy měly v PDA zařízeních objevit procesory s taktovací frekvencí až 1GHz - a to s minimální spotřebou.

Procesor XScale je zhotoven technologií 0,18mikronu. Podle zatížení by měl při taktovací frekvenci 1GHz spotřebovávat něco mezi 10miliwatty a 1,6watu. Technologie XScale se tak stává použitelná nejen u koncových mobilních zařízení, ale i u síťových produktů jako routerů nebo switchů.
Za tímto účelem vybavil Intel svůj nový procesor technologií "Dynamic Voltage Management". Toto inteligentní řízení spotřeby umožňuje přizpůsobit napětí na procesoru aktuálně požadovanému výkonu. Pro orientaci: XScale taktovaný na 1GHz má při napětí 1,8V příkon pouze 1,6W - a výkon 1500MIPS. PentiumIII na stejné frekvenci má výkon cca 3200MIPS, ale spálí přitom téměř 40Wattů. V případě, že je v PDA zařízení zapotřebí pouze 200MIPS, spotřebovává XScale při napětí 0,7V pouze 50miliwattů!!

Jádro nového procesoru je kompatibilní s jádrem ARM 5.0. Na této architektuře je založen aktuální StrongARM procesor, který pracuje například v compaqovském iPaqu. StrongARM pracuje zatím pouze s frekvencí 206MHz a ve spojení se všemi ostatními komponentami v iPaqu, je schopen vysát baterie při normálním provozu se zatížením cca 300miliwattů za 12hodin.
Ve srovnání s tím jsou u XScale hodnoty téměř omračující. Současný StrongARM spotřebovává při výkonu 400MIPS 1Watt energie - naproti tomu XScale je schopen dosáhnout při stejném odběru proudu až trojnásobného výkonu. Další srovnání výkonů je naznačeno v následujícím diagramu.
V jiných bezdrátových zařízeních např. u mobilních telefonů, lze podle slov zástupců firmy Intel snížit spotřebu procesoru XScale až na téměř neuvěřitlených 10miliwattů. V takové situaci má procesor výkon 60MIPS.

XScale - PDA procesor budoucnosti?

Vysokého výkonu u tohoto procesoru není dosaženo jen díky taktu 1GHz, ale i díky vyrovnávacím pamětem - ty mají velikost 32kB pro data a 32kB pro instrukce. K tomu je potřeba připočíst ještě 2kB velikou "Mini Data Cache", která je využívaná např. při přehrávání streamovaného Audia nebo Videa. Díky tomu by si XScale měl hravě poradit i poměrně náročnými datovými toky při kompresy MPEG-2.

V budoucnosti by měla speciální čipová sada připojitelná přímo na jádro umožnit i funkce DSP (digital signal processing). S těmito rozšířeními by bylo možno použít procesor XScale i pro UMTS přístroje (pro zpracování hlasu a obrazu). Co je ale důležité, Intel chce uvést první procesory na trh ještě do konce roku. Poměry úspornosti a výkonu ve srovnání se současnými procesory pro PDA zařízení jsou uvedeny v tabulce.

PDA-Srovnání procesorů
Přístroj Procesor Takt (MHz) MIPS Napětí (V) Spotřeba (mW)
Handspring Visor und Palm PDAs Dragonball 16 2.7 3,3 - 5 300
Psion revo Plus ARM710T 36 33 3,3 360
Cassiopeia E-115G NEC VR4121 131 175 2,5 380
HP Jornada 540 Hitachi SH3 133 133 2,0 - 3,3 370
Compaq iPaqH3600 StrongARM 206 235 2,0 400
--- XScale 200 240 0,7 50
--- XScale 1000 1500 1,8 1600

Informace o tom, že Compaq již v současnosti připravuje nového iPaqa právě s procesorem XScale sice není oficiální, ale nadmíru pravděpodobná.

Příště si povíme o tom, co je nového na poli zobrazovacích technologií. Do té doby nashledanou.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Padouši dostali další balík ukradených hesel. Není tam náhodou i to vaše?

Aktualizovaná databáze deseti miliard ukradených hesel koluje po internetu a je k dispozici kyberpadouchům. Ověřte, zda tam není i vaše heslo. V textu vás naučíme používat jedinečná a silná hesla,...

15. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Požárů fotovoltaik může přibývat. Rizikoví jsou patlal a kutil

Požár nebo výbuch je asi to poslední, co by si majitel rodinného domu přál. V příštích letech jich může přibývat v souvislosti s tím, jak budou stárnout některé nepovedené fotovoltaické instalace ze...

15. července 2024

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Barbone. To jsou extrémně výkonné počítače pro gamery i revoluční PC s nano nástřikem

Advertorial

Stolní počítače si na trhu udržely své místo i přes masivní nástup levných notebooků. Mezi přední značky stolních počítačů na českém trhu patří značka Barbone od společnosti T.S.BOHEMIA, která letos...

22. července 2024

Sloužil bez ní 41 let. Poznámkový blok ve Windows se dočkal významné funkce

Premium

Je léta spojený s operačním systémem Windows. A možná jste si toho zatím nevšimli, ale Poznámkový blok nyní dostal další velkou aktualizaci včetně funkce, kterou dosud nedisponoval. Pojďme se na...

22. července 2024

CIA dostala varování, že Sověti misi překazí. Zákulisí prvního letu na Měsíc

Ve dnech 55. výročí prvního přistání člověka na Měsíci listujeme vzpomínkami a texty publicisty Karla Pacnera, které v minulosti o misi Apollo 11 pro Technet psal. Ve druhé části se zaměříme na...

21. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...