Panasonic Toughbook CF-AX2

Panasonic Toughbook CF-AX2 | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Nic pro barbíny. Nejdrsnější ultrabook se skvěle hodí pro práci

  • 51
Panasonic Toughbook CF-AX2 má magnéziové tělo, hodně portů, modem pro mobilní data a za chodu vyměnitelnou druhou baterii. Váží 1,15 kilogramu a překlopením dotykového displeje z něj rychle uděláte tablet. A vyděsí cenovkou.

První konvertibilní ultrabook z řady odolných počítačů Toughbook patří do základní kategorie odolnosti, nazývané "zodolněný". Jeho tělo je vyrobeno z hořčíkové slitiny a mělo by vydržet každodenní nepříliš ohleduplné zacházení. Výrobce udává úspěšné absolvování testovacích pádů z výšky 76 centimetrů (tedy hezky kulatých 30 palců) a vibračního testu o intenzitě 100 kgf. Zpracování je na perfektní úrovni a rozhodně budí důvěru.

Robustně působí i klouby, které umožňují překlopení displeje o 360°, čímž se z ultrabooku stane tablet. Klávesnice se v tu chvíli vypíná a stává se zadní stranou tabletu.

Panasonic Toughbook CF-AX2

S tímto konceptem první přišla společnost Lenovo u konvertibilního ultrabooku/tabletu Yoga.

V dnešní době unikát: výměnný akumulátor

Jako jediný ultrabook i konvertibilní ultrabook/tablet nabízí možnost za chodu vyměnit akumulátor. V těle přístroje je vestavěn "záložní" akumulátor s kapacitou 15 Wh. Hlavní akumulátor má kapacitu 30 Wh a notebook z něj energii čerpá přednostně. Když se vybije, můžete jej vyjmout a nahradit jiným, předem nabitým. Podle počtu náhradních akumulátorů tak můžete notebook používat bez přístupu k elektrické síti velice dlouho. Externí nabíječku pro náhradní akumulátory lze také dokoupit.

Panasonic Toughbook CF-AX2

Výhodou výměnného akumulátoru je i fakt, že s jeho výměnou po skončení životnosti nemusíte do servisu. Prostě si jej během deseti vteřin vyměníte sami.

Lehce nadstandardní je i výbava přípojnými místy. Naleznete tu port RJ-45 pro připojení do gigabitové ethernetové sítě, VGA výstup pro připojení analogového monitoru a separátní konektory jack 3,5mm pro mikrofon a sluchátka. Samozřejmě nechybí ani čtečka SD karet, HDMI výstup a dva USB 3.0 porty.

Levá strana počítače je zcela obsazena.

Potěší samostatné tlačítko pro zablokování rotace zobrazení displeje, a tlačítka pro ovládání hlasitosti a vypnutí adaptérů bezdrátové sítě.

Výborně vyladěné vnitřnosti

CF-AX2 je příkladem výborně vyladěné konfigurace. V benchmarcích totiž hravě překoná i papírově silnější stroje. Systém je postaven na procesoru Intel Core i5 3427U s taktem 1,8 GHz a má k dispozici 4 GB operační paměti. Ovšem vzhledem k určení a ceně bychom zde raději viděli minimálně dvojnásobek. O úschovu dat se stará 128GB SSD uložiště od Samsungu. Konektivitu má na starosti gigabitový ethernet, "n-ková" wi-fi karta a 3G modem.

Výkonové testy

PC Mark 07: 4 885 bodů
3D Mark 06: 5 218 bodů
3D Mark Vantage: 3 163 bodů
3D Mark 11: 526 bodů

Cinebench R11.5 - Open GL: 15,5 fps
Cinebench R11.5 - CPU: 2,61 bodů

ATTO (1MB soubor):
čtení 18 MB/s, zápis 46 MB/s
ATTO (32MB soubor):
čtení 420 MB/s, zápis 265 MB/s

výdrž na baterie (s wi-fi):  5 hod 41 minut

 Na "mobilních datech" výrobce trošku šetřil. Modul MC8305 od společnosti Sierra Wireless zvládá maximálně HSPA+ (14,4 Mbit/s downlink, 5,76 Mbit/s uplink) a samozřejmě EDGE a GPRS přenosy. Na druhou stranu, spoustě "pracovních" notebooků a ultrabooků datové moduly chybí úplně, takže je to tak jako tak velké plus. Slot pro SIM kartu se nachází pod výměnným sekundárním akumulátorem.

Jak jsme předestřeli, ve výkonových testech se Toughbooku dařilo. Překvapil nás zejména u grafického výkonu, především v testu 3D Mark Vantage. Výsledek 3 163 bodů je pro standardní čip HD4000 ze sady IvyBridge vynikající.

Kombinace černé a šedo-stříbrné notebooku sluší.

Horší displej i zvuk

Kam naše paměť sahá, Toughbooky měly vždy displeje pro práci a ne pro zábavu. Černá byla šedá, barvy trochu mdlé, takže na sledování filmů a prohlížení fotek to nebylo ideální. Ale když jste potřebovali, podsvětlení vytvořilo tolik jasu, že jste mohli pracovat i na přímém slunci.

U testovaného CF-AX2 to však úplně neplatí. Výhrady k podání obrazu zůstávají, avšak maximální jas žádných extrémních hodnot nedosahuje. Při nastavení maxima je v kombinaci s matnou povrchovou úpravou dobře čitelný i venku během polojasného dne, ale dřívější Toughbooky uměly svítit mnohem více.

Na pravé straně počítače je zaslepen prostor, kde může být na objednávku instalována čtečka bezpečnostních Smart karet.

LCD panel o úhlopříčce 11,6 palce využívá k zobrazení dnes již překonanou technologii TN, z čehož vychází především nižší pozorovací úhly a horší barevné podání. Rozlišení 1366 × 768 obrazových bodů patří mezi skromnější, nicméně pro danou úhlopříčku je příjemně použitelné.

Mnohem lépe je na tom dotyková vrstva displeje. Rozpozná až deset dotyků současně a je dostatečně přesná i na obsluhu "nedotykových" aplikací. I touchpad rozpozná více dotyků najednou, využijete to především při scrollování webových stránek.

Klávesnice typu chiclet má drobné a zajímavě tvarované hmatníky, ale psalo se na ní dobře. Škoda, že není podsvětlená. U takto koncipovaného pracovního nástroje by to měla být samozřejmost.

Zapínání je netradičně vyřešeno posuvným spínačem, jsou zde u ultrabooků i nepříliš používané stavové indikační diody.

Kritiku si zaslouží vestavěná kamera i reproduktor. Kamera dává nepříjemně zašumělý obraz jak v režimu video (720p), tak foto (0,9 MPix).  Reproduktor je v šasi pouze jeden. Je umístěn na pravé straně a hraje výhradně vyšší středy, doplněné o ostřejší šustivé výšky. Jako hudební kulisa v podstatě nepoužitelné, ale hovor přes Skype nebo hlas moderátora zpráv je výborně srozumitelný.

A když jsme u toho kritizování: Toughbook zdědil napájecí adaptér po svých mohutnějších, obrněnějších a "žravějších" předchůdcích, takže jeho velikost je v docela nepříjemném nepoměru s drobným a perfektně lehkým ultrabookem. Pro představu: celý konvertibilní ultrabook váží skvělých 1,14 kg, napáječ pak 462 gramů. Tolik váží i některé samostatné tablety.

Docela dost muziky za opravdu hodně peněz

Toghbook CF-AX2 boduje precizním provedením, odolným tělem, vysokým výkonem, mobilními daty, množstvím portů a slušnou čitelností displeje na slunci. Na druhou stranu jsou tu horší obraz displeje, klávesnice bez podsvětlení, hlučnější chlazení a mizerný zvuk i webová kamera.

To vše dostanete za 56 790 Kč včetně DPH.