Palm Vx Organizer - test

aktualizováno 
Obliba PDA zařízení neustále roste a zařízení s operačním systémem PalmOS si stále drží svůj prim. My jsme pro vás otestovali PalmaVx.

LogoZapomínáte termíny svých schůzek? Chcete si lépe organizovat svůjpracovní a volný čas? Pořiďte si elektronického pomocníka, který vámnapoví, co a kdy jste chtěli dělat. Jedním z rozvětvené rodiny takovýchzařízení je Palm Vx Organizer společnosti 3Com.

Základní údaje

Palm Vx Organizer je personální digitální asistent (PDA) s dotykovýmdisplejem, jehož spodní část je vyhrazena pro psaní stanovených grafickýchznaků - graffiti, stejně jako pro ovládání a volbu programů. Rozlišenídispleje je 160 x 160 obrazových bodů. Pod displejem je umístěno 5 ovládacíchtlačítek, která spustí v organizéru odpovídající aplikaci: kalendář,adresář, úkoly a poznámky. Střední kolébkové tlačítko slouží k rolováníobsahem obrazovky. Nad displejem jsou umístěna loga Palm Vx a 3Com, v pravéhorní části je pak tlačítko pro zapnutí a vypnutí organizéru. Vrchnístrana přístroje obsahuje spínač pro aktivaci funkce nastavení kontrastu aIrDA port. Po obou stranách organizéru jsou drážky pro uložení tužky. Namísto tužky je možné zasunout do drážky kožený kryt displeje, který bráníjeho poškození, Kryt je zpracován tak, aby se dal odklápět při zasunutído pravé i levé drážky.

Palm VxNa zadní straně je v dolní části vyveden konektor pro zasunutí přístrojedo kolébky a ve střední části kryté tlačítko reset. Data jsou uložena vpaměti s kapacitou 2MB a zpracovává je procesor Motorola/ DragonBall EZ spracovní frekvencí 16MHz. Operační systém je PalmOS. Vnější rozměry přístrojejsou 10 x 8,1 x 1,1cm a jeho hmotnost činí 145g.

Další části

Palm Vx Organizer je dodáván společně s již zmíněným krytem displeje,dvěma tužkami, kolébkou pro připojení k počítači a synchronizaci dat a sredukcí 9/25pin pro sériový port. Dokumentaci tvoří uživatelská příručkav angličtině, samolepky a karty se znaky grattiti a také registrační karta.Potřebné programy pro Windows 95/98/Me/NT jsou uloženy na CD-ROMu a tvoříje Palm Desktop Organizer Software společně s pěti krátkými hrami.

Instalace spočívá v připojení kolébky organizéru k sériovému portupočítače, zasunutí konektoru napájení a následném spuštění programovéhovybavení z dodaného CD-ROMu. Po restartování PC je možné synchronizovatdata z Palm Vx do počítače. Palm Desktop Organizer Software obsahuje stejnéčásti jako programy ve vlastním PDA, v případě používání MS Outlookujsou synchronizována data z tohoto programu. Prakticky to znamená, že přispuštění přenosu dat z/ do počítače je automaticky převedena pošta, úkolyi poznámky.

Jiné programy

Dodávané programové vybavení je pro práci a využití organizéru plnědostačující, neznamená to však, že by byl uživatel odkázán jen na ně.Na stránkách výrobce i jinde lze nalézt skutečně širokou nabídku programůpro PalmOS. Jedná se o freeware, shareware i komerční software. K dispozicijsou tak programy databází, tabulkových procesorů, kalkulátorů, mapy měst,produkty pro kreslení, prohlížení obrázků a mnohé další. Pro chvílevolna je možné instalovat také různé hry. Uživatel bez připojení iinternetu jistě přivítá možnost zakoupení softwaru i různých doplňků uněkterého z prodejců.

Zkušenosti z provozu

Palm Vx Organizer patří do skupiny PDA bez klávesnice. Znamená to, že uživatelby se měl naučit jednoduchou znakovou sadu pro zadávání údajů. Používanéznaky graffiti nejsou nijak náročné na výuku, vycházejí z běžnéabecedy, některé z nich jsou však velmi zjednodušené. Rozpoznávánínapsaných znaků je podle mého názoru zpracováno velmi dobře, Palm Vx správnězobrazil znaky psané velmi rychle, různými lidmi a tedy rozdílnýmrukopisem. Graffiti však nejsou jedinou možností, jak do Palm Vx zadávatinformace. K dispozici je i klávesnice, která se po vyvolání zobrazí nadispleji. Oproti předchozímu modelu doznala změn i ovládací tlačítka,která již nejsou vypouklá, ale díky prohlubni v každém z nich je lze ovládatpřímo hrotem tužky. Také kolébka pro uložení přístroje je těžší a málepší stabilitu, než tomu bylo v minulosti. Její nevýhodou ale je, žekonektor Palmů Vx je jiný, a tak kolébka ani další doplňky nejsoukompatibilní s řadou III.

Závěr

Palm Vx Organizer je užitečným pomocníkem pro člověka, který zná cenusvého času a za jeho správné uspořádání je ochoten vynaložit určitousumu finančních prostředků. K základnímu modelu lze dokoupit různé doplňky- kryty, pouzdra apod., k dispozici je také externí modem a externí klávesnices českou znakovou sadou. Stinnou stránkou zůstává snad jen pořizovacícena 14900,- bez DPH.

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Jedno kliknutí a obraz zmizí. Protišmírovací displeje chrání soukromí

HP Sure View Privacy Screen - srovnání.

Podívejte se, jak funguje systém Sure View Privacy Screen společnosti HP, který zařídí, aby byl obraz na displeji...

Ticho, výkon, kalibrované barvy. Acer uvedl zbrusu novou značku počítačů

ConceptD 500

ConceptD je nová značka stolních počítačů, notebooků a monitorů Acer, určená zejména pro tvůrce obsahu a náročné...

Apple inovoval malý tablet. Trvalo to čtyři roky

Nový iPAd mini podporuje dotykové pero.

Apple poněkud překvapivě uvedl na trh dva nové tablety - malý mini a klasický Air. Oba dostaly nový čip či větší paměť...

Najdete na iDNES.cz