Otestovali jsme nejvýkonnější notebook od AMD. Kdepak, Intel je dál

aktualizováno 
Už i AMD dává čtyřjádro do notebooků. Vyzkoušeli jsme nejnovější model od Aceru, hráčský Aspire 7552G. Má spoustu skvělých vlastností, ale výkonem na Intel přece jen nemá.

Acer Aspire 7552G | foto: Jiří Zahrádka

Papírově dělá testovaný 17,3" Acer velký dojem. Najdete v něm 6 GB paměti, dva disky o celkové kapacitě 1000 GB a čtyřjádrový procesor AMD Phenom II Black Edition taktovaný na velmi slušných 2,3 GHz. Velmi dobrá je i grafika ATI Mobility Radeon HD 5850.

Notebook se při testu vyznačoval krásně tichým během, téměř neznatelným zahříváním a solidní výdrží na baterie. Líbila se nám také tvrdá klávesnice s dobrým rozložením. Za cenu kolem 29 tisíc s daní se Acer jeví jako skvělá koupě.

Elegantní palačinka

Aceru se s modelem Aspire 7552G povedl pěkný a dílensky dobře zpracovaný notebook.

Acer Aspire 7552G

Vnějším materiálem jsou plasty, uvnitř najdeme pod klávesnicí plochy pro opření zápěstí z hliníku.

Acer Aspire 7552GAcer Aspire 7552GAcer Aspire 7552G

Dávno pryč jsou doby buclatých notebooků, které byly stejně tlusté jak široké. V módě jsou tenké. Čím tenčí, tím lepší. Nejinak je to u testovaného Aspiru, na 17,3" notebook je jeho silueta skutečně příjemně štíhlá.

Acer Aspire 7552G

Společně s líbivějším estetickým dojmem získá zákazník také robustní stroj. Šasi je velmi pevné, nikde se nekroutí. Nelíbilo se nám jen volnější uchycení víka displeje, klouby by měly být lépe dimenzované.

Acer Aspire 7552G

Samotné víko je tvořeno drobným vzorkem z několika stovek plastových prolisů. Vzhledem k matnému povrchu plastu se méně špiní od otisků prstů než leštěné plasty a nejspíš na něm budou vidět méně i drobné škrábance.

Acer Aspire 7552G

Kdybychom chtěli najít nějaký estetický zápor na relativně elegantním přístroji, byla by to velkokapacitní baterie vyčnívající z těla notebooku. V batohu nebo brašně navíc bude dělat neplechu. Jak si však ukážeme, při běžném používání je to nakonec praktická věc.

Acer Aspire 7552G

Výbava je chudší

Acer dával i do levných notebooků drahá rozhraní pro profíky, vzpomeňme třeba na Gemstone nebo Extensu. Za 15 tisíc jste mohli mít notebook se skvělým výkonem a k tomu Firewire, IR port nebo eSATA. U testového modelu 7552G nic takového nečekejte.

Acer Aspire 7552GAcer Aspire 7552G

Najdeme u něj čtyři USB 2.0, VGA, HDMI a čtečku karet. Optická mechanika umí číst a zapisovat CD a DVD. Toť vše. Chválíme čtečku, že umí číst také xD karty, to se nevidí často. Jinak je to mezi 17,3" notebooky podprůměrná nabídka portů.

Z konektivity vyjmenujme wi-fi b/g/n, gigabitový ethernet a Bluetooth 3.0 s teoretickou rychlostí až 24 Mbit/s.

Papír versus praxe

Jak jsme psali na začátku, papírovými parametry notebook přímo láká ke koupi. Byli jsme proto hodně zvědaví, jak se AMDčku podařil vstup mezi čtyřjádrové mobilní procesory. Po všech testech máme ale rozpačité dojmy.

AMD Phenom

Otestovali jsme nejvyšší z řady mobilních Phenomů, model AMD Phenom II X920 Quad-Core. Má čtyři jádra, takt 2,3 GHz a 2 MB paměti L2 cache společné pro všechna jádra. TDP je stejné jako u čtyřjádrových Intelů, tedy 45 wattů.

V následující tabulce vidíte všechny naměřené hodnoty. Poslední sloupeček "Skóre Intel" pak udává, jak si ve stejném testu vedl procesor Intel Core i7-720QM se čtyřmi jádry. Je to zároveň nejméně výkonné čtyřjádro od Intelu. Pod tabulkou si popíšeme parametry blíže:

Testujeme Benchmark Skóre AMD Skóre Intel
CPU Sandra 34 GIPS 42,3 GIPS
CPU SuperPi 34,04 s 15,958 s
FPU Sandra 26,58 GFLOPS 33 GFLOPS
grafiku 3DMark05 12 700 -
grafiku 3DMark06 9 092 -
disk HDTach 68,3 MB/s -
paměť HWiNFO 3 488 MB/s > 5000 MB/s

Výkon CPU
Asi nejzajímavějším parametrem je první řádek CPU, tedy výkon procesoru v operacích s pevnou řádovou čárkou. Takové operace využijete při běžné práci. Na čtyřjádro taktované na 2,3 GHz je skóre 34 GIPS velmi slabé. Pokud bychom toto číslo vydělili počtem jader, má jedno jádro výkon jako nízkonapěťové ULV procesory. Čtyřjádrový Intel Core i7, taktovaný jen na 1,6 GHz, zde poráží AMD o 25 %.

Podruhé jsme měřili CPU programem SuperPi, který počítá Ludolfovo číslo (Pí) s přesností na jeden milion desetinných míst. Počet jader v tomto případě nehraje roli, výpočet probíhá jen na jednom z nich. AMDčku to trvalo 34 sekund, což opět odpovídá výkonu ULV procesorů. Intel díky funkci Turbo Boost, tedy krátkodobému přetaktování jádra až na 2,8 GHz, všechno zvládne dvakrát rychleji.

Nízký výkon se projevuje i při běžné práci, občas jsme si museli na spuštění některého z programů počkat déle, než je obvyklé. Vyloženě nepříjemná pak byla práce na úsporný režim, Phenom se podtaktuje na 797 MHz a problémem je dokonce i rolování v Internet Exploreru. Jen tak pro ilustraci, test SuperPi v tomto režimu trval smutných 89 sekund. Pokud jsme nastavili napájecí profil na Rovnováhu, kdy Windows řídí takt procesoru automaticky, byla už odezva příjemnější.

Pro všechny, kterým by předchozí výsledky nestačily, jsme provedli ještě dva testy. Jedním je měření času při komprimaci 3,84 GB souborů ve WinRARu, druhým je JavaScript benchmark SunSpider. Ten jsme spustili v Internet Exploreru 8 (16385). Srovnávanou konfigurací je opět Intel Core i7-720QM se 4 GB RAM a Windows 7. Nižší časy znamenají lepší výkon.

Benchmark Skóre AMD Skóre Intel
WinRAR 3,84 GB 17 min 5 sek 10 min 48 sek
SunSpider JavaScript 5 718,8 ms 4 607,6 ms

Výkon FPU
FPU jsou operace v plovoucí řádové čárce, využijete je třeba v CADu nebo v Excelu. I zde má Intel navrch přibližně o 24 %,

Acer Aspire 7552G

Výkon grafiky
Použitá grafika ATI Mobility Radeon HD 5850 vypadá hodně slibně. Nutno poznamenat, že je to tak trochu marketingem, protože její označení hodně připomíná svého času nejvýkonnější mobilní kartu světa 5870. Je však o čtvrtinu méně výkonná.

Umí DirectX 11, má 1 GB paměti GDDR3 a obsahuje 800 stream procesorů pro jednotlivé výpočty. Má velmi slušný výkon, zahrajete si s ní i nejnovější tituly. Výrobce přitom udává spotřebu maximálně 40 wattů, takže ji není problém uchladit a notebook může být tichý.

Výkon disku a paměti
Na dnešní dobu jsou obě hodnoty lehce podprůměrné. Disky v hráčských noteboocích dnes mají rychlost čtení až 80 MB/s, datová propustnost operační paměti bývá přes 5000 MB/s. Základní deska neumí spojit disky do pole RAID. Paměťové moduly jsou ve slotech umístěny v počtu 3 x 2 GB.

AMD Vision

Náš notebook je označen nálepkou AMD Vision Black. Tato značka má určovat, pro jakou skupinu zákazníků se notebook (jako celek) hodí. Celkem jsou to čtyři skupiny, přičemž Vision Black má být určena pro nejnáročnější uživatele.

AMD Vision

Nejnižší Vision umí maximálně přehrávat DVD filmy a prohlížet fotografie. Verze Premium přidává Blu-ray filmy, hraní nenáročných her a editaci fotografií. Ultimate má umět dále střih HD filmů a hraní 3D her. Naši verzi Black je prý možné k tomu všemu snadno přetaktovat a ve výčtu funkcí se objevuje i "megatasking". AMD tím chtělo vyjádřit, že je ve stroji výkon pro extrémní množství současně běžících aplikací. Po našich zkušenostech se nálepka jeví jako prázdný marketingový trik.

Acer Aspire 7552G

Pár postřehů z praxe

Aspire má dvě velká plus. Jedno za tichý chod a druhé za velmi slušnou výdrž na baterie. Grafika ani procesor příliš netopí, větráček tak má málo práce s chlazením i při vyšší zátěži. Kancelářskou práci zvládá Acer naprosto tiše a srovnávat se může i s malými netbooky. Při vyšší zátěži už jde větráček do vyšších otáček a slyšet je, každopádně na notebook se čtyřjádrem je mimořádně tichý.

Acer Aspire 7552G

Dobrému chlazení také napomáhá velká baterie, která zvedá zadní část a dává tak hodně prostoru proudícímu vzduchu. Je to její první výhoda.

Acer Aspire 7552G

Její druhá výhoda spočívá v naklonění klávesnice směrem k uživateli, píše se tak na ní lépe. Samotná klávesnice má dále dobré rozložení a je velmi tvrdá. Napsat na ní tuto recenzi byla radost. Jestli máme k něčemu výhrady, je to její hlučnější chod. Každé stisknutí klávesy doprovází hlasité cvaknutí. Škoda také absence podsvícení.

Acer Aspire 7552G

A poslední výhoda olbřímí baterie je v její skvělé výdrži. Má obrovskou kapacitu 99 Wh, což na trhu potkáte jen zřídka. Běžně lze koupit notebooky s baterií 40 Wh až 65 Wh. Není proto divu, že při zapnuté wi-fi a běžné kancelářské práci vydržel Aspire běžet skvělé 4 hodiny. Při spuštění náročnějších úloh spadne výdrž přibližně ke dvěma hodinám, což už je sice horší, ale pořád je to dvakrát víc než u konkurence.

Nejdelšího času jsme dosáhli při nastavení úsporného napájecího profilu, vypnuté wi-fi a ztlumeném jasu displeje. Notebook pak běžel přes 5 hodin.

Acer Aspire 7552G

Poslední položkou recenze je displej, lesklý 17,3" panel s rozlišením HD+ 1600 x 900. Velikost textu i pracovní plochy nám na tuto úhlopříčku přijde tak akorát. Displej má skvělé barvy a silné podsvícení. Vyloženě slabou stránku u něj nenajdeme, je to dobrý průměr na dnešním trhu.

Zhodnocení

Recenzí jsme si potvrdili, že se může pěkně vymstít kupovat počítače podle parametrů na papíře. Čtyřjádro s honosným názvem Phenom II je tak trochu šidítko, výkonem se ke čtyřjádrům od Intelu ani nepřibližuje. Na notebooku se nám nelíbila ani absence většího počtu rozhraní. Cena 29 tisíc korun nakonec přece jen není tak malá, jak se zdálo.

Zákazník platí především za velmi slušnou grafiku ATI 5850. Konkurenční čtyřjádra s Intelem dnes mají většinou o 20 % méně výkonnou Nvidii GT 330M. Ke kladům dále řadíme skvělou výdrž na baterie, velmi tichý chod a povedené šasi. Ať na to ale koukáme z jakékoli strany, Intel je dál jak výkonem, tak i cenou.

Acer Aspire 7552G
Acer Aspire 7552G
 • procesor AMD Phenom II X920 Quad-Core, 2,3 GHz, 2 MB L2 cache, sběrnice 3600 MHz, TDP 45 W, 45nm technologie
 • chipset AMD RS780 + SB750
 • paměť 3x 2 GB
 • disk 2x 500 GB, 5400 ot/min
 • grafika ATI Mobility Radeon HD 5850, 1 GB GDDR3
 • displej 17,3", lesklý, 1600 x 900
 • rozhraní: 4x USB, VGA, HDMI, čtečka 5 v 1 (SD, MMC, MS/Pro, xD), 2x audio, DVD SuperMulti DL mechanika
 • konektivita: wi-fi b/g/n, Bluetooth 3.0, gigabitový ethernet
 • rozměry 41,5 x 27,5 x 2,7 až 3,4 cm
 • hmotnost 3,34 kg + 758 gramů adaptér
 • operační systém Windows 7 Home Premium
 • cena od 29 000 Kč s DPH
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Další z rubriky

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Asus se chlubí nejmenším notebookem se samostatnou grafikou

Čtrnáctipalcový Asus ZenBook v rukou slovenské marketingové manažerky.

Asus u notebooků pro rok 2019 sází na jedné straně na tenký design včetně rámečků kolem displeje a na druhé se chlubí...

Notebook s novinkou od Nvidie o délku převálcoval loňské šampiony

Predator Triton 500

Nová grafická karta Nvidia GeForce RTX2080 se na začátku ledna dostala i do notebooků. Její Max-Q verzi jsme otestovali...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz