Speciální kamerka přečte nápisy na ulici, bankovky i lidi a stojí 130 tisíc

  • 7
Společnost OrCam oficiálně v Česku uvedla zařízení MyEye, které pomocí kamerky s reproduktorem zrakově postiženým přečte knihu či noviny, rozpozná obličeje přátel, bankovky nebo produkty podle čárového kódu. Cena se ovšem pohybuje kolem 140 tisíc korun a zatím ji postižený musí platit celou sám.

Dívka prochází po městě, ukazuje na různé nápisy, tabulky s názvy ulic a zařízení OrCam MyEye 2.0 je poslušně se zhruba jedno až dvousekundovým zpožděním předčítá. Pak zajde do obchodu, kde si prohlíží oblečení a kamerka ji informuje o jeho barvě, u pokladny jí pak řekne, jakou má v ruce bankovku. To je část ukázky z prezentačního videa společnosti, které ukazuje schopnosti svého zařízení.

Izraelská společnost OrCam Technologies začala s vývojem tohoto zařízení, které umožňuje zrakově postiženým, nevidomým, ale třeba i dyslektikům číst, před osmi lety. Letos představila její druhou generaci, která je kompaktní a lze ji pomocí magnetu snadno připevnit k brýlím. Celé zařízení se skládá z přední kamerky, vedle které jsou dvě přisvětlovací diody.

LEDky zařízení OrCam MyEye 2 mohou oslňovat okolí.

Právě ty mohou rušit okolí, protože v prostorách s horšími světelnými podmínkami se každou chvíli rozsvítí a svou intenzitou mohou oslnit okolo se pohybující lidi.

U ucha je malý reproduktor, jehož prostřednictvím přístroj čte to, co kamerka vidí. Ovládání gesty je možné na dotykové ploše nebo před kamerkou se 13megapixelovým snímačem.

Celý přístroj má hmotnost 22,5 gramu a s rozměry 76 × 21 × 14,9 mm připomíná přerostlý zapalovač. Na jedno nabití vydrží číst asi hodinu.

Způsob, jakým kamerka ExeCam 2.0 analyzuje předložený text, aby jej pak dokázala přečíst správně. K nafocení jí stačí dvě sekundy, pak je již možné noviny odložit.

Funguje to tak, že slabozraký ukáže prstem na jakýkoliv tištěný text a zařízení ho do dvou sekund přečte. Pokud je uživatel nevidomý, stačí text pouze položit před sebe a zařízení ho začne číst automaticky. Když se uživatel MyEye dotkne, signalizuje tím, že má přestat číst.

Pokud před kamerkou ukážete bankovku, řekne její hodnotu. Zařízení je schopné i rozpoznávat obličeje, uživatel přitom může uložit do paměti až stovku osob a k fotografii, kterou přístrojem pořídil, řekl i jméno. Pokud se objeví lidé, kteří nejsou nahráni do systému, zařízení oznámí, kolik lidí před uživatelem stojí a jakého jsou pohlaví.

Další funkcí je identifikace produktů podle čárových kódů. Databáze těch dostupných v Česku se nyní doplňuje.

Zařízení rovněž umí říci, kolik je hodin a kolikátého je. K tomu musí uživatel naznačit pohled na ruku na pomyslné hodinky, když se dívá déle, vedle času se dozví právě datum.  Výrobek je nyní vedle více než desítky světových jazyků připraven i na češtinu.

U nás firma spolupracuje s nadací Světluška, která testuje zařízení u svých klientů, aby poznala, pro jaké zrakové postižení je přístroj nejvhodnější a kam by měla směřovat případná finanční pomoc postiženým. Přístroj totiž u nás stojí téměř 130 tisíc korun a zatím na něj nepřispívá stát.

„Slepí uživatelé se museli naučit vůbec gesta používat. Slepí od narození neumí na věci ukazovat,“ popisovala zkušenosti s testování přístroje Gabriela Drastichová, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu, který Světlušku provozuje. Ovládání přístroje si tak mnohem rychleji osvojí uživatelé, kteří alespoň částečně vidí.

Je třeba také počítat s tím, že přístroj není stoprocentní v rozpoznávání a některé věci prostě nepřečte, u jiných využití je zase problém se zpožděním čtení.

OrCam Technologies

Společnost OrCam Technologies v roce 2010 založili Ziv Aviram a Amnon Šašua, zakladatelé izraelské společnosti Mobileye. Firma Mobileye založená v roce 1999 se zabývá systémy pro automatizaci řízení automobilů a loni ji koupil americký výrobce čipů Intel za 15,3 miliardy dolarů (asi 327 miliard korun).

Zdroj: ČTK

„Zkoušela jsem si pustit krátký dokument v angličtině a pomocí kamery jsem si četla titulky. Pokud byla řeč rychlejší, musela jsem si film pozastavit, protože kameře chvíli trvá, než si text vyfotografuje a přečte,“ popisuje určité nepohodlí jedna z testujících uživatelek. Dodává však, že je to zajímavá možnost, která jí umožnila zpřístupnit některá videa na internetu.  

I tak je ovšem přístroj něčím, co dokáže lidem s poruchami zraku nebo čtení výrazně pomoci a částečně je osvobodit od toho, aby byli odkázáni na druhé.