Option GlobeTrotter: GPRS karta a datový paušál Eurotel po dvou měsících provozu (recenze)

  • 11
PCMCIA GSM/GPRS karta může být hodně užitečná a pro mobilní nadšence možná téměř nepostradatelná. Recenzí GSM/GPRS karty Option GlobeTrotter s netradiční vysouvací anténkou už bylo publikováno poměrně hodně, dnes vám proto nabízíme článek o této zajímavé kartě z trochu jiného pohledu po zhruba dvouměsíčních zkušenostech s jejím provozem.

GSM/GPRS PCMCIA karta Option GlobeTrotter belgické společnosti Option nepatří mezi žhavé novinky a s jejím popisem jste se už mohli setkat na několika serverech zabývajících se mobilními telefony a dalšími mobilními technologiemi. Náš článek této karty je tedy zaměřen především na praktické používání karty Option Globetrotter a její celkové možnosti při používání společně s notebookem. Jedná se o tri-band kartu (navíc s možností telefonování přes dodávanou handsfree sadu), takže ji můžete používat i v amerických mobilních sítích, což ale zřejmě nebude hrát pro většinu uživatelů nijak zásadní roli.

Cena karty a její využití v praxi

Původní cena GSM/GPRS karty Option GlobeTrotter byla téměř 10 000 Kč včetně DPH. Toto téměř magické číslo i jinak vcelku progresivní T-Mobile dost přehnal, neboť cena samotné karty byla (a stále je) cca 200-250 EUR. Vzhledem k existenci paušálního tarifu ovšem cena karty u T-Mobile klesla na současných 7 500 Kč včetně DPH za nedotovanou nabídku a 3 500 Kč včetně DPH v rámci uzavření smlouvy. Na internetu či na inzerát lze momentálně kartu koupit zhruba v rozmezí 4-7 tisíc korun, a to většinou neblokovanou a v případě solidního prodejce i se zárukou. Společnost Option v současné době už navíc nabízí i vylepšenou verzi karty rozšířenou ještě o integrovanou WiFi kartu standardu IEEE 802.11b, to vše při stejných rozměrech a shodné technologii výsuvné anténky.

Kartu naplno využijete pochopitelně pouze v případě paušálního připojení na internet. V České republice zatím přicházejí v této souvislosti v úvahu jen dva operátoři: Eurotel a T-Mobile. Oskar v současnosti ani blízké budoucnosti nenabízí nic, co by se byť jen náznakem dalo přirovnat k paušálnímu datovému tarifu. I když GSM/GPRS kartu Option GlobeTrotter nabízí v našich zemích de facto pouze T-Mobile (v nových sériích dokonce ve svých firemních barvách), celý článek a používání karty se týká provozu v síti Eurotelu a jeho tarifu Data Nonstop.

Anténa - hlavní výhoda karty a současně škola jemné mechaniky

Karta Option GlobeTrotter je kompletní mobilní telefon bez displeje a baterie, ovšem s několika koncepčními zvláštnostmi. První z nich je vysouvací anténa, ke které se už od prvního okamžiku chovejte hodně slušně. Opatrnost je opravdu na místě, neboť vysouvací mechanismus je dost citlivý a vyžaduje při každodenním používání značkou dávku ohleduplnosti. Pokud to ani teď neberete vážně, doporučuji vám prohlédnout si někdy v reálu jemný výsuvný mechanismus karty a zejména ceny náhradních dílů a humor vás určitě velmi rychle přejde. Výsuvná anténa je vynikající volbou pro všechny majitele notebooků, kteří nechtějí kartu neustále na cestách vysouvat z PCMCIA slotu a skladovat ji samostatně. Nesporný fakt, že z karty nic netrčí a že zadní stranou přesahuje hranu PCMCIA slotu jen o cca půl centimetru, totiž může hodně zpříjemnit manipulaci s kartou a zamezuje případnému poškození karty i její antény. Právě ve výsuvné anténě spatřujeme hlavní výhodu a originální koncepci GSM/GPRS karty Option GlobeTrotter.

Vysunutá anténka se pomocí drobného pérka automaticky zvedne do mírně šikmé polohy. U menších notebooků nebo u notebooků s klávesnicí umístěnou blízko PCMCIA slotu občas může vysunutá anténka překážet při práci s klávesami ESC, SHIFT, CTRL, FN, TAB, ENTER apod. Řešení je prosté - stačí dát mezi anténku a její vnitřní pouzdro nějaký nekovový předmět (třeba hodně tenkou plastovou kancelářskou sponku, tenké dřevěné párátko apod.), čímž anténku "zajistíte" ve vysunuté vodorovné poloze a až do zasunutí anténky už pak s kartou ani notebookem dále raději nemanipulujte. Citlivost na signál se u anténky umístěné ve vodorovné poloze prakticky nijak neliší od anténky v "originální" vzpřímené poloze, přesněji řečeno při běžném provozu jsem nic takového nepozoroval. V blízkosti BTS (několik set metrů v pásmu 900 MHz) je navíc signál většinou k dispozici i při zasunuté anténce, přijímaná intenzita signálu ale u zasunuté anténky obvykle nepostačuje pro bezproblémový přenos dat ani pro smysluplné telefonování.

Ke kartě lze přes samostatný konektor připojit i externí anténu, která může zvýšit její citlivost v horších podmínkách, cena této externí antény se na různých pohybuje v přepočtu v rozmezí od cca 200 Kč výš - značková originální externí anténa stojí dokonce až 40 EUR.

Handsfree sada - zapomeňte na každodenní telefonování

Protože Option GlobeTrotter není jen datový modul, ale lze s ním z notebooku také telefonovat, dostanete ke kartě i lehkou handsfree sadu s podezřele tenkým přívodním kablíkem. Konstrukce bondovky a zejména její kabeláže je bohužel natolik ubohá, že opět vyžaduje velmi šetrné zacházení. Ani to vás ale možná nezachrání, neboť můj kousek přestal zhruba po měsíci fungovat úplně. Což je při ceně 35 EUR za originální náhradní sadu docela problém. Nebo víte o nějakém elegantním způsobu, jak má jinak spořivý český člověk (i když jsem vlastně Němec :-)) protelefonovat těch 100 minut, které mu Eurotel momentálně dává zdarma k Data Nonstopu, a nehodlá kvůli hovorům pořád nesmyslně přehazovat simkarty do klasického mobilního telefonu? Nevím ovšem, zda se jednalo pouze o jeden konkrétní kus, každopádně reklamovat něco tak jednoduchého a navíc evidentně určeného pro velmi zřídkavé používání se mi z duše příčí a tak dodávanou handsfree sadu bez problémů nahradila levná a překvapivě zvukově o něco kvalitnější bondovka (se čtyřpólovým konektorem) pro mobily Nokia.

Mimochodem telefonovat přes notebook, ze kterého vede drát do ucha, je docela zajímavé a zejména lidé ve vlaku po vás házejí očkem dost často a občas i s dost podezřelým výrazem v obličeji. I když si doba si žádá své, je handsfree sada dodávaná k Option GlobeTrotter mizerná a komfort telefonování přes kartu umístěnou v notebooku je logicky hodně malý. Při telefonování (odchozí i příchozí hovory!) musí být navíc spuštěný dodávaný a hlavně ve starších verzích dost sveřepý software, o kterém ale bude řeč až příště.

Infarktová indikace provozu karty aneb Dílna kancelářského kutila

Zhruba ve středu zadní plastové strany karty je malá LED dioda, která kupodivu dělá přesně to, co dělat má. Svítí, poblikává a jinak leze na nervy a, jak už tušíte, nedá se nijak efektivně vypnout (o jednom způsobu bych věděl, ale ten by se vám asi nelíbil). Máte-li rozměrově velký notebook nebo PCMCIA slot umístěný na zadní straně notebooku (takových je ale opravdu hodně málo) a nemáte přitom kartu přímo v zorném poli kombinace klávesnice/displej (hlavně u subnotebooku či mininotebooku to může být dost velký problém), asi vám funkce LED diody nebude moc vadit. V opačném (tj. infarktovém) případě mohu vřele doporučit kousek neprůhledné papírové lepenky, izolepy či jiného a pro jistotu pro pozdější případy snadno "odlepitelného" materiálu. A je po problému, současně ale pochopitelně i po indikaci momentálního stavu provozu karty. V nouzi stačí i obyčejný bílý lepící štítek a černý fix (viz fotografie "po úpravě").

Příště si mimo běžného popisu povíme pár perliček o dodávaném softwaru, už teď si ale raději stáhněte jeho aktuální verzi.

Luboš Němec