Ohromný 7kg Acer se 17' displejem do kanceláře

  0:01aktualizováno  0:01
Notebook jen na stůl? Se sedmi kilogramy a 17" displejem nebude patřit k nejpřenášenějším. Díky integrované numerické klávesnici potěší kohokoliv, kdo pracuje často s čísly. A svým nadprůměrně velikým diskem s až 120 GB je ideální pro video či databáze. Nemluvě o 3,06 GHz Pentiu 4! Zato nabízí jen hodinu nezávislého provozu.

Pozn. red.: Nabízíme Vám aktuální tiskovou zprávu s hardwarovou specifikací Aspire modelu, který bývá pro svou velikost a parametry někdy nazýván "Overbook" - aniž by to bylo myšleno jakkoliv kriticky. 17" displej je u IBM PC kompatibilních notebooků skutečným unikátem, podívejte se s námi na tento kousek blíže. Pokud jsme to uznali za vhodné, doplnili jsme na některých místech tiskovou zprávu vlastním komentářem (je označen hvězdičkou *). Tisková zpráva je citována neredigovaná, případné chyby tak jsou "původní".

Acer představuje nový Aspire 1700 se 17“ displejem!

PRAHA, 17. června, 2003. Společnost Acer představila první notebook se 17” displejem, který doplňuje její nabídku přenosných počítačů. Acer Aspire 1700 je určen pro uživatele, kteří potřebují komplexní pracovní nástroj s vynikajícím výkonem, výbavou, ergonomií a zřetelným zobrazením dat, jaké právě nyní nabízí neuvěřitelně velký 17” displej.

* První notebook se 17palcovým, navíc širokoúhlým displejem byl od firmy Apple jejich PowerBook. Neuvěřitelně velký není - je hodně velký a o moc větší už asi do notebooku nikdo dát nebude chtít, ale neuvěřitelného toho na nás branže uchystá jistě ještě více než jen o palec větší displej.

Přenosný počítač Acer Aspire 1700 je osazen výkonným procesorem Pentium 4 s frekvencí až 3.06 GHz, čipsetem SiS M650 a systémovou sběrnicí 533 MHz. Standardní paměť 512 MB DDR SRAM lze rozšířit až na 2048 MB a pevný disk Ultra ATA/100 může mít kapacitu až 120 GB. Multimediální výbava zahrnuje užitečnou kombinovanou DVD-ROM/CD-RW mechaniku, která umožňuje přehrávat na notebooku disky DVD s filmy, a tedy používat počítač nejen jako jedinečný pracovní nástroj, ale i jako vynikajícího společníka pro volný čas.

* Nesporně výkonný, ale též zcela nesporně stolní procesor je předností i mínusem tohoto stroje - vyšší spotřeba, vyšší hlučnost a kratší doba provozu bude daň za špičkový hrubý výkon. Půl gigabajtu paměti je výborný základ, nadto rozšiřitelných až na méně obvyklých 2 GB. Pevný disk s až 120 GB je unikát v hotových modelech na českém trhu. Až příliš - podobný disk ještě v mobilní kapacitě neexistuje, takže ačkoliv jsme pátrali a ve specifikacích nenašli žádnou zmínku o použitých discích, odhadujeme, že tento notebook krom stolního procesoru používá i stolní disky (3,5" namísto 2,5"). Tedy, další velká přítěž na akumulátor - ale to na druhou stranu pro občasný přesun a práci primárně v kanceláři nemusí být hlavní kritérium. "Jedinečný pracovní nástroj", to je trochu přehnané označení pro poměrně dobrý, ovšem značně přerostlý notebook. A jako "vynikajícího společníka" si dokážeme představit ledaskoho živého či alespoň notebook s poněkud lepším vybavením (viz další odstavce)...

Hlavní přednosti této zcela nové řady notebooků Aspire 1700, k nimž patří velký a kontrastní 17” displej s rozlišením 1280x1024 SXGA a grafická karta VGA 64MB UDMA RAM, napovídají, že tento notebook nabízí výkon stolního počítače v mobilním provedení. Maximální účinek multimediálních aplikací podpoří integrovaná zvuková karta, dva vestavěné reproduktory, integrovaný sub-woofer a funkce Audio DJ pro přehrávání audio CD a MP3 bez zapnutí notebooku.

* Grafická karta VGA 64 MB UDMA RAM napovídá především, že tento notebook má sdílenou videopaměť s operační pamětí, grafický čip integrovaný v čipové sadě. A tudíž Aspire 1700 nabídne značně podprůměrný 3D výkon - a do výkonu stolního počítače tak bude mít dále ne kvůli otáčkám pevného disku (pokud používá námi předpokládané stolní 3,5" disky), ale kvůli slabšímu výkonu ve hrách a expertních grafických aplikacích. Grafiku bychom proto nepočítali k přednostem nového notebooku. Podstatně zajímavější je zabudovaný subwoofer, to je plus, které může nabídnout jen málo notebooků. Na kvalitě jinak podprůměrného "mobilního" zvuku běžných notebooků to může vylepšit právě to nejslabší - basy.

Acer Aspire 1700 váží 7 kg a je napájen Li-Ion baterií, která umožňuje pracovat bez dobíjení 1,25 hodiny. Tato kapacita postačuje k použití i mimo kancelář.

* Kdo se diví označení "Overbook", nyní ví, proč si je tento Acer vysloužil. 7 (!) kilogramů čisté hmotnosti a 1,25 hodiny provozu, to jsou parametry někde mezi notebookem a stolním PC s nepřerušitelným zdrojem napájení (UPS). Tato kapacita podle nás "sotva" postačuje k použití mimo kancelář.

Pro připojení notebooku Acer Aspire 1700 je určen interní fax/modem V.90 56 Kbps a integrovaná karta Ethernet 10/100Mbps. Notebook může být rovněž vybaven bezdrátovou síťovou kartou 802.11b, která umožňuje surfovat na Internetu nebo stahovat elektronickou poštu všude, kde se právě nacházíte. Flexibilitu a konektivitu zvyšují bohatá výbava veškerými potřebnými rozhraními - jedním paralelním, jedním sériovým, jedním PS/2, jedním S-video out (NTSC /PAL), dvěma Firewire (IEEE 1394), čtyřma USB 2.0 a jedním 32-bitovým PCMCIA CardBus slotem typu II.

* Do skutečně veškerých rozhraní nám tu chybí například Bluetooth či dva PCMCIA sloty namísto jednoho, není tu vůbec zmíněno poměrně základní infračervené rozhraní, přes které lze pohodlně připojit mobilní telefon či organizér. Na druhé straně je nutno pochválit integraci obou starších rozhraní - sériového a paralelního.

Na českém a slovenském trhu jsou dostupné modely, který svou konfigurací a výbavou uspokojí i nejnáročnější zákazníky. Notebook Aspire 1703SC s procesorem Pentium 4 2,66 GHz, 17“ TFT SXGA diplejem, kombinovanou DVD/CD-RW mechanikou, pevným diskem 80 GB je v prodeji za cenu 49 990 Kč/68 990 Sk. Model Acer Aspire 1705SCi, který je narozdíl od předchozího modelu osazen procesorem Intel Pentium 4 3,06 GHz, pevným diskem 120 GB a bezdrátovou síťovou kartou Wireless LAN, lze pořídit za 59 990 Kč/81 990 Sk. Na noteboocích Aspire 1700 je předinstalován operační systém Microsoft Windows XP Home Edition v české verzi, ovládací utility a další software. Společnost Acer poskytuje v České republice i na Slovensku na notebooky řady Aspire 1700 dvouletou záruku, kterou lze rozšířit na tři roky.

* Pozoruhodné, Acer ve své zprávě nezmínil takovou přednost a unikát, jakými nesporně je integrovaná numerická klávesnice, která z tohoto notebooku dělá ergonomický nástroj pro účetní a kohokoliv, pro koho je práce v Excelu a zadávání čísel druhou mateřštinou. Nebo možnost upgradu pomocí různých nVidia modulů (tento "detail" je zmíněn na globálním www.acer.com, ne na českých stránkách). To by eliminovalo jednu z nevýhod a přidalo značně na hodnotě tohoto notebooku - vybrat si mobilní grafiku podle vlastních nároků a peněženky, eventuálně začít s integrovanou a později dokoupit lepší.

* Cena je vzhledem k použitým komponentům o něco vyšší, přece jen přenosné PC a displej můžete koupit levněji nežli za 50 tisíc - a v zásadě, tento Aspire není nic jiného než stolní PC v notebookovém převlečení. Takže zde vidíme značný potenciál pro zlevňování. Kdo chce, může si spočítat cenu jednotlivých komponent, aby došel k výslednému číslu, které bude (dle našich odhadů poměrně výrazně) níže.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Skylink znovu zdražuje servisní poplatek i nejlevnější balíček

Logo Skylink

Satelitní platforma Skylink přistoupila po roce ke zdražení tzv. servisního poplatku, který platí uživatelé základní...

Další z rubriky

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz