Ohnivý drát - tentokrát v síti

aktualizováno 
Vyzkoušeli jsme, jaké to je komunikovat si doma s páteřní sítí o průtoku až teoretických 400 Mbit/s, 4x tolik co dnešní lepší standard FastEthernet - FireWire v síti se osvědčilo, bez výhrad jej však doporučit nemůžeme - má své mouchy i požadavky, které s
FireWire řadič Ratoc CBFW1 a další - trochu jinak než DV...

Ohnivý drát II. - tentokrát v síti

Microsoft Windows MESpříchodem Windows ME se ledacos pohnulo i pro standard IEEE1394 alias FireWire.Díky podstatně rozšířené integraci tohoto rozhraní a přidání novýchfunkcí přímo do nejnovějšího operačního systému Microsoftu získáváFireWire na přitažlivosti. Tam, kde Windows 95 a NT4 vůbec nemají šanci naúčast, Windows 98 pouze s pořádnou řádkou přídavného softwaru a 98 SEprakticky jen s rozhraním pro digitální videokamery, zde nastupují WindowsME s funkcemi ještě širšími než profesionálněji mířené Windows 2000.A jak se zdá, Microsoft to s rozšířenou podporou FireWire myslí vážně inadále - v první verzi Windows XP podporuje IEEE1394, ale za to opomnělkonkurenční, zatím však neexistující USB verze 2.0.

Potkalijsme se starým známým - Ratoc CBFW1 jsme již testovali - byla to jedna z vůbecprvních karet umožňujících propojení notebooku a FireWire periferií. Atehdejší notebooky si s tímto rozhraním příliš nerozuměly - jeho hlad popřenosovém výkonu, především při spolupráci s digitálnímivideokamerami, dělal z těchto karet těžký problém každému špičkovémuPentiu II 366 či 400 Mhz.

Snad právě zde je vidět pokrok v této oblasti - karta samotná přílišúpravami neprošla, podpora ze strany softwaru však doznala podstatných změn,a výkony notebookových procesorů a relevantních systémů - předevšímdisků a čipových sad - konečně dosáhly úrovně uspokojivé pro skutečnévyužití potenciálu tohoto rozhraní.

Proč ta potřeba výkonu? Stručně - ač v základním principu též sériovásběrnice, FireWire alias standard IEEE1394 podporuje maximální rychlosti až400 Mbit/s (versus 12 Mbit/s nejbližší paralely: Intelovský Universal SerialBus - USB). Ač reálně existuje pouze málo periferií, které skutečně využijíalespoň čtvrtinu pásma, již "obyčejné" digitální video se svými"pouhými" 25Mbity datového proudu ukousne počítači většinu rezerv: stálý proud 4MB/s protékajících systémem je velký problém především pro pevný disk,nicméně své zde odevzdá i čipová sada a jednotlivé sběrnice - na cestěod FireWire zařízení, přes Ratoc řadič, PCMCIA, můstek k PCI, řadič,EIDE kanál, až na pevný disk.

(Odbočka k jednotkám: protože se mluví o sériové sběrnici, kterou vjeden okamžik proteče pouze 1 nejmenší kus informace - bit, hovoří se zdeo bitech a Mbitech, ev. Mb, ve chvíli, kdy data putují interními sběrniceminotebooku, dochází k přenosu většího celku - kombinace osmi bitů dávájeden byte - hezky česky bajt, megabajt, ovšem MB - přenos videodat znamená25 Mbit s malým "b" přes FireWire, tj. 25 miliónů bitů / cca 8bitů na 1 bajt = 4 megabyty za vteřinu aneb 4 "velké" MB/s ve chvíli,kdy dorazí na pevný disk)

Jak je i z našich recenzí zřejmé, donedávna bylo FireWire rozhraníprakticky synonymem pro digitální audiovideo techniku, spíše s poloprofesionálnímaž plně profesionálním (tj.velmi drahým) zaměřením.

Již ne více!

Jakjsme se díky ochotě společností SONY, Gericom a KOBE přesvědčit, toto jiždlouho platit nebude, FireWire za ty dva roky vyrostlo! Nutno podotknout, předevšímdíky tomu, že jej přestal přehlížet Microsoft - na rozhraní samotném (jižletitém!) se od dob specifikace Applem prakticky nic nezměnilo. Co chybělo,byla aplikační podpora - především jednotný standard, na úrovni operačníhosystému, který by umožnil využít vysoké přenosové rychlosti tohotorozhraní - potenciálně nabízející až čtyřnásobnou kapacitu přenosovéhopásma než rychlý FastEthernet, tou dobou kralující v našich kancelářích.A FireWire má rezervy - příští specifikace má jeho maximální rychlostposunout do oblasti gigabitových přenosů, mluví se o 3,2 Gbit/s.

Přirozená aplikace - kabel, síť a propojení

Nenáhodou padla zmínka o sítích - tak trochu z donucení, částečně ze zájmua samozřejmě z přirozeného experimentátorství jsme si řekli, co to asi udělá,když na ten kabel, kterým připojujete k notebooku kameru, "pověsíte"jiný notebook - dva proti sobě. Přiznám se, jedna z variant (podle našich předvěžnýchdohadů tak v řádu jednoho až tří procent), se kterou jsme (raději ne)počítali,byl i konflikt, eventuálně troška dýmu odněkud od kabeláže. Obavy skeptikůse naštěstí nesplnily.

Rychlejší než FastEthernet!

Anipo letech zkušeností nejsme imunní proti příjemným překvapením:miniaturní SONY Vaio PictureBook a Millenium 3 z třídy all-in-one modelůGericom si podaly ruce přes páteřní spoj, sotva tloušťky twistovéhokabelu - a při své průhlednosti podstatně elegantnější! A s šířkou pásmaod 100 Mbit/s výše začínaly tam, kde současné twisted-pair sítě končí- naše benchmarkové programy evidentně nebyly na tento průtok uvyklé: kdyžúdaje přeskočily magickou hranici 9384 KB/s - maximální výkonFastEthernetové sítě, přestala stačit stupnice: údaje se pohybovaly mezičtyřmi až jedenácti megabajty za vteřinu - evidentně tu zůstává ještědostatek prostoru pro vyladění, aby řadiče byly schopny zpracovávat plnoušíři dostupného pásma - 400 Mbit/s by znamenalo teoretické maximum téměř50 MB/s - více než je schopen kontinuálně zapisovat kterýkoliv jednotlivýdisk.

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Další z rubriky

Applu se přehřívají baterie u notebooků. Už je i foto spáleného modelu

Ilustrační snímek

Apple svolává patnáctipalcové MacBooky Pro z let 2015 až 2017. Může se u nich přehřívat baterka do té míry, že vzniká...

Přichází nový mini počítač Raspberry Pi. Zvládne dva monitory se 4k

Čtvrtá generace minipočítače Raspberry Pi

Na světě je čtvrtá generace jednoduchého počítačového systému Raspberry Pi. Systém nyní pohání výkonnější procesor a...

Disky SSD tvrdě útočí, klasické HDD mohou ztratit až 50 procent

Pevný disk

Výrobci klasických pevných disků s pohyblivými magnetickými plotnami se letos budou muset uskrovnit. Podle odhadů by...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz