Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Ohebné OLED displeje? Jsou tenké pouhých 0,7 mm a dá se jimi obtočit golfový míček

Stále více se hovoří o technologii OLED jako o nástupci současných LCD displejů. Firmy, které vyvíjejí a stále zdokonalují tuto technologii, však nabízejí několik variant. Objevilo se již dokonce 20palcové OLED zařízení.
Vývoj technologií OLED (Organic Light Emitting Diode – organické diody emitující světlo) se datuje od osmdesátých let minulého století. Tehdy s ním začala společnost Kodak. První produkty, které byly touto technologií vybaveny, se začaly objevovat již ke konci minulého století. Nyní již máme možnost využívat malé OLED displeje například v mobilních telefonech a nově i v digitálním fotografii.

OLED displeje nabízí v poměru ke klasickým LCD úsporu místa, energie a výraznější flexibilitu. Mají také šanci dosahovat větších rozlišení a rychlejší odezvy jednotlivých bodů. V neposlední řadě se při sériové výrobě počítá s úsporou nákladů - v některých případech až o 50 %. Hlavním přínosem OLED pak je to, že tyto displeje nepotřebují podsvícení, neboť jednotlivé pixely samy produkují světlo. Nevýhod, na které tato technologie naráží, je několik. Jednou z nich je potřeba poměrně kvalitního zapouzdření displeje tak, aby vlhkost nemohla narušovat tenké kovové spoje a elektrody. Také je potřeba takové displeje ochránit před vysokými teplotami, jenž nesvědčí organickým materiálům. Další nepříjemnost tkví ve výrazně vyšší náročnosti výroby velkých displejů (v poměru k malým OLED), které by mohly nahradit současné LCD používané v noteboocích či u stolních počítačů. V neposlední řadě je výrazným omezením krátká životnost organických součástí. Ty přestávají svítit již po několika tisíci hodinách provozu.

Vývoj jde však nezadržitelně dál a různé společnosti se snaží z organických diod dostat maximum. Jednou z těchto firem, která má v této oblasti na svém kontě již několikeré úspěchy, je i Universal Display Corporation (UDC). Ta spolupracuje na vývoji OLED například se Sony nebo Samsungem. Ve svém portfoliu má odvozené OLED technologie s názvy PHOLED, FOLED, TOLED, SOLED. Více informací o nich naleznete v tomto článku.

Nový PHOLED displej

Tento měsíc UDC oznámila další pokrok ve vývoji PHOLED displejů. Zkratka názvu tohoto displeje, jenž se již objevil v prvním produktu, vychází z označení "Phosporescent Organic Light Emitting Device". Zmíněný název naznačuje, že je při výrobě použita fosforeskující látka, jež zvyšuje životnost displeje a dále snižuje jeho energetickou náročnost.

Videoklip ukazující ohebnost FOLED displeje (WMV, 790 kB) 

Ve spolupráci se společností Vitex System se nyní UDC podařilo vyvinout technologii, jenž umožní vytvořit 0,7 mm tenký PHOLED displej, který bude možno ohnout tak, že obtočí golfový míček. Velice lehký prototyp displeje zvládne rozlišení 64 x 64 bodů (4096 pixelů) s hustotou 80 bodů na palec a 32 úrovněmi šedi.

20 OLED palců

S další novinkou na tomto poli se vytasila firma Chi Mei Optoelectronics (CMO), která ve spolupráci s IBM předvedla 20palcový OLED. Je to poměrně výrazný počin, pokud si uvědomíme, že právě vyšších velikostí se u této technologie dosahuje se značnými obtížemi. Tranzistory, které ovládají organickou vrstvu, jsou vytvořeny z amorfního křemíku. Stejný materiál se používá i při produkci LCD.

Davcetipalcový prototyp OLED displeje 

Toto 20palcové zobrazovací zařízení nabízí rozlišení 1280 x 768 a světelnost 300 candel na metr čtverečný. Jeho spotřeba je pouhých 25 W, což odpovídá přibližně spotřebě 15palcových LCD.

Vývoj pokračuje

Jak je z předcházejících novinek vidět, vývoj překonává jedny bariéry za druhými. Možná to nebude trvat tak dlouho a přivítáme první OLED panel, který bude mít dostatečně dlouhou životnost, bude odolnější proti vnějším podmínkám a třeba si jej po práci srolujeme do ruličky a přeneseme domů. Postupem času poklesne i cena a již za několik let by se tak OLED displeje mohly z laboratoří přesunout do našich domovů.
  • Nejčtenější

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Ukrajinské námořnictvo vstává z popela. Posílí ho korvety a minolovky

I když se vede válka na moři v rámci současného rusko-ukrajinského konfliktu jen omezeně, schopnost Ukrajiny udržet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence si sama najala člověka, aby vyřešil její problém

Umělá inteligence, která lže, aby z člověka vymámila spolupráci, bez které by nemohla vyřešit problém, může být noční...

Pět skvělých rad, jak nebýt na sociálních sítích za troubu

Pojmenovali jsme nejčastější prohřešky na internetu a sociálních sítích a přinášíme rady, jak jim předejít. Třeba se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přistání čínské laboratoře na Marsu byl úspěch. Teď má však problém

Premium Už je to dva roky, co se k Marsu sletěly tři sondy. Jedna ze Spojených států, druhá vyslaná Saúdskou Arábií a třetí z...

Vítěze určíte vy. Srovnáváme nesrovnatelné, ale skvělé notebooky

Premium Za cenu jednoho koupíte druhý skoro dvakrát. Mají přitom prakticky stejný procesor, stejně paměti. A ten levnější...

Že by to nakonec vyšlo? Modul pro „světelnou wi-fi“ míří do domácností

Přímo na veletrhu MWC 2023 v Barceloně si odbyl premiéru první modul pro datové přenosy standardu li-fi pro spotřební...

Přesluhují, přesto je vyřadit nechtějí

Zatímco dříve platilo, že technologie vydrží po generace, protože zásadní inovace se objevovaly pomalu, dnes tomu už...

Jak se dostat k datům v nefunkčním PC

Počítače jsou jen stroje a i ony se mohou snadno rozbít. Pokud se to stane, pak to ještě neznamená, že vaše soubory...

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...