„Život je příliš krátký na to, abych bezpečně odebral USB zařízení.“ (autor neznámý) |
Určitě znáte situaci, kdy pospícháte a potřebujete z počítače co nejrychleji vytáhnout USB disk. Operační systém zahlásí, že takové počínání je nebezpečné a může vést ke ztrátě dat. V čem to nebezpečí spočívá?
Jednoduché vysvětlení problematiky v našem videu:
Proč by se mohla z flešky ztratit data?
Dříve to byl větší problémNové verze Windows jsou ve výchozí konfiguraci nastavené tak, aby ke ztrátě dat nedošlo. (nastavení zkontrolujte podle našeho návodu) |
Aby počítač optimalizoval svůj výkon, pracuje co nejvíce s operační pamětí - tedy tou, která je nejrychlejší při zápisu i čtení dat. Na pomalejší paměti (pevný disk) zapisuje jen občas. V operační paměti nebo na systémovém disku tedy pracuje s mezipamětí (cache) pro jednotlivé disky. Přestože navenek to může vypadat, že se něco zapsalo na přenosný disk, ve skutečnosti si jenom počítač drží ve vyrovnávací paměti, takzvaném bufferu, informace o tom, co bude potřeba zapsat a kam.
Některé systémy, například ty unixové, mimochodem dodnes používají klasickou terminologii „mount drive“, tedy „nasadit disk“. Počítač nepočítá, že by tento disk najednou zmizel, a pracuje s ním podle toho.
USB zařízení se může k systému Windows připojit v zásadě dvěma způsoby:
USB Mass Storage | Media Transfer Protocol |
---|---|
Používá se u USB flash disků | Používá se u přehrávačů, fotoaparátů, mobilních telefonů apod. |
Práce jako s každým jiným pevným diskem. Hodí se pro práci s daty. | Omezená práva manipulovat s daty. Hodí se pro multimediální přehrávače. |
Počítač má přístup k jednotlivým blokům na disku. Operace mohou probíhat paralelně. | Systém má přístup pouze k celým souborům. Naráz probíhá jen jedna operace. |
Může dojít ke ztrátě dat při náhlém odejmutí ze systému. | Protokol je připravený na náhlé přerušení spojení. |
Když připojíte USB disk do počítače, pracuje s ním systém podobně jako s jiným pevným diskem. Když nějaký soubor na flešce změníte, počítač může - pokud mu to dovolíte - změny ukládat na dočasné místo v operační paměti, aby šetřil čas. Na flešce se změny nemusí projevit okamžitě, i když z pohledu uživatele to tak je.
Když k vyjmutí disku použijete doporučenou metodu a zařízení odeberete z počítače, systém vydá povel (tzv. „flush“) k tomu, aby všechna dočasná data z mezipaměti byla zapsána na přenosný disk. Teprve pak je možné zaručit, že jsou na disk zapsána všechna data, která jste tam chtěli uložit.
Zakázat cache pro přenosné disky
Pokud nechcete pokaždé disk odebírat, můžete operačnímu systému říci, aby pro výměnné USB disky nepoužíval přechodnou paměť a všechno na ně zapisoval přímo. Je to teoreticky trochu pomalejší, ale zase víte, že to, co jste na disk poslali, se neschovává někde v mezipaměti. I tak ale bude některý operační systém proti náhlému vytažení protestovat.
Nové verze Windows (podle některých zdrojů 7 a vyšší) už tuto možnost mají nastavenou jako výchozí. U těch starších si ukládání do mezipaměti můžete zakázat sami. Ve Windows 7 a novějších toho docílíte takto:
- Jděte do okna Tento počítač. Pravým tlačítkem klikněte na přenosný disk a vyberte Vlastnosti.
- Na kartě Hardware zvolte položku, která odpovídá disku USB
- Změňte nastavení v kartě „Zásady“ na „Rychlé odebrání“
Toto nastavení zakáže systému zapisovat do mezipaměti a můžete tak bez obav vyjmout zařízení bez „bezpečného odebrání“. Pokud ale zrovna na disk kopírujete soubory, může se stát, že budou po vytržení neúplné. Za to už však neodpovídá systém, ale vy.