Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Od počátku až k .NET

Zdá se, že je definitivně odzvoněno klasickým Windows a aplikacím takovým, jaké je známe dnes. Na plné čáře vítězí platforma .NET. Co nám vlastně přinese, na čem je postavená a proč bychom ji měli brát vážně, to se postupně dozvíte v následujícím seriálu.
Platforma Microsoft.NET je vizí společnosti Microsoft pro příští roky. Veškeré produkty a služby, které nyní jsou obsaženy v platformě .NET představují integrovanou strategii této firmy a vzhledem k tomu, že operační systémy této firmy se staly de facto standardem v prostředí osobních počítačů, přenosných zařízení (PDA) a nyní i sítí, můžeme uvažovat o tom, že naznačují směr příští cesty, kterou se zřejmě bude ubírat vývoj uživatelských prostředí a aplikací provozovaných na těchto zařízeních.

Na úvod této práce se budu zabývat obecnými fakty, které .NET předcházely. Začnu prostředím internetu - standardem HTML, dále popíšu změny a přínosy, kterých bylo dosaženo použitím skriptovacích jazyků a dynamických stránek vůbec. Tím vytvořím prostor pro představení myšlenky platformy .NET. Dále se budu věnovat technologiím, na kterých je .NET založeno a vysvětlím podstatu standardů XML, SOAP, UDDI, WSDL. Poté vykreslím základní schéma .NET Framework, což je základní stavební kámen celé technologie. Pak představím některé produkty, které už v rámci platformy fungují a používají se, nebo se o nich hodně mluví a nakonec stručně porovnám rozdíly mezi .NET a J2EE, což je konkurenční platforma firmy Sun, která byla představena dříve. V úplném závěru se pokusím zhodnotit rozdíly mezi současným stavem a změnami, které může .NET přinést pro běžného uživatele.

2. Východiska
 

2.1. HTML a statické stránky

Internet jako médium v počátcích sloužilo k prezentaci informací. Informace byly zobrazeny jako statické stránky, k psaní těchto stránek se používalo standartu HTML (Hypertext Markup Language) - umožňoval ke každému zobrazenému elementu (slovo, obrázek, tabulka) přidat hypertextový odkaz, kterým se bylo možné při vyhledávání informací dostat na jinou stránku. Hypertextové odkazy vytvářely vzájemně propojené stránky, sítě a daly název službě WWW (World Wide Web) - stránky propojené odkazy připomínaly pavučinu - je propojená v mnoha místech a z jednoho místa do druhého se dá dostat několika možnými cestami. To ale není to jediná výhoda, kterou nám hypertextové odkazy dávají. Díky nim bylo možné vyhledávát informace o něco efektivněji. Pokud sledujete určité téma, můžete se pomocí odkazů na související témata, klíčová slova a příbuzné pojmy dopátrat obrovského množství informací k danému problému.

Statické stránky, však mají jednu velikou nevýhodu. Není možné měnit jejich obsah. Pokud např. potřebujete některé části stránky prezentovat v jiném jazyce, musíte vytvořit verze dvě, každá z nich se bude odlišovat pouze malou částí. Při nutnosti takto měnit obsah části stránky by vznikla situace, kdy byste museli udržovat velké množství různých verzí jedné stránky a brzy by se jejich správa stala neúnosnou. Dalším krokem vpřed tedy jsou dynamické stránky.

2.2. Dynamické stránky

Dynamické stránky jsou generované na místě, odkud je načítáme. Můžou být generované externím programem, skriptem nebo jakoukoliv jinou technologií. Odstraňují výše zmíněný nedostatek statických stránek. Můžete libovolně měnit obsah stránky a v jednu chvíli může několik uživatelů prohlížet různé verze jedné a té samé stránky. Tato vlastnost umožňuje rozvoj internetových aplikací. K takovéto aplikaci se může připojit mnoho uživatelů ve stejném čase a provádět různé operace a využívat služeb, které aplikace nabízí, limitem je jen kvalita aplikace, výkon serveru, na kterém je aplikace provozována a technické parametry připojení a přenosové sítě.

V souvislosti se stále rostoucím využíváním sítě internet a internetových aplikací vyvstává mnoho nových problémů a spousta otázek, jak tuto práci zeefektivnit. I přes široké rozšíření prostředků výpočetní techniky a technologií jak např. umožnit komunikaci mezi nimi, stále můžeme říci, že jako individua používáme mnoho různých zařízení k jednomu účelu - vyhledávání informací a komunikaci. A protože mnoho těchto zařízení stále ještě neumí spolupracovat navzájem, trávíme mnoho času učením se ovládat nová zařízení, nové služby a synchronizovat data, která ve všech těchto zařízeních využíváme. Jako ilustraci uvedu příklad z vlastní zkušenosti: jako student dvou škol využívám výpočetní techniku v obou z nich, dále používám jeden počítač doma a jeden na koleji, vlastním mobilní telefon a používám několik různých e-mailových adres. Je velice těžké nejen synchronizovat, ale i přistupovat k datům, které například používám v obou školních sítích. Pokud se mi podaří nějakým způsobem data udržovat aktuální všude, musím čelit nekompatibilitě verzí různých programů a podobným problémům. Platforma Microsoft.NET jedním z pokusů, jak se s těmito problémy vypořádat.

Zatím to sice nebylo příliš o .NETovém prostředí, ale věřte tomu, že bez malého úvodu byste si těžko uvědomili závažnost a hloubku celé problematiky. V příštím díle už to bude opravdu o myšlenkách .NET.

 

  • Nejčtenější

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

v diskusi je 102 příspěvků

20. června 2024  7:32

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate....

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 108 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

v diskusi je 9 příspěvků

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 57 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 27 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

Masaryk před 100 lety poprvé navštívil „svou“ Masarykovu univerzitu v Brně

v diskusi nejsou příspěvky

22. června 2024

Prezident Tomáš Garrigue Masaryk navštívil 22. června 1924 poprvé univerzitu, která nesla a stále...

Jak unikli vyhynutí jediní dodnes žijící dinosauři

v diskusi nejsou příspěvky

22. června 2024

Dlouho byly okolnosti jejich přežití do kenozoika zahaleny závojem tajemství, v poslední době ovšem...

Zkoumá žraloky žijící 400 let. Tajemství dlouhověkosti je v DNA, líčí biolog

v diskusi jsou 2 příspěvky

21. června 2024

Premium Žralok malohlavý má zřejmě ve své DNA nějakou molekulárně-genetickou „vychytávku“, která mu...

Před 20 lety první soukromý stroj s lidmi vystoupal do vesmírného prostoru

v diskusi jsou 4 příspěvky

21. června 2024  13:02

Výšku 100 kilometrů nad povrchem Země, která je považována za hranici vesmíru, překonal před...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...