Obrazový klíč

Je mnoho způsobů jak si zabezpečit svá data. Písmenná, či číselná hesla, otisk palce, oskenovaná rohovka oka, měnící se binární kód, ale což takhle použít Váš oblíbený obrázek?

Nevím jak Vám, ale mně zpočátku nedával výše uvedený text smysl a o to více mne proto zajímal. Protože představuje poměrně nový způsob ochrany Vašich dat, doufám že zaujme i Vás. Jen pro představu je hned na začátku nutno říci, že čtyřciferný číselný kód nabízí 10.000 možných kombinací, ovšem Visual Key, jak výrobce svou technologii nazývá nabízí při 4-dotecích kombinací 1.000.000.000. a to je jak jistě uznáte o něco málo bezpečnější.

Protože v oboru bezpečnosti je vždy nutná značná opatrnost, počkala společnost SFR s prodejem tohoto produktu až na finální odzkoušení a zkoušky beta testů. Tyto dopadly na jedničku a uživatelé počítačů si tedy budou moci tento produkt koupit již v několika málo dnech.

Protože jsme na stránkách serveru věnovaného počítačům mobilním, budeme se věnovat verzi vizual Key CE, která je určena pro kapesní počítače s OS Windows. Tento zámek je určen pro platformu Pocket PC, je kompatibilní s Windows CE 3.0 a vyšší a pracuje jak s procesory ARM, tak i MIPS.

Nyní k samotnému principu ochrany. Tato pracuje s obrazovými daty, tedy resp. Vy jakožto uživatel budete pracovat s obrazovými daty, která si buďto stáhnete z internetové stránky výrobce, nebo si je sami vytvoříte. Přístup do počítače vypadá asi takto:

  • počítač zapnete - přes celý displej se objeví Váš oblíbený obrázek
  • ve správném pořadí se dotknete 4 nadefinovaných míst
  • stisknete LOGIN
  • jste vpuštění dovnitř
  • v případě že neznáte správný postup nebudete vpuštěni

Výrobce uvádí, že zkoušky a výzkumy ukázaly, že většina lidí si snadněji zapamatuje optická hesla nežli ta textová, nebo numerická a proto není důvod, proč od těch starých nepřejít k novým, progresivnějším metodám.

Kromě jiného je možné nový systém využít i na počítačích a místech nevybavených klávesnicí, není nutné při jeho zavádění investovat do nového HW (kamery, snímače, čidla apod.) a do třetice výhodou tohoto systému oproti biometrické technologii (otisk palce, rohovka, tvář...) může jedno heslo používat i více lidí, je-li to vhodné.

Při používání "visual Key" se nemusí uživatel obávat přílišné komplikovanosti celého systému, právě naopak. Jeho oblíbený obrázek by měl být tím nejsnadnějším zámkem pro odemykání skrytých pokladů a informací. Postup pro zavedení ochrany prostřednictvím visual Key je třeba postupovat následovně.

  1. nainstalovat si daný program
  2. zvolit si obrázek, který chci použít
  3. ve zvoleném pořadí kliknout na 4 místa v tomto obrázku
  4. TO JE VŠE

Od dokončení této procedury musím pro otevření svého kapesního počítače prostě jen 4x ťuknout na to správné místo a je to.

Samozřejmě že vše není ve skutečnosti tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá protože za tím vším je skryta vypracovaná technologie, resp. bych mohl říci jedna z vypracovaných technologií, tyto jsou totiž dvě.

První se nazývá Regulérní (pravidelné) rozmístění.

V tomto případě program sám bez nutnosti zásahu uživatelem rozdělí obrázek na větší, či menší množství pravidelných polí, která si pro lepší orientaci můžeme označit písmeny abecedy. Zde počítač vnímá dané pořadí a umístění kliknutí tak, aby pokud možno tyto umístil do středu vytvořených polí. Protože je téměř nemožné strefit se vždy do naprosto stejného místa dává tato technologie uživateli možnost větší, či menší tolerance vůči původně zvolenému vzoru.

Druhá metoda se nazývá Neregulérní (nepravidelné) rozmístění

Tato už vyžaduje úzkou spolupráci uživatele. Ten totiž musí poměrně přesně nadefinovat oblasti které by rád využíval jako části hesla. Tyto jsou opět virtuálně označeny písmeny a už záleží jen na uživateli jaké množství bodů si zvolí, resp. jakou hladinu ochrany si zvolí. Zde už je pak při odemykání potřeba skutečně znát zvolené oblasti a pro člověka neznalého hesla je téměř nemožné toto zlomit.

Chcete-li vědět více, či si tento produkt pořídit doporučuji Vám návštěvu stránek výrobce.

Věřím, že Vás dnešní článek zaujal a těším se na setkání nad dalšími novinkami a zajímavostmi.

MR