U mobilu to tak nevynikne, ale když asistentka ze společnosti Lifeproof zvedne nad hlavu iPad, který po dopadu stále funguje, působí to impozantně. Přeci jen tablet váží téměř tři čtvrtě kilogramu.
Obal Lifeproof pojmenovaný Nüüd sice papírově garantuje ochranu před pády "pouze" z výšky 1,2 metru, ale jak vidíte na videu, vydrží mnohem víc. Jeden ze zakladatelů společnosti a její šéf Gary Rayner nám dokonce mimo záznam ukázal, že ani když vyhodí iPad téměř až ke stropu haly, nic se mu nestane. Během natáčení na přeplněném výstavišti však toto pochopitelně nešlo opakovat.
Specifikace IP68, kterou se pouzdro pyšní znamená, že ve standardizovaných testech vydrželo osm hodin odolávat poškození prachem a jinými nečistotami (to je číslice 6). Podle číslice 8 zase poznáte, že o iPad uzavřený uvnitř pouzdra se nemusíte bát, ani když jej potopíte do dvou metrů a necháte jej tam třicet minut.
V praxi to znamená, že když si iPad vezmete do vany, na pláž, přímo do moře (slaná voda nevadí), nebo třeba na lyže, nic se mu nestane. Ideální je pak pro rodiny s malými dětmi. Důvod je zřejmý. Mimochodem, děti byly právě tím důvodem, proč Rayner obaly Lifeproof vymyslel. Nějaký ten tablet mu zničily a hlavně když šel s rodinou ven, musel prý neustále přemýšlet, zda si vzít zařízení s sebou nebo ho raději nechat doma či v autě.
Novinkou je oranžová záchranná vesta (Lifeproof jacket), která iPad (nebo iPhone) nadnáší na hladině a podle předběžných pokusů (specifikace ještě nebyla přesně stanovena) ochrání zařízení i před pádem ze čtvrtého patra.
Lifeproof se od většiny pouzder liší tím, že telefon nebo tablet v něm není uzavřen tak, že se nedá ovládat, ale právě naopak. Veškerá funkcionalita je zachována. To, co jiná pouzdra neřeší, Lifeproof umí. Připojovací konektor je díky odklápěcímu krytu ihned dostupný. Jack na sluchátka kryje šroubovací uzávěr, který po odšroubování vložíte do zdířky na přiložené vodotěsné redukci pro sluchátka, takže ho neztratíte.
Pouzdro nezhoršuje ani vlastnosti dotykového displeje. U iPadu jednoduše krycí sklo chybí, protože gorilla sklo tabletu je odolné dost a na iPhone byla zase použita speciální fólie, kterou hmatem ani nezaznamenáte. Vodotěsnost iPadu zaručuje těsnění, které obepne celý displej. Proti oděru zase chrání vystouplé gumové okraje. Na pouzdře samozřejmě nechybí ani tlačítko na ztlumení nebo zamknutí displeje a kolébka pro ovládání hlasitosti.
Zajímavě je vyřešen kryt na reproduktor. U iPhonu je zadní strana potažena membránou, která se používá při výrobě reproduktorů. Zvuk se tak může bez ztráty kvality šířit ven z pouzdra. Pouzdro pro iPad používá něco podobného, ale vše je ještě zakryto perforovaným plastem.
Vzhledem ke svým vlastnostem není pouzdro pro iPad ani nijak robustní, váží 310 gramů. Pořídíte ho za 149 dolarů (zhruba 2 950 korun). Se stojánkem pak je ještě o 10 dolarů dražší. Záchranná vesta zatím svou cenovku nemá. K dispozici je i několik příslušenství od držáků na ruku (iPhone), přes klávesnice (iPad) až třeba po sluchátka a reproduktory.
Lifeproof je mladá firma, která na trhu působí tři roky. V USA se stala víceméně synonymem pro pouzdra na iPhone a teď i na iPad. Po celém světě má přes 130 zaměstnanců. Pro případné kopírovače je dobré zmínit, že na jednom typu pouzdra má Gary Rayner podle vlastních slov přes 1 700 patentů.