Nvidia má novou generaci grafických karet. Profi modely doplní hráčské

  17:43aktualizováno  17:43
Nvidia poněkud překvapivě uvedla informace o připravovaných grafických kartách s novým jádrem Turing na konferenci pro profesionály Siggraph. I to symbolizovalo, že místo grafických karet pro hráče přijdou modely do řady Quadro. Dá se však očekávat, že se brzy objeví i oznámení o herních grafikách.

Nová grafická karta Quadro RTX s jádrem Turing od Nvidie. | foto: Nvidia

Zdálo by se, že Nvidia v poslední době dává přednost profesionálním uživatelům před hráči. Zatímco herní nadšenci se musí již několik let spokojit s kartami řady GTX s architekturou Pascal, která ještě nepodporuje DirectX12, profesionálové si již mohli vyzkoušet u karet Quadro architekturu Volta a ještě letos i jádro Turing.

Podle některých oficiálních náznaků by se však brzy měly dočkat odhalení nové architektury i v produktech pro hráče. Mělo by se to stát 20. srpna, kdy se původně očekávalo, že Nvidia novou architekturu uvede. 

Rychlé paměti i širší sběrnice

Nové grafické karty Quadro RTX využívají grafické jádro Turing, čímž se potvrzují řadu měsíců kolující spekulace.

Co se tedy skrývá v jádře Turing? Stručně řečeno základem je již známé jádro Volta, které dostalo řadu zásadních vylepšení.  

Porovnání architektur Pascal a Turing od Nvidie.

Porovnání architektur Pascal a Turing od Nvidie.

Jedno z nich se týká označení RTX. Tento název totiž odkazuje na použití RT jader (ray tracing cores), tedy obvodů, které urychlují ray tracing. Jsou to výpočty v reálném čase, které umožní tvořit fyzicky přesné stíny, odrazy, lomy světla podle různých materiálů a celkové osvětlení scény. Ve výsledku to má přinést ještě realističtější grafické znázornění scén. Podle firmy je to největší skok v oblasti grafických karet od roku 2006, kdy byla uvedena technologie CUDA. Specializované obvody mají přinést 25× větší výkon v této oblasti, než dosahovala architektura Pascal bez RT jader.

Novinka také zlepšuje funkci obvodů pro umělou inteligenci tensor core. Tato technologie se objevila již v architektuře Volta, ale Nvidia ji doplnila o nové funkce.

Složení grafického čipu Turing od Nvidie

Složení grafického čipu Turing od Nvidie

Celkově čip pracuje s 18,6 mld. tranzistorů, obsahuje 3072 - 4608 CUDA jader (shaderů) a 384 - 576 tensor jader.

Zajímavé je, že Nvidia u Turingu nepočítá s paměťmi HBM, ale využije GDDR 6 s taktem 14 GHz. Podle verze grafické karty bude k dispozici 16 - 46 GB grafické paměti, přičemž u 16GB se počítá s 256bitovou sběrnicí, od 24 GB to pak bude 384bitové rozhraní.

Nvidia uvede nová jádra v grafických kartách Quadro RTX 5000, Quadro RTX 6000 a Quadro RTX 8000, které se mají na trhu objevit ke konci roku. My můžeme jen doufat, že případné uvedení karet pro běžné uživatele se stihne rychleji. Nové karty mají předpokládanou cenovku od 2 300 dolarů (cca 52 tisíc korun) do 10 000 dolarů (cca 225 tisíc korun).

 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Další z rubriky

Sledování pohybu očí mění virtuální realitu. Novinka HTC se povedla

I baseballový trénink na HTC Vive Pro Eye využívá sledování pohybu oči.

Skoro až nečekané možnosti přináší sledování pohybu očí v novém headsetu pro virtuální realitu HTC Vive Pro Eye. Pomocí...

Rok s Googlem v obýváku: dokáže šetřit čas, pobavit i naštvat. Česky ne

Google Home ještě neumí česky, ale jinak se jedná o překvapivě schopného...

Digitální asistent Google Home se u nás v domácnosti přes naši počáteční nedůvěru zabydlel. Používáme jej více, než...

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz