První NUC, tedy Next Unit of Computing, miniaturní počítač Intelu, jsme testovali před třemi lety. Intel na počítačích NUC předvádí, kolik výkonu dokáží aktuální procesory poskytnout při takovém ztrátovém teple, které lze uchladit i ve stísněných podmínkách maličkých formátů skříní. Zpravidla je NUC i přehlídkou nových technologií i v ostatních ohledech. Vrcholem řady NUC je model s drsným názvem Skull Canyon a reliéfem lebky na krytu skříňky.
Kombinace procesoru Intel Core i7-6770HQ s grafikou Iris Pro 580, představuje vzhledem k velikosti zařízení bezprecedentní výkon, obzvláště ve spojení se superrychlými DDR4 paměťmi a M.2 SSD úložištěm. Tyto komponenty si totiž musíte do počítače dokoupit a doplnit sami - podle vlastních požadavků a finančních možností. Což platí i o operačním systému.
Dalo by se říci, že se jedná o téměř herní počítač, který na LAN party donesete v brašně přes rameno, ve které ještě zbude místo na myš, sluchátka a hromadu plechovek energetických nápojů. Jak si ale ukážeme u výkonových testů, slovo „téměř“ je ve spojení s herním počítačem důležité - zahrajete si i novější hry, ale u posledních herních titulů se musíte spokojit se skromnějším nastavení obrazových parametrů.
Pod lebkou
Otevření počítače hned po koupi vás nemine, je to však snadné, stačí malý křížový šroubovák. Na základní desce jsou připraveny dva M.2 sloty pro SSD úložiště, a jak na snímku vidíte, je zde příprava pro uchycení jak 42, tak 80mm varianty disků. Testovaný kus byl osazen jedním 512GB diskem 950PRO od Samsungu (příklad delšího, tedy 80mm provedení).
K osazení jsou připraveny také dva sloty pro DDR4 operační paměti, instalovat lze maximálně 32 GB (tedy 2x 16 GB). V našem případě byly osazeny dvojicí 8GB modulů od Micronu. Tím možnosti rozšíření víceméně končí, tedy vyjma systémových konektorů pod vrchním krytem, které bude v budoucnu (možná) možné použít pro rozšiřující moduly (které nahradí kryt s lebkou).
Kolem dokola
Minipočítače zpravidla trpí nedostatkem přípojných míst, což se však o NUC Skull Canyon říci rozhodně nedá. Přední strana je skromnější, jsou zde dva USB 3.0 porty (ten oranžový je pod napětím i při vypnutém počítači a může tak sloužit pro nabíjení či napájení periferií), čtečku SDXC karet a IR čidlo (v základu nijak nevyužité).
Zajímavější je to zezadu. Obraz lze z počítače dostat až na tři monitory, všechny s rozlišením až 4096 x 2304 pixelů. K tomu je určeno jedno HDMI, jeden mini DisplayPort a jeden USB-C port, který může pracovat v režimu USB3.1, DisplayPort, nebo ThunderBolt. Pokud si vystačíte „jen“ s dvojicí monitorů, můžete USB-C port využít pro superrychlé spojení s externím diskem nebo připojení externí grafické karty (např. Razer Core) pro ještě grafický větší výkon.
Dále je zde klasický ethernetový RJ45, síťová karta umožňuje 10 Gbit přenosy, což umožňuje extrémně rychlou komunikaci se síťovými disky nebo lokálními servery. Je zde i druhá dvojice USB 3.0 portů a na závěr jedno překvapení - sluchátkový výstup kombinovaný s optickým zvukovým výstupem. Vstup pro mikrofon chybí.
V provozu
Všechno úvodní nastavení zpříjemní přehledný a graficky příjemný Intel Visual Bios, který nijak nepřipomíná tradiční „F10 - Quit Without Saving“ prostředí ovládané šipkami a klávesovými zkratkami.
Intel ComputeStickPočítač opravdu do kapsy Navzdory minimálním rozměrům je poměrně tichý, což je způsobeno i tím, že jeho m3 procesor je podtaktován na 900 MHz. I tak se teplota procesoru pohybuje k 72 °C a teplota těla zařízení na mírně znepokojujících 56 °C. Při delší zátěži a okolní teplotě 24 °C. V idle režimu a lehkém prohlížení webu tak umí být v podstatě neslyšitelný, v zátěži je ventilátorek slyšet, ale rozhodně nijak dramaticky, nářky recenzentů (i mé) na hlučnost předchozí verze byly vyslyšeny. S procesorem m3, ještě navíc podtaktovaným, nejde o žádný trhač asfaltu, nicméně poměr velikosti zařízení vůči výkonu je úctyhodný, což je tak nějak pointa celé koncepce. Systém má k dispozici 4 GB operační paměti, superrychlou „ac“ wifi a grafika HD515 neměla ve většině disciplín problém ani s rozlišením 2560 x 1440 monitoru BenQ DL2710PT. 64GB eMMC paměti od Kingstonu dosahovala solidní rychlosti 145 MB/s při čtení, 75 MB/s při zápisu.
ComputeStick šetří přípojnými místy, na svém těle má jen jeden USB 3.0 port a slot na microSD kartu. Oboustranný USB-C port je vyhrazen pro napájení. Na síťovém adaptéru najdete ještě dva USB 3.0 porty, které fungují zcela normálním způsobem, USB 3.1 (USB-C) je však vždy jen pro spojení napaječe s ComputeStickem. Trochu zamrzí, že oba USB 3.0 porty jsou napájeny jen 0,9 A, což může být například u externích disků bez vlastního napájení problém. Cena: 11 399 Kč |
Při běžné kancelářské práci a prohlížení internetu (v kontextu výkonu počítače to můžeme považovat za „idle“ režim) počítač potěší poměrně tichým chodem, ze kterého jej někdy vytrhnou jen výkonu lačné skripty na webových stránkách.
Horší je to ve chvíli, kdy systém zatížíte výpočetně náročnější úlohou, a ještě horší, pokud vysoký výkon chcete i po grafických jádrech. Velmi rychle je totiž ventilátor roztočen maximálními otáčkami, které jsou opravdu vysoké a spolu s aerodynamických „fučením“ vzduchu skrze chladič poměrně rušivé. Pro představu, při benchmarkových testech (podvečer v obýváku na pražském sídlišti, otevřené okno) jsem byl přítelkyní z druhé strany místnosti poněkud překvapeně dotázán „Proboha co to tady hučí?“
Potřebu rychlého odvodu vzduchu chápu, procesor v takových situacích dosahoval 95 °C (okolní teplota 24 °C) a vyfukovaný vzduch se pohyboval subjektivně někde mezi „horký“ a „žhavý“, ale vysoká hlučnost v zátěži snižuje atraktivitu celého zařízení. Pokud však bude instalován v hlučnějším prostředí, pak to není problém.
Testovaný NUC Skull Canyon se u mě nemohl dlouho zdržet, protože musel kurýrem odjet k nedočkavým novinářským kolegům do Maďarska. A protože jsem jej nestandardně vrátil ještě před dopsáním recenze, až pozdě jsem zjistil, že jsem na jeden důležitý test zapomněl: změřit rychlost SSD úložiště v M.2 slotu. Ten je podle informací výrobce čtyřkanálový a měl by dosahovat hodně nadstandardních přenosových rychlostí. Nezbývá mi, než se podívat do recenzí zahraničních kolegů - například Nathan Kirsch z Legit Reviews naměřil (se stejným SSD) 2 550 MB/s při čtení a 1 535 MB/s při zápisu (Crystal Disk Mark, sekvence). Což je paráda, kterou oceníte například při zpracování videa v ultravysokém rozlišení.
Ostatní naměřené výsledky můžete prozkoumat v tabulce:
PC Mark - Creative (Open CL) | 5 827 |
---|---|
PC Mark - Creative | 3 807 |
PC Mark - Home (Open CL) | 4 276 |
PC Mark - Home | 3 581 |
3D Mark Fire Strike | 1 926 |
3D Mark Sky Diver | 8 092 |
3D Mark Cloud Gate | 12 328 |
3D Mark Ice Storm Extreme | 71 675 |
Geek Bench 2.4 | 11 942 |
Geek Bench 3.3 - jedno jádro | 3 704 |
Geek Bench 3.3 - všechna jádra | 13 273 |
Cine Bench 11.5 - Open GL | 62,65 fps |
Cine Bench 11.5 - CPU | 7,75 bodu |
Cine Bench 15 - Open GL | 85,74 fps |
Cine Bench 15 - CPU | 710 bodů |
Skvělý výkon, ale ... je to herní počítač?
Je to otázka, kterou by mě asi nenapadlo tolik řešit, kdyby ji ve všech souvisejících materiálech nezdůrazňoval samotný výrobce. Ano, Iris Pro 580 je nejvýkonnější integrovaná grafika na trhu. Ale stačí to na označení „herní počítač“? Spíše ne. V rozlišení 1080p a středním nastavení detailů zvládne podle herních novinářů hry typu Bioshock Infinite nebo Skyrim, což je obdivuhodné. Na poslední herní tituly typu GTA V nebo The Rise of Thomb Raider si ale troufnout nemůže, zde se zatím bez diskrétních grafických řešení neobejdete. Problém navíc může nastat již jen kvůli masivní optimalizaci her na grafická řešení od NVidie nebo AMD - na což by s NUCem doplatili například hráči Fallout 4. Velkým minusem pro herní počítač je právě integrovanost grafických čipů - nelze je upgradovat.
Jinak lze kvality NUC Skull Canyon jen těžko zpochybňovat. V maličkém balení nabízí bezkonkurenční výkon, kterým deklasuje většinu notebooků a desktopů, na kterých dnes pracujeme. Zároveň přidává širokou nabídku přípojných míst, včetně nejmodernějších standardů a technologií. Pokud potřebujete snadno přenosný velmi výkonný počítač, je Nuc Skull Canyon velmi zajímavou volbou. Jen škoda hlučného chlazení v zátěži, to může být pro domácí použití rozhodující minus.
Cena (bez SSD a RAM): 17 290 Kč