Novoroční smršť připravovaných novinek od nVIDIe pro rok 2003

aktualizováno 
V několika nejbližších měsících se budeme moci setkat s novými grafickými čipy společnosti nVIDIA, a to s NV30 a NV34. Ovšem grafické akcelerátory osazené těmito čipy v žádném případě neohrozí pozici vlajkové lodi GeForce FX. Proč?

Vedení společnosti nVIDIA přislíbilo na mezinárodním veletrhu Comdex 2002 v americkém Las Vegas dodávky grafických karet GeForce FX od svých subdodavatelů na první čtvrtletí 2003. Dle informací některých zahraničních serverů by se jim tento slib mělo podařit dodržet. OEM partneři hlásí připravenost, a tak se pravděpodobně čeká jen na dodávky čipů NV30 z továren nVIDIe. Těmi pak bude osazena grafická karta s názvem GeForce FX. První výrobky se objeví již na konci tohoto měsíce a jejich cena nebude nikterak nízká, měla by se pohybovat někde kolem 600 eur za kus.

Co nového chystá nVIDIA pro potencionální zákazníky?
Společnost chce postupně navázat na úspěšnou řadu slabší verze grafických karet GeForce 4 Ti 4200, určenou zejména méně majetným uživatelům. Kódové označení nástupce GeForce 4 Ti však dle našeho názoru nebylo stanoveno zcela logicky. Dostalo pracovní název NV31. Osobně bychom spíše očekávali pokračování v dosavadní řadě značení, tedy teoreticky NV19. NV31 by se podle předběžných informací měla přibližovat, co do výkonu, grafické kartě GeForce 4 Ti 4200-8x. Zásadní změna v architektuře GPU vůči NV28 se očekává hlavně v podpoře rozhraní DirectX 9.0, které Microsoft uvedl krátce před Vánocemi. Tuto novinku by měla nVIDIA představit na letošním hannoverském CeBITu, který se bude konat od 12. do 19. března 2003.

Na ty nejchudší se také dostane
Poslední modifikace základní verze NV30, kterou hodlá společnost oslnit své zákazníky, ponese označení NV34. Půjde o ještě ořezanější čip než NV31. NV34 tak postupně nahradí celou rodinu GPU, obsaženou v kartách GeForce 4 MX. Samozřejmě, že i tento čip bude podporovat rozhraní DirectX 9.0. Jeho oficiální představení je naplánováno na konec léta, „nejpozději“ však na podzim tohoto roku, stejně jako nástupce NV30, NV35 (GeForce 6). Oba čipy pak spíše očekávejme na listopadovém Comdexu 2003.

A co na to testy?
Zároveň s těmito informacemi byly uveřejněny neoficiální testy tří benchmarků z nejnovější a nejvýkonnější karty nVIDIe. Z nich je patrné, že obě vlajkové lodi - jak Radeon 9700 Pro, tak i GeForce FX si, co do výkonu, mají mezi sebou hodně co vyřizovat. Bohužel nejsou k dispozici žádné informace ohledně specifikace použitého testovacího počítače a jeho nastavení, a tak výsledky mohou působit poněkud neobjektivně. Zejména by nás zajímala verze rozhraní DirectX, protože výsledky ze syntetického 3DMarku 2001 pak mohou být značně zkresleny. Naopak v OpenGL testech (zejména Quake 3 Arena) s největším rozlišením 1600x1200 bodů nVIDIA grafickou kartu ATI suverénně převálcovala, a to o celých 42 %.

Tabulka srovnání GeForce vs. Radeon 9700 Pro

Zdroj: Muropaketti, X-bit labs

Autor:
 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Asus se chlubí nejmenším notebookem se samostatnou grafikou

Čtrnáctipalcový Asus ZenBook v rukou slovenské marketingové manažerky.

Asus u notebooků pro rok 2019 sází na jedné straně na tenký design včetně rámečků kolem displeje a na druhé se chlubí...

Výrobce grafických karet Nvidia vám chce pomoci s vařením

Nvidia  kuchyni zkoumá, jak využít robota s umělou inteligencí ve spolupráci s...

Nvidia plánuje vyrobit roboty řízené umělou inteligencí, kteří budou moci bezpečně pracovat vedle lidí. Zkusit to chce...

Najdete na iDNES.cz