Jedním z klíčových hesel letošní výstavy IFA byla ekologie. Dalším byly ekonomická krize. Společnosti po celém světě hledají inovativní způsoby, jak ušetřit energii i peníze. Firma LG představila nápaditý koncept, inspirovaný érou sálových počítačů a terminálových pracovišť. K novým monitorům LG řady N můžete připojit myš i klávesnici. Tento monitor pak připojíte k PC klasickým síťovým kabelem.
Jakou to má výhodu? Těch monitorů můžete k jednomu PC připojit až 11. Každý monitor (vybavený myší a klávesnicí) se přitom navenek tváří jako samostatná pracovní stanice - lidově řečeno jako "samostatný počítač".
Je jasné, že jediné PC nenabídne takový výkon, jako 11 stejně výkonných PC. Pokud by se tedy všichni uživatelé rozhodli hrát naráz hry nebo sledovat videa, asi s plynulostí spokojeni nebudou. Pravdou ovšem je, že u většiny běžných činností (prohlížení webu, čtení a psaní e-mailů, práce s kancelářským balíkem, účetnictví, výukové programy atd.) nebude mít výkonné PC problém nabídnout více uživatelům solidní virtualizaci. Koncept byl představen již na CES 2009 a od té doby si získává oblibu i různá ocenění.
Podle nás má šanci se ujmout, záležet bude samozřejmě na mnoha faktorech, cena a uživatelská přívětivost jsou jen dva z nich. V Británii už systém experimentálně implementovali na jedné základní škole v Glamorganu: "Umožnilo nám to proměnit způsob, jakým žáky učíme pracovat s počítačem. A je to cenově nejvýhodnější řešení na trhu," říká tamní správce sítě. Podle LG jsou kromě škol vhodnými zákazníky také firmy nebo místa veřejného přístupu na internet.
LG uvádí pět hlavních oblastí, ve kterých řešení monitorů sesíťovaných k jednomu počítači vyniká:
-
Snižování nákladů: už při pořízení sestavy 11 pracovních stanic dojde k redukci nákladů o 60 %. Další peníze se pak ušetří na IT podpoře, která je logicky jednodušší, neboť jde o virtuální stroje. A konečně spotřeba elektrické energie je díky absenci deseti PC prý až o 90 % nižší.
-
Ekologičnost: méně spotřebované energie, méně zahřívání, méně odpadu. Nemluvě o tom, o kolik tišší bude práce u takového "počítače" - monitoru.
-
Snadná správa: pomocí systému iTALC je možné "vzdáleně" spravovat libovolnou z právě aktivních ploch. Také upgradování a obrana proti virům může být výrazně jednodušší.
-
Budete in - zjednodušování počítačových sítí je podle LG žhavým trendem současnosti. A přiznejme, že velká část výkonu PC v kancelářích je naprosto nevyužitá.
-
Více místa: samozřejmě, zmizelo až deset velkých krabic včetně kabeláže, a síťové kabely máte roztahané tak jako tak.
Do budoucna LG počítá s propojením až 30 monitorů k jednomu PC. To samozřejmě bude muset být trochu výkonnější, nicméně odměnou bude uživatelům i správcům flexibilita a robustnost systému.
Monitory LG: N series jsou již k dispozici, N plus series se připravují - nabídnou flexibilnější konektivitu a umožní propojit až 30 monitorů k jednomu PC
Systém propojení síťových monitorů bude LG dodávat zákazníkům ve spolupráci s lokální firmou. Do Česka by tento trend mohl přijít ještě tento rok, cena zatím není známá. LG samozřejmě bude nadále nabízet i monitory bez LAN přípojky, zato s LED podsvícením, například širokoúhlý W86L.
Televize, monitory a přehrávače
Stánek (či spíše hala) LG samozřejmě na veletrhu IFA prezentoval desítky dalších produktů. Vlajkovou lodí má být nová řada tenoulinkých LCD televizorů, které LG propaguje sloganem "Live(Borderless". Nabízejí 200Hz frekvenci (plazmy od stejného výrobce jdou až na 600 Hz), kontrast udávaný v milionech ku jedné a nepopiratelně atraktivní design.
Za zmínku určitě stojí také Blu-ray přehrávač BD390, oceněný cenou EISA 2009 - 2010 ("Best Value Blu-ray Player"), který nabízí velké množství funkcí a napojení na skoro jakýkoli zdroj dat.
"Napište M-A-T-T," poprosil jsem pracovníka, který předváděl práci s přehrávačem BD390 a dálkové ovládání nechtěl pustit z ruky. "A nebude tam něco nepřístojného?" zeptal se nedůvěřivě.
LG BD390 umí přehrávat videa nejen z BlueRay, ale také YouTube a dalších stránek. Poradí si se síťovými disky, USB disky, Wi-Fi připojením, fotkami, formáty DivX a MKV i titulky.
Zdroje