Toto jsou počítače pro ty nejnáročnější. Mamutí výkon ale není zadarmo

  11:23aktualizováno  11:23
Berlín (Od zpravodajů Technet.cz) - Společnosti Asus a Acer se na veletrhu IFA trumfují i novými přírůstky řad pro náročné profesionální zákazníky. Supervýkonné pracovní stanice jsou dnes schopné zabalit do elegantně tenkých a docela lehkých a tedy snadno přenosných těl.

Notebook ProArt StudioBook One na představení v Berlíně v budouvě bývalé trafostanice E Werk. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Spolu s tím, jak se stále více lidí zabývá tvorbou a zpracováním digitálního obsahu, se na tento segment více zaměřují i výrobci hardware. V dubnu představila nový „profi brand“ ConceptD společnost Acer a na berlínském výstavišti představila nejvyšší řadu Pro. V předvečer veletrhu IFA 2019 významně rozšířila nabídku své značky ProArt i společnost Asus. Nové produkty míří na náročné zákazníky, kteří k práci potřebují extrémní výkon - a to kdekoli, i na cestách.

IFA 2019: Veletrh novinek ve spotřební elektronice

U Asusu nás nejvíce zaujala vlajková loď, notebook ProArt StudioBook One.

S čipy v zádech

V překvapivě kompaktním tělě totiž ukrývá osmijádrový procesor Intel Core i9 a grafickou kartu Nvidia Quadro RTX6000 s 24 GB GDDR6 videopaměti, což z něj činí notebook s nejvyšším grafickým výkonem na světě. A když říkáme „grafický výkon“, myslíme tím i vše související - výkon tensorových jader pro umělou inteligenci a strojové učení, výkon ray-tracingových jader pro práci s realistickým osvětlením a výkon CUDA jader pro negrafické výpočty. 

Zajímavým řešením je umístění procesoru i grafického čipu do víka displeje - vertikální postavení zlepšuje proudění vzduchu skrze chladiče, respektive odvod horkého vzduchu vně přístroje. Tomu napomáhá i automaticky výklopná zadní stěna, díky které zespoda vznikne docela mohutný nádech chladného vzduchu. Jak moc se toto řešení odrazilo v hlučnosti provozu uvidíme při budoucí recenzi (tento stroj si rozhodně nenecháme ujít).

ProArt StudioBook One

ProArt StudioBook Pro One s rozevřeným vzduchovým sáním na krytu displeje.

Během několika chvilek, kdy jsme si s notebookem mohli pohrát, nám celek přišel jako dobře hmotnostně vyvážený, což byla první obava, která nám vytanula na mysl, když jsme se o nezvyklém umístění výkonných čipů a chladičů dozvěděli. 

Úložištěm bude 1 TB SSD, systém má k dispozici 32 GB operační paměti. Pro rychlé připojení periferií budou sloužit tři USB-C porty s Thunderbolt 3 rozhraním, pro připojení displejů poslouží i DisplayPort 1.4. Akumulátor má kapacitu 90 Wh, napájecí zdroj výkon 300 wattů. Vysokým nárokům odpovídá i 4K displej s přesnými barvami (hodnota Delta nižší než 1) a stoprocentním podáním barevného spektra Adobe RGB a samozřejmě validací barev společností Pantone.

Fotogalerie

Hmotnost je překvapivě přijatelných 2,9 kilogramu, cena zatím nebyla oznámena.

„Pro“ pro ještě vyšší výkony

Acer svoji nabídku notebooků ConceptD rozšířil o řadu Pro. Ta se od shodně označených „ne Pro“ modelů odlišuje zejména užitím profesionální řady grafických karet Nvidia Quadro RTX a s tím souvisejícího nárůstu nejen grafického výkonu. 

V ConceptD 9 Pro se potkává procesor Core i9 s grafikou Quadro RTX 5000, V ConceptD 7 Pro je to pak stejná grafika, ale „pouze“ Core i7 procesor. V dostupnějším ConceptD 5 Pro je to pak nižší grafika Quadro RTX3000, u ConceptD 3 Pro pak jen Quadro T1000 (tedy např. bez Ray-tracingu). 

Modely budou v prodeji od listopadu, v cenách od 90 000 Kč za základní ConceptD 3 Pro po zhruba 150 000 Kč za ConceptD 9 Pro.

Zajímavým přírůstkem je základní model ConceptD 3 vhodný pro méně movité a méně náročné profesionály, například youtubery. Ti ocení i módní bílou barvu šasi, avšak v provedení, na kterém nemá podle výrobce snadno ulpívat špína a má být snadno očistitelné. Ty dostanou do vínku procesor až Core i7 a grafiku GeForce RTX2060. V nabídce bude od zhruba 35 000 Kč.

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Miliony uživatelů řeší problémy s Windows 10. Někomu i zrudla obrazovka

Aktualizace Windows 10

Kontrola aktualizací Windows se v poslední době Microsoftu nedaří tak, jak by měla. Nové aktualizace přinášejí řadě...

USA by mohly prohrát omezený konflikt s Čínou, soudí vědci ze Sydney

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Vojenská nadřazenost Američanů v Jihočínském a Východočínském moři je věcí minulosti. Jejich ozbrojené síly jsou...

Proč byli někteří dinosauři tak velcí? Měli něco, co savci ne

Jedním z evolučních důvodů gigantických rozměrů sauropodů byla pasivní obrana...

Největší suchozemští tvorové všech dob, pravěcí sauropodi, byli výrazně větší než všechna zvířata, která známe z naší...

Firma chtěla krávy bez rohů. Na zvláštní chybu přišli, než zvíře snědli

Geneticky modifikovaný organismus (v tomto případě kráva)

Americká společnost se pokusila genetickou úpravou skotu zbavit krávy bolesti a chovatele práce. Vytvořila plemeno bez...

Dosud neprozkoumaný hrad Karla IV. vydá tajemství. Jsme na samém začátku

3D model Karlova hrádku

Archeologové, historici, památkáři, architekti a geofyzici odhalují první tajemství Karlova hrádku. Nechal si ho pro...

Další z rubriky

Aktualizujte si ovladače ke grafickým kartám Nvidia, obsahují chybu

Logo Nvidia

Bezpečnostní odborníci varují před chybami ve starších ovladačích Nvidia. Ty mohou vést až k úniku dat a ke spuštění...

Notebooky Toshiba se vrací. Jmenují se Dynabook a vyrábí je Sharp

Dynabook

Nabídka na českém trhu se opět rozroste o zajímavé notebooky pro náročnější uživatele. Místo značky Toshiba na nich...

Byl by to skoro dokonalý počítač, kdyby v zátěži neřval jako vysavač

Lenovo Yoga A940

Vyzkoušeli jsme Lenovo Yoga A940: Sednete k počítači, pod monitor odložíte telefon a on se okamžitě začne bezdrátově...

Samsung vrazil do notebooku mobilní čip a dostal se na 23 hodin výdrže

Samsung Book S

Jen o fous nový notebook Samsung Book S nevydrží celých 24 hodin v zápřahu. Alespoň podle tvrzení výrobce. Díky použité...

Najdete na iDNES.cz