Nové čipové sady zvyšují výkon PC

aktualizováno 
Čipová sada patří k nejdůležitějším částem počítače. Sedí na základní desce a spojuje všechna zařízení. Na jejím výkonu a kvalitě závisí i celkový výkon počítače.
V poslední době je vidět velký boom v používaných sběrnicích. Stará dobrá PCI již pomalu nestíhá přenášet potřebná kvanta dat a tak je nahrazována rozhraním PCI Express x1. Zatímco klasické PCI dokáže přenést 133Mb/s, moderní PCI Express protlačí v jednom datovém kanálu až 500MB/s. Kanály PCI Express lze navíc libovolně sčítat, takže se můžeme dostat na přenosovou rychlost v GB/s.
Svého času úspěšný klon PCI - sběrnice AGP - je již také na konci svých sil. Poslední reinkarnace této sběrnice je AGP 8x, která již také co nevidět přestane stačit nárokům na přenos grafických dat mezi procesorem a grafickou kartou. Je tedy postupně nahrazována PCI Express x16. Ta dovolí zvýšit propustnost až na 8 GB/s. To by mělo na nějaký čas stačit.
Jako první do svých čipsetů začal rozhraní PCI Express integrovat Intel. Bohužel výkon nových Pentií 4, která jsou pro nové čipsety určena, není nijak slavný s navíc procesor topí jak kamna v zimě.
Na druhé straně stojí AMD, které má výkonné procesory, ovšem drží se starých a osvědčených technologií. To se má ovšem nyní změnit, protože přecházejí tři nové čipsety pro AMD Athlon 64.

ATI Radeon Xpress 200


Nečekaně se objevila informace, že známý výrobce grafických čipů, společnost ATI, chystá vlastní čipset. A pomalu se z něj stává hlavní favorit pro platformu AMD Athlon 64.
Stejně jako většina dnešních čipsetů se ATI Radeon Xpress 200 skládá ze dvou samostatných čipů – south a north bridge (tzv. jižního a severního můstku). Oba tyto čipy pro ATI vyrábí továrna TSMC. Zatímco southbridge se stará o komunikaci s okolním světem, northbridge má na starosti přenos dat mezi jednotlivými částmi základní desky.
Northbridge je vyráběn 130nm technologií a bude dodáván ve dvou variantách. Čip s označením 200P nebude mít integrovaný grafický čip. Jinak bude shodný s čipem 200. Mezi hlavní výhody čipsetu X200 patří podpora 22 PCI Express kanálů, tj. o dva více, než má konkurence. 16 kanálů si zabere grafický slot PCI Express x16, další čtyři kanály budou sloužit jako PCI-E x1 a poslední dva budou sloužit ke komunikaci mezi south a north bridge. Pro overclockery, je důležitá informace, že půjde uzamknout frekvence sběrnice PCI Express a půjde taktovat pouze sběrnice HyperTransport. Z tohoto nápadu má určitě AMD radost.
Čip 200 bude navíc od svého odlehčeného bratříčka 200P obsahovat integrovaný grafický akcelerátor. A nejedná se o žádný podprůměrný čip. Jeho architektura vychází z jádra R300, které bylo použito v kartách Radeon 9700. Pokud si připočtete vyladěné ovladače, máte kartu, která ještě nějaký ten měsíc rozhýbe i nejnovější tituly. Čip obsahuje 2 pipelines, nechybí ani podpora Shaderů. Ovšem pozapomnělo se na podporu Vertex stínování. Jeho výpočet tak bude ležet na procesoru. Pokud do slotu zasunete další grafickou kartu, integrovaná může dopočítávat obraz pro další monitor. Takže můžete dostanet výstup i na 3 monitory.
Southbridge je vyráběn 180 nm technologií a narozdíl od svého bratříčka nehýří novými technologiemi. Najdeme zde pouze podporu diskového rozhraní SATA, na kterém lze vytvořit RAID pole 0+1. O audio se stará čip AC´ 97, který podporuje výstup na osm kanálů.

nVidia nForce 4


Na rozdíl od ATI, nVidia umístila čipset do jednoho čipu. Větší velikost čipu ovšem znamená menší výtěžnost, takže uvidíme, jak zda se to příznivě projeví na ceně. Čipset nForce 4 není postaven znovu od základů. Jedná se vlastně o evoluci starého známého nForce 3, kterému byla přidána podpora PCI Express a nějaké ty užitečné drobnosti, které tento čipset činí velmi zajímavým.
Na desce osazené tímto čipem najdeme podporu rozhraní SATA se čtyřmi konektory a PATA se dvěma konektory. Oba diskové řadiče spolu spolupracují, takže lze vytvořit RAID pole 0, 1, 1+0, a to i kombinací disků připojených k rozhraní SATA/PATA. Diskové řadiče navíc obsahují utilitku RAID mophing, která umožňuje převést RAID pole 0 na RAID pole 1 a to vše za běhu systému a bez ztráty dat. K ovládání a nastavení polí RAID slouží utilitka nRAID, která běhá pod okny systému Windows.
Dále na desce najdeme deset portů USB verze 2.0 (High Speed) a gigabitovou síťovou kartu. Síťový čip má navíc integrovanou real-time prověrku paketů protokolu TCP/IP, který zastává funkci firewallu. Pokud byste na desce hledali integrovaný zvukový čip Sound Storm 2, máte smůlu. nVidia použila osmikanálový čip standartu AC´97.
Pokud vás zajímá potencionální přetaktování, tak vězte, že s frekvencí HyperTransportu lze hýbat, aniž by se pohnula frekvence sběrnice PCI Express. Samozřejmě to platí i obráceně.

VIA K8T890
Tento nový čipset z produkce společnosti VIA je nástupcem starší čipové sady K8T880, které podpora PCI Express chyběla. Nový čipset s označením K8T890 je stejně jako ATI R X 200 řešen dvoučipově.
Northbridge podporuje 20 kanálů PCI Express, které jsou klasicky rozděleny na 16 kanálů pro grafický slot PCI E x16 a ostatní čtyři na PCI Express x1. Northbridge je přímo napojen na HyperTransport, o komunikaci se southbridge se stará sběrnice V-link navržená společností VIA.
V novém čipsetu by se měl objevit audio kodek podporující standart High Definition Audio, který zvládne streamovat ve zvukovém rozlišení 24 bitů se samplovací frekvencí až 192 kHz do osmi audio kanálů.
Harddisky se můžou připojit pomocí čtyř SATA konektorů s podporou hot-plug a NCQ nebo dvou klasických PATA konektorů. RAID pole je dostupné pro SATA disky ve formátech 0, 1 a 0+1.
V čipsetu bude integrovaná pouze 100 Mb síťová karta. Podle zástupců společnosti VIA karty připojené do slotu PCI Express x1 podávají větší výkon, než karty integrované.
K čipsetu K8T890 bude několik verzí northbridge. Mezi nejzajímavější bude patřit verze, která dokáže udělat SLI režim i z karet, které to oficiálně nepodporují. Jedinou podmínkou je, že musí pocházet od stejného výrobce. Měla by se také objevit verze s integrovaným grafickým čipem S3 Delta Chrome. O jeho výkonu ovšem není znát nic bližšího.
Overclockery jistě potěší, že s frekvencí sběrnice HyperTransport lze pohybovat bez změny frekvence PCI Express.

Zdroj: Tom´s Hardware

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Další z rubriky

Šílené výtvory oslavují výročí: detektiv Pikaču, vodopád i tank

Thermaltake slaví na Computexu své dvacetileté výročí a předváděl k teto...

Známý výrobce počítačových skříní, ventilátorů a dalších komponentů na letošním Computexu slaví dvacet let existence....

Umělec naplnil notebook viry, chce za něj přes milion dolarů

The Persistence of Chaos - notebook zavirovaný šesti vzorky škodlivého software

Notebook Samsung NC10 posloužil tvůrci Guo O Dongovi jako nositel šesti virů, které mají podle něj na svědomí škody ve...

Huawei má problémy i v počítačích. Omezuje výrobu a ruší nový notebook

Trojice notebooků Huawei pro rok 2019. Zprava MateBook 13, 14 a X Pro.

Omezení, které řada amerických firem uplatnila na společnost Huawei, se vedle mobilních zařízení a infrastruktury...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz