Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nové čipové sady zvyšují výkon PC

Čipová sada patří k nejdůležitějším částem počítače. Sedí na základní desce a spojuje všechna zařízení. Na jejím výkonu a kvalitě závisí i celkový výkon počítače.
V poslední době je vidět velký boom v používaných sběrnicích. Stará dobrá PCI již pomalu nestíhá přenášet potřebná kvanta dat a tak je nahrazována rozhraním PCI Express x1. Zatímco klasické PCI dokáže přenést 133Mb/s, moderní PCI Express protlačí v jednom datovém kanálu až 500MB/s. Kanály PCI Express lze navíc libovolně sčítat, takže se můžeme dostat na přenosovou rychlost v GB/s.
Svého času úspěšný klon PCI - sběrnice AGP - je již také na konci svých sil. Poslední reinkarnace této sběrnice je AGP 8x, která již také co nevidět přestane stačit nárokům na přenos grafických dat mezi procesorem a grafickou kartou. Je tedy postupně nahrazována PCI Express x16. Ta dovolí zvýšit propustnost až na 8 GB/s. To by mělo na nějaký čas stačit.
Jako první do svých čipsetů začal rozhraní PCI Express integrovat Intel. Bohužel výkon nových Pentií 4, která jsou pro nové čipsety určena, není nijak slavný s navíc procesor topí jak kamna v zimě.
Na druhé straně stojí AMD, které má výkonné procesory, ovšem drží se starých a osvědčených technologií. To se má ovšem nyní změnit, protože přecházejí tři nové čipsety pro AMD Athlon 64.

ATI Radeon Xpress 200


Nečekaně se objevila informace, že známý výrobce grafických čipů, společnost ATI, chystá vlastní čipset. A pomalu se z něj stává hlavní favorit pro platformu AMD Athlon 64.
Stejně jako většina dnešních čipsetů se ATI Radeon Xpress 200 skládá ze dvou samostatných čipů – south a north bridge (tzv. jižního a severního můstku). Oba tyto čipy pro ATI vyrábí továrna TSMC. Zatímco southbridge se stará o komunikaci s okolním světem, northbridge má na starosti přenos dat mezi jednotlivými částmi základní desky.
Northbridge je vyráběn 130nm technologií a bude dodáván ve dvou variantách. Čip s označením 200P nebude mít integrovaný grafický čip. Jinak bude shodný s čipem 200. Mezi hlavní výhody čipsetu X200 patří podpora 22 PCI Express kanálů, tj. o dva více, než má konkurence. 16 kanálů si zabere grafický slot PCI Express x16, další čtyři kanály budou sloužit jako PCI-E x1 a poslední dva budou sloužit ke komunikaci mezi south a north bridge. Pro overclockery, je důležitá informace, že půjde uzamknout frekvence sběrnice PCI Express a půjde taktovat pouze sběrnice HyperTransport. Z tohoto nápadu má určitě AMD radost.
Čip 200 bude navíc od svého odlehčeného bratříčka 200P obsahovat integrovaný grafický akcelerátor. A nejedná se o žádný podprůměrný čip. Jeho architektura vychází z jádra R300, které bylo použito v kartách Radeon 9700. Pokud si připočtete vyladěné ovladače, máte kartu, která ještě nějaký ten měsíc rozhýbe i nejnovější tituly. Čip obsahuje 2 pipelines, nechybí ani podpora Shaderů. Ovšem pozapomnělo se na podporu Vertex stínování. Jeho výpočet tak bude ležet na procesoru. Pokud do slotu zasunete další grafickou kartu, integrovaná může dopočítávat obraz pro další monitor. Takže můžete dostanet výstup i na 3 monitory.
Southbridge je vyráběn 180 nm technologií a narozdíl od svého bratříčka nehýří novými technologiemi. Najdeme zde pouze podporu diskového rozhraní SATA, na kterém lze vytvořit RAID pole 0+1. O audio se stará čip AC´ 97, který podporuje výstup na osm kanálů.

nVidia nForce 4


Na rozdíl od ATI, nVidia umístila čipset do jednoho čipu. Větší velikost čipu ovšem znamená menší výtěžnost, takže uvidíme, jak zda se to příznivě projeví na ceně. Čipset nForce 4 není postaven znovu od základů. Jedná se vlastně o evoluci starého známého nForce 3, kterému byla přidána podpora PCI Express a nějaké ty užitečné drobnosti, které tento čipset činí velmi zajímavým.
Na desce osazené tímto čipem najdeme podporu rozhraní SATA se čtyřmi konektory a PATA se dvěma konektory. Oba diskové řadiče spolu spolupracují, takže lze vytvořit RAID pole 0, 1, 1+0, a to i kombinací disků připojených k rozhraní SATA/PATA. Diskové řadiče navíc obsahují utilitku RAID mophing, která umožňuje převést RAID pole 0 na RAID pole 1 a to vše za běhu systému a bez ztráty dat. K ovládání a nastavení polí RAID slouží utilitka nRAID, která běhá pod okny systému Windows.
Dále na desce najdeme deset portů USB verze 2.0 (High Speed) a gigabitovou síťovou kartu. Síťový čip má navíc integrovanou real-time prověrku paketů protokolu TCP/IP, který zastává funkci firewallu. Pokud byste na desce hledali integrovaný zvukový čip Sound Storm 2, máte smůlu. nVidia použila osmikanálový čip standartu AC´97.
Pokud vás zajímá potencionální přetaktování, tak vězte, že s frekvencí HyperTransportu lze hýbat, aniž by se pohnula frekvence sběrnice PCI Express. Samozřejmě to platí i obráceně.

VIA K8T890
Tento nový čipset z produkce společnosti VIA je nástupcem starší čipové sady K8T880, které podpora PCI Express chyběla. Nový čipset s označením K8T890 je stejně jako ATI R X 200 řešen dvoučipově.
Northbridge podporuje 20 kanálů PCI Express, které jsou klasicky rozděleny na 16 kanálů pro grafický slot PCI E x16 a ostatní čtyři na PCI Express x1. Northbridge je přímo napojen na HyperTransport, o komunikaci se southbridge se stará sběrnice V-link navržená společností VIA.
V novém čipsetu by se měl objevit audio kodek podporující standart High Definition Audio, který zvládne streamovat ve zvukovém rozlišení 24 bitů se samplovací frekvencí až 192 kHz do osmi audio kanálů.
Harddisky se můžou připojit pomocí čtyř SATA konektorů s podporou hot-plug a NCQ nebo dvou klasických PATA konektorů. RAID pole je dostupné pro SATA disky ve formátech 0, 1 a 0+1.
V čipsetu bude integrovaná pouze 100 Mb síťová karta. Podle zástupců společnosti VIA karty připojené do slotu PCI Express x1 podávají větší výkon, než karty integrované.
K čipsetu K8T890 bude několik verzí northbridge. Mezi nejzajímavější bude patřit verze, která dokáže udělat SLI režim i z karet, které to oficiálně nepodporují. Jedinou podmínkou je, že musí pocházet od stejného výrobce. Měla by se také objevit verze s integrovaným grafickým čipem S3 Delta Chrome. O jeho výkonu ovšem není znát nic bližšího.
Overclockery jistě potěší, že s frekvencí sběrnice HyperTransport lze pohybovat bez změny frekvence PCI Express.

Zdroj: Tom´s Hardware
  • Nejčtenější

Severoamerické kosatky nosí na hlavě mrtvé lososy. Už zase. Proč to dělají?

Kdybyste začali chodit po ulici s mrtvou rybou na hlavě, nejspíš by vás lidé považovali za blázny. Mezi kosatkami z okolí Pudgetova zálivu to zjevně neplatí. Nosí rybí klobouky už podruhé. Zoologové...

5. prosince 2024

Komáři se proměnili v létající injekční stříkačky s vakcínou

Štípnutí komárem tentokrát nepřenáší nákazu, ale člověku naopak zajistí odolnost vůči jedné z největších metel lidstva – malárii. Vědci cíleně poškodili dědičnou informaci prvoka tak, aby zahynul...

4. prosince 2024

Mohou existovat dva stejné QR kódy? A kdy dojdou?

Setkáváme se s nimi prakticky všude. V kině, v divadle, v obchodě, na internetu, při placení složenek atd. Jsou užitečnými pomocníky. Řeč je o QR kódech. Pokud jich existuje tak obrovské množství,...

9. prosince 2024

Výrobci TV utíkají od Googlu. Titan potěšil rychlostí, zaskočil reklamou

Vyzkoušeli jsme televizor s novým operačním systémem Titan, jenž postupně nahradí Google TV v televizorech Philips. V budoucnu se však může objevit i v přístrojích jiných značek. Je to v Evropě...

4. prosince 2024

Unboxing notebooku Apple za 184 450 Kč. Dává vám taková konfigurace smysl?

Do redakce dorazil nový šestnáctipalcový MacBook Pro v doslova brutální konfiguraci. Nejvyšší verze procesoru M4 Max, nejvíce paměti co Apple nabízí a druhé největší úložiště. Takovýto stroj ani my...

9. prosince 2024

Google představil kvantový procesor, který ukazuje klasickým PC záda

Google se pochlubil kvantovým čipem Willow, který ukazuje, že klasické počítače již výkonem ty kvantové nedohoní. Přesto se jich zatím bát nemusí, protože tyto experimentální systémy mají do reálného...

10. prosince 2024  12:21

Videogenerátor od OpenAI je venku. Máme začít přestat věřit videím?

O generativní umělé inteligenci, která zvládne vytvořit video na základě jednoduchého textového zadání, se hovoří minimálně od té doby, co společnost OpenAI ukázala svůj generátor Sora. Po několika...

10. prosince 2024  10:34

Vyhledávání pomocí generativní umělé inteligence ohrožuje pozici Googlu

Google si již velice dlouho drží pozici nejpoužívanějšího vyhledávače s obrovským náskokem před svou konkurencí. Uživatelé si však stěžují na jeho stále větší zahlcenost reklamními odkazy a tím...

10. prosince 2024

Sexuální vzrušení v nohou, utrpení v podpaží. Kde po těle kdysi vnímali emoce

Premium

Statistická analýza prastarých textů ukázala, že si lidé před třemi tisíci lety spojovali afekty s jinými částmi těla než dnes. Například hněv sídlil v nohou, štěstí v játrech a sexuální vzrušení...

10. prosince 2024

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci,...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...

V naději už nevěřím, moje onemocnění je smrtelné, říká Cyril Höschl o diagnóze

Premium Celý život tlumočil složitou řeč vědy do srozumitelného jazyka. Před rokem však psychiatrovi Cyrilu Höschlovi zasáhlo...

Příliš velké sousto. Smetanová cukrárna dopekla, věřitelům dluží stamiliony

Pražská Smetanová cukrárna, která dodávala své cukrářské výrobky téměř do všech obchodních řetězců, ukončila svůj...