Nová střední třída v grafikách notebooků: časy se mění a nVidia 6600 Go s nimi

  0:01aktualizováno  0:01
Jak rychlý je nový čip 6600 Go? Právě včas stačila nVidia uvést tento kousek. Při startu nové generace sady Centrino nabídla uživatelům jako bonus grafický procesor, který má nabídnout takřka neporazitelný poměr mezi výkonem, cenou a spotřebou - aneb třemi aspekty, které se málokdy podaří výrobcům skloubit. Podařilo se nemožné u GeForce Go?

GeForce Go 6600 i jako MXM modul

nVidia se snaží s novým čipem vyplnit propast, která se na trhu objevila s nástupem velmi výkonných polostolních čipů 6800 Go a současně levným řešením bez vlastní paměti 6200 TC. Druhé jmenované řešení disponuje malou vlastní pamětí, ale celkový výkon přesto připomíná integrovanou sadu, kterou i přes zdařilé mimikry tato sada je - a označení TurboCache je vlastně správné: Turbo je na čipu opravdu jen ta vyrovnávací paměť, sdílená operační paměť je stejně pomalá jako každá jiná jaksi z podstaty věci (operační paměť se s jinou čipovou sadou nezrychlí). Ale nVidia aspoň nežongluje s označeními jako kolega Intel a jeho Extreme Graphics, která je extrémní ve své pomalosti (i když soudě podle pojmenování, marketingová oddělení spolu možná chodí na golf...).

Právě 6600 Go má být ideální doplněk mezi tyto dva naprosté extrémy - 6800 Go se již předvedla v redakčním testu a takový "nářez" v 3D tu ještě nebyl. 6600 slibuje výkon na úrovni předchůdce - čipu FX 5700 Go. Na rozdíl od tohoto čipu však nová 6600 slibuje podstatně nižší spotřebu pouze 13 Wattů (měřeno bez videopaměti), ovšem přepočítáno na propustnost má být vzhledem ke spotřebě až 6,6 rychlejší. Podle nVidie dosahuje čip 6600 výkonu 15,4 megapixelů, zatímco FX5700 pouze 2,3 megapixelu na watt spotřeby. Při typické konfiguraci s taktem 375 MHz pro videočip a 300 MHz pro dedikovanou paměť 128 MB pak přesto dosahuje spotřeba plných 18 Wattů. A to je spotřeba bez mála srovnatelná s plně zatíženým procesorem Pentium M - i úsporná nVidia se tak může stát žroutem energie, i když podstatně menším nežli dřívější čipy.

Nový čip může být taktován mezi kombinací 300/300 (čip/paměť) až 450/350 MHz, navíc lze vybrat mezi pamětí DDR či GDDR3, oproti nejvyšší verzi 6800 zde je maximum 128 MB. Videosběrnice je široká 128 bitů. DirectX 9 je zde plně podporováno, včetně Shader Modelu ve verzi 3.0 a tzv. "High Definition Rendering" pro velmi přesvědčivé měkké barevné přechody.

Pro rychlost nového čipu dokládá nVidia vlastní výsledky měření: 7.200 bodů v 3D Mark 2003 - to by bylo poněkud překvapivě více než dokázal testovaný notebook Umax s čipem nVidia v nejvyšší verzi 6800. K výsledkům měření tak máme jistou nedůvěru, co se týče použité sestavy pro testování - a naladění čipu. nVidia sama uvádí, že se jednalo o kombinaci 450 MHz pro čip a 300 MHz pro paměť, což je téměř na hranici.

Čip se ideálně hodí pro použití v nových noteboocích se sběrnicí PCI Express. Disponuje vlastním nativním rozhraním této sběrnice - a díky třem různým provedením se hodí nejen pro nejrychlejší notebooky, ale zřejmě i ultralehké se dočkají vlastních výkonných grafických čipů - i když případně na úkor výdrže. Čistý čip bez paměti se hodí pro velké notebooky, čip s pamětí posazenou na sobě v podobě multičipové skládanky pro menší lehčí notebooky - a ve formě modulu MXM pro libovolný notebook vybavený touto paticí, která se pomalu stává populární. Díky ní má být možné v rámci jistých teplotních omezení vyměnit čipy 6200, 6600 a 6800 mezi sebou. Tuto patici podporuje i konkurence ATI.

Mimo mnoha zajímavých designerských fíglů - jako přeložení některých funkcí čipu do oblastí schopných pracovat s nižším napětím - se o napájení a jeho regulaci stará nový PowerMizer ve verzi 5.0. Ten umožňuje zakládat napájecí profily, podobně jak je známe třeba z Windows nebo ve vyvinutější verzi ze specializovaných utilit firem Toshiba či v luxusním provedení a la IBM. Ovšem tentokráte nVidia zabodovala - a nabízí to, co Windows postrádají zcela: přímé ovládání jasu displeje pomocí softwarového nastavení funkcí "SmartDimmer" - a její zahrnutí do profilů. Svým má přispět pro snížení spotřeby i paměť GDDR3 - v případě jejího použití pak paměti stačí pro provoz napětí jen 1,8 Voltu, což dále šetří akumulátory.

Nový čip podporuje díky technologii "PureVideo" i akceleraci nových vysokorozlišivých filmů ve formátu HD (v MPEG 2 nebo WMV). Díky němu má být možné i při přehrávání videa v rozlišení HD dosáhnout s notebookem uspokojivých dob provozu na akumulátory. Zda však při přehrávání takového videa dosáhne notebook alespoň na přijatelné dvě hodiny nerušeného požitku z filmu, to je skutečně otázkou.

Mezi výrobci už se to zájemci i tak jen hemží - mimo největších prodejců jako jsou Asus, Gericom, Medion, MSI a Toshiba už se přihlásilo i mnoho výrobců pro velkoobchod (OEM) jako Clevo, FIC, Mitac a Quanta. Již nyní jsou k dispozici čtyři notebooky Toshiba ze sérií Tecra, Portege a Qosmio

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

T-Mobile v Evropě testuje 150 vysílačů na 5G, ukázal i budoucnost hraní

Dodgeball (vybíjená) od Nianticu na Samsungu Galaxy 10+. AR hra pro více hráčů...

Společnost T-Mobile na veletrhu MWC v Barceloně oznámila první kroky pro spuštění 5G sítí v letošním roce ve vybraných...

Do Česka míří nová značka notebooků. Huawei uvede hned tři modely

Do Česka míří notebooky čínské firmy Huawei.

Dva notebooky z loňské edice a zatím jediný letošní model. To bude startovací nabídka společnosti Huawei, která se v...

Apple inovoval malý tablet. Trvalo to čtyři roky

Nový iPAd mini podporuje dotykové pero.

Apple poněkud překvapivě uvedl na trh dva nové tablety - malý mini a klasický Air. Oba dostaly nový čip či větší paměť...

Najdete na iDNES.cz