Nová série od Palmu - m500 a m505

aktualizováno 
Dva dny před otevřením bran hannoverského výstaviště poodhaluje roušku tajemství i firma 3Com, výrobce PDA zařízení Palm.

Stále ještě vůdce na trhu PDA zařízení včera představil dva novémodely svých zařízení. Černobílou m500 a barevnou pětsetpětku. Zvláštnostítěchto přístrojů je jejich rozšiřující slot pro SD karty.

Na internetu se již delší dobu objevují různé fotografie a technickéinformace o Palmu m505. Zatím ovšem bez oficiálního vyjádření zástupcůvýrobce tohoto zařízení. Jediná oficiální informace zněla: "V prvnípolovině roku 2001 představíme nové zařízení, které bude pokračovat vtradici započaté zařízením Palm V."

Nakonec jsou z tohoto prohlášení dva zcela nové přístroje, které jsous výjimkou displeje vybaveny stejným hardwarem. Černobílý model m500zobrazuje na svém dotykovém displeji klasických 160 x 160 obrazových bodů při16 odstínech šedi. Barevný Palm m505 pracuje sice se stejným rozlišením,ale v 16bitové barevné hloubce - tzn. zobrazuje až 65 536barev. To představujeznačné zlepšení oproti prvnímu barevnému Palmu IIIc, který zobrazovalpouze 256barev. Palm se tak s m505 dostává kvalitativně na úroveň displejeVisoru Prism od firmy Handspring (připravujeme pro Vás jeho recenzi).

Palm vybavil své nové modely, stejně jako Handspring Visora Prism neboPlatitum, procesorem Dragonball taktovaným na 33MHz. Až doposud pracoval Palmmaximálně s frekvencí 20MHz. 4MB paměti ROM a 8MB RAM pak obstarávají přísuninformací. Napájení zajišťuje lithium-polymerový akumulátor. Poprvé vhistorii je s Palmem dodávána i USB dockingstatition pro snadné propojení sestolním počítačem.

Největší novinkou je slot pro SD karty, které umožňují rozšířeníPalmu o modem, GPS přijímač, Bluetooth moduly, mp3 přehrávač nebo od digitálnívideokameru. Existence slotu pro SD karty u Palmů byla již delší dobu ohlašovánaa zdá se, že je to důrazná odpověď na stále sílící pozici platformyPocketPC. Největší prodejce PDA zařízení tak de facto kopíruje recept naúspěch svého konkurenta firmy Handspring, jehož modely Visoru tento proprietárníslot mají (jedná se o Springboard Format).

Jako operační systém je použit nový PalmOS 4.0. Tenpodporuje displeje s barevnou hloubkou 16bitů, SD karty, USB sběrnici a nabízívíce telefonních funkcí. K tomu lze připočíst zlepšené multimediálnífunkce (zvuk, MP3, video) a rozšířené funkce připomínače. Díky operačnímusystému PalmOS 4.0 je nový Palm i plně připravený na technologii Bluetooth.

Ani po stránce softwarové výbavy se nemá nový Palm zaco stydět. Mobile Internet Kit obsahuje e-mailového klienta Multi-Mail a WAPovýprohlížeč pro mobilní přístup k internetu. K základnímu softwarovémuvybavení dále patří e-book reader, webový prohlížeč AvantGo, MGIPhotoSuite - pro správu a zobrazování obrázků a videosekvencí a samozřejmostíje i software Documents to Go, s nímž je možné prohlížet na platforměPalmOS dokumenty Word a Excel.

Ve Spojených státech budou obě tato zařízení k dostáníod 18.dubna. Do Evropy by se měl nový Palm dostat počátkem května. A ceny?Doporučená cena černobílé m500 je stejná jako u nového Visor Edge 999DM(cca. 18000Kč) a u barevného modelu 1199DM (tzn. 22000Kč).

 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Další z rubriky

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Rozstřel: Auta bez oken nebo hamburger bez masa. Jaký byl veletrh CES

Logo veletrhu CES

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti spotřebičů do...

Panasonic představil první elektrickou motorku Harley-Davidson

LiveWire EV motocykl značky Harley-Davidson

Japonská společnost Panasonic se stále více profiluje i jako dodavatel technologií pro třetí strany. Na veletrhu CES v...

Najdete na iDNES.cz