Technologie, které umožňují konzumovat "stará" média "novými" způsoby, jsou noční můrou pro velké vydavatele. Když přišly na trh MP3 přehrávače, RIAA dokonce dočasně dosáhla zákazu jejich prodeje. Dnes jsou MP3 přehrávače a hudba na počítači něčím zcela běžným, ale velcí vydavatelé se zřejmě nepoučili. Na řadě jsou nyní elektronické knihy.
Nová verze čtečky elektronických knih Kindle vyvolává vždy větší rozruch než čtečky ostatních firem. Amazon totiž svým čtenářům může nabídnou opravdu velké množství knih a díky své silné pozici si může dovolit nabídnout zajímavé podmínky. Zároveň je ale jeho počínání bedlivě sledováno a to, co by u jiné firmy prošlo bez povšimnutí, způsobilo u Kindle 2 slušnou kontroverzi.
Problematickou funkcí se tentokrát stala funkce hlasového výstupu - u elektronických knih si můžete nastavit zvukový výstup do sluchátek a počítačově syntetizovaná angličtina vás bude doprovázet například v autě nebo posilovně. Výstup pochopitelně není dokonalý, ale pro porozumění bohatě postačí.
V čem je problém?
Také se vám zdá, že je vše v pořádku? Že snažit se kontrolovat, jakým způsobem lidé knížku čtou, je nesmysl? Svaz autorů na to má jiný názor. A s ním i mnoho vydavatelství. Právě pro "čtení" knih v autě totiž v USA existují audioknihy. Ty jsou samozřejmě i u nás, ovšem vzhledem k "automobilizaci" Američanů tam jde o opravdu prosperující odvětví. Stephen King podotkl, že svým postavám už raději dává krátká, jednoduchá jména, protože ví, že z knihy bude chvíli po vydání dělat audiobook.
A všichni, kdo mají z audioknih zisk, se bouřili proti tomu, aby si majitelé Kindle mohli "jen tak" zapnout náhradu v podobě syntetizovaného předčítání. Argumentují například i tím, že je to nepovolený způsob kopírování .
Amazon Kindle 2 nabízí větší displej zobrazující 16 stupňů šedi v rozlišení 600 x 800 pixelů. Váží necelých 300 gramů, je tenký jako tužka a interní úložiště pojme 2 GB dat (z toho dvě třetiny jsou volné pro uživatele). Kindle je zcela nezávislý na počítači, data si bezdrátově a zdarma stahuje z mobilní sítě, čtečku lze použít i k procházení internetu. K nákupu láká Amazon i uživatele iPhonu: knihu můžete rozečíst na Kindle, pokračovat v autobusu na iPhone a Kindle si pak stáhne, u kterého odstavce jste skončili. Na Kindle 2 je možné číst knihy, časopisy, noviny, on-line obsah, vlastní dokumenty nebo poslouchat audioknihy. Obsahuje výkladový slovník použitelný přímo při čtení, plnotextové vyhledávání a displej bez odlesků.
Ještě než se spor stihl dostat k soudu, Amazon ustoupil. Zatímco dřív si mohl čtenář nechat čtečkou přečíst nahlas kteroukoli knihu, nyní tak může činit pouze u těch, u kterých to jejich autor/vydavatel povolí. To je jistě řešení dobré a férové. Doufejme, že většina autorů půjde s dobou a syntetizovaný výstup povolí.
Toto řešení však neodpovídá na důležité otázky do budoucna. Je skutečně syntéza řeči zásahem do autorských práv, podobně jako třeba kopírování knížky na kopírce? Co nevidomí uživatelé, uživatelé se slabým zrakem? Tento problém bude třeba vyřešit co nejdříve. Syntetizovaná řeč může změnit způsob, jakým používáme MP3 přehrávače nebo mobilní telefony, kde displej, na rozdíl od Kindle, skutečně není na žádné čtení románů.
Odkazy a zdroje:
- Amazon - Kindle 2 (anglicky)
- Čtenáři hodnotí Kindle pozitivně, jen cena je vysoká (anglicky)
- Bylo čtení Kindle legální? (anglicky)
- Názor experta na syntézu řeči z IBM (anglicky)