Notebooky s 3,066 GHz poprvé mobilně!

  0:01aktualizováno  0:01
Stejně rychlé jako stolní a přesto mobilní? Intel zkouší další trik, jak vyzrát na příliš mazané výrobce polostolních notebooků a současně přináší levné a rychlé stolní procesory vhodné pro použití i v noteboocích? Jako zákazníci si to můžeme jen pochvalovat! Nebo ne?

Nová úsporná Pentia 4-M nabízí maximálně 2,6 GHz, ovšem mobilní Pentia 4 nabízí již nyní až 3,06 GHz a tak i v mobilní branži Intel překračuje psychologickou hranici 3 GHz. Pochopili jste vše, o čem se v první větě píše? Nám to nebylo úplně jasné, tedy, bylo - a nebylo. Intel zavádí do již tak početné rodiny mobilních procesorů další třídu, která se má postarat o ještě více výkonu za ještě lepší ceny. (A především, mimo scénu přibrzdit "nepatřičné" snahy některých výrobců notebooků...)

Nové mobilní čipy bez přívlastku "M" - tedy jen mobilní Pentium 4, ne mobilní Pentium 4-M (pozor při nákupu!) - jsou koncipovány pro použití v mobilních počítačích, ale spíše větších rozměrů. Tedy pro třídu prozatím příznačně zvanou deskbooky, které někdy obětují i akumulátor - a fungují jako kříženec notebooku a stolního počítače. Tyto notebooky jsou většinou koncipovány pro maximální výkon či minimální cenu, eventuálně jistou kombinaci obojího. Vždy to však jde na úkor velikosti, hmotnosti a doby provozu na akumulátory.

Notebooky.cz - DELL s 3,06 GHzMimo těchto lehce "křížených" procesorů Intel představil i nové čipové sady, stejně jako nové mobilní Celerony. 852PM a 852GME jsou novinky mezi čipovými sadami, podporují DDR 266 i 333 paměti, mají 533MHz sběrnici, zvládnou obsloužit až 2 GB paměti a integrovaná sada GME nabízí i Extreme Graphics 2, tedy co nejlepší integrovanou grafiku, která je schopna si to rozdat (snad) s Mobile Radeonem 7000 a nejstaršími nVidia čipy.

Pentium 4 procesor pro notebooky je postaven na Netburst mikroarchitektuře a podporuje stejně jako nové sady 533MHz sběrnici, nabízí i úsporné funkce jako Enhanced SpeedStep, Deep Sleep a Deeper Sleep. (Pozn.red.: Zkusme si česky překládat - Vylepšený RychlýKrok, Hluboký Spánek a JeštěHlubší Spánek.:-)

Je otázkou, kde je pak vlastně rozdíl mezi P4-M procesory a mobilními P4 CPU? Především, Pentium 4 bez M je stále stolní procesor, obohacený o pár nových vlastností, na úkor spotřeby. Nezvládá se "zpomalit" tak jako jeho P4-M bratr, pracuje celkově na vyšší frekvenci a sázíme i na vyšší provozní napětí. Průměrné emise tepla tak mají být cca dvojnásobné oproti P4-M notebookům, což je posílá do větších notebooků, které jsou schopny emitované teplo efektivně odvést.

Oproti tomu nejrychlejší uvedené Pentium 4-M se může pochlubit sice jen 2,6 GHz. Za to však nabízí pouhé 2 Watty průměrných emisí. O novém mobilním Celeronu na 2,4 GHz tyto informace k dispozici nemáme. Celkově lze však Intel pochválit. I když za jeho uvedením nových rychlých procesorů není altruismus či zájem vyrovnat notebooky stolním PC.

Daleko spíše jde o snahu ztížit výrobcům integraci levných procesorů, samozřejmě stolních, do notebooků. Stále rychleji se rozmáhající trend, který vymazává ziskové marže Intelu z velmi profitabilního trhu - a přesouvá zisk k výrobcům, kteří si mohou se zákazníkem rozdělit příjem z rozdílu mezi cenou stolního a mobilního procesoru, na úkor Intelu!

Nejrychlejší 3,06 GHz stojí 417 dolarů, tedy stále méně nežli nejrychlejší skutečně mobilní Pentium 4-M za 562 dolarů. Jeden z prvních notebooků uvedených na trh je Inspiron 5150 od Dellu, který nabízí za 1799 euro mimo rychlého procesoru 512 MB DDR 333 paměti, ATI Radeon 9000, DVD/CD-R/RW kombo, 40 GB disk, USB 2.0, faxmodem, síť, bezdrátovou síť a za příplatek Bluetooth, k tomu 15palcový displej s rozlišením 1600 x 1200 bodů a Windows XP. Za tu cenu ne nezajímavý kousek. Ale poměrně velký...

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Další z rubriky

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

Najdete na iDNES.cz