Notebook snů? Ano a ne. Apple Titanium G4 s DVD-R/CD-RW

  2:00aktualizováno  2:00
Apple představuje budoucnost notebooků. Takhle bude vypadat notebook v roce 2003. Zapisovatelná DVD-R mechanika, širokoúhlý displej, 60GB disk a ohromně výkonné procesory. To vše v obalu z titania s 2,4 kilogramy hmotnosti a 5 hodinami nezávislého provozu. Apple opět muselo ukázat správnou cestu zaostávajícímu světu PC kompatibilních notebooků.

Apple PowerBook G4 1 GHzApple nejenom že představilo nové iBooky, ale zároveň si přisadilo na notebooky IBM kompatibilní - a to té nejvyšší třídy. Vyzvat na souboj by zde asi nebylo to správné, protože takové schopnosti ještě žádný z PC notebooků nenabízí. Pojďte s námi nahlédnout pod pokličku příští generace notebooků. S trochou nadsázky lze říci, že naše přání, tužby a očekávání na rok až dva dopředu splní vždy inovace aktuální PowerBook řady.

Naposledy to byl PowerBook s titaniovým krytem a slot-in optickou mechanikou, dnes Apple opět "přitlačilo na pilu" a posunulo standard opět o pořádný kus výše. Pojďte se s námi podívat na notebook, který výrazně ovlivní standardy mobilní branže na rok až dva dopředu.

PowerBook G4 přichází se dvěma verzemi procesorů - 867 MHzové Power-PC G4, či rovnou 1 GHz. Pro srovnání výkonu, v dnešních procesorech rozhoduje o významné části celkového výkonu rychlost přístupu do pomalé externí paměti - tedy rychlost a efektivnost vyrovnávací paměti. Power-PC G4 disponuje rovným 1 MBytem vyrovnávací paměti třetí (!) úrovně. Pro srovnání, nejvýkonnější současné Mobile Pentium 4 nabízí jen dvě úrovně vyrovnávací paměti - a ta druhá má velikost jen poloviční, 512 KB a už to je značný pokrok oproti dřívějším procesorům. Potenciál skrytý v křemíkových strukturách Power-PC G4 je zřejmý.

Apple PowerBook G4 1 GHz

Oproti značné vyrovnávací paměti a vysokému hrubému výkonu procesoru působí pouze průměrně (až zklamávajícím dojmem) použitá paměť: 256 MB je relativně běžný standard, ovšem PC133 dosloužilo ve výkonných noteboocích snad už před rokem. Notebook, který aspiruje vysoko a stojí hodně (PowerBook G4 splňuje obě kritéria beze zbytku) by měl nabídnout přinejmenším DDR paměti na 266, či lépe na 333 MHzích.

Ovšem vše ostatní je již k plné spokojenosti. Začněme trumfem v PC segmentu naprosto neznámým - DVD zapisovačky se sotva začínají ujímat na stolních PC a Apple je nabízí jako standardní vybavení nejvyššího modelu PowerBooku. Pravda, také Vás přijde na cca 110 tisíc korun (3800 Euro). Za tu cenu dostanete mobilní DVD-R/CD-RW mechaniku typu slot-in (CD zasunujete do útrob mechaniky, nevyjíždí talíř, pouze úzkým slotem na čele mechaniky jemně vložíte CD a mechanika jej sama "pohltí").

Přesvědčivá optická mechanika není jediným trumfem nové řady PowerBook. I nižší modely se mohou pochlubit grafickým čipem ATI Mobility Radeon 9000 a 32 nebo 64 MB DDR SDRAM. Díky nim dokáže zobrazovací systém prezentovat výstup na 15,2 palcovém displeji s optimálním rozlišením 1280 x 854 bodů.

Ostatní parametry se liší podle tří modelů - místo DVD-R je ve dvou nižších modelech "pouze" kombinace DVD-ROM a CD-RW mechaniky, 512 nebo 256 MB operační paměti rozšiřitelné na 1 GB, 40ti nebo 60ti GB disk - vždy s pomalejšími 4200 otáčkami (že by přílišné zahřívání rychlejších disků PowerBooku nesvědčilo?),

Výhodou stejně jako u předchozích modelů je nesporně displej - díky úhlopříčce takřka 39 centimetrů, s ergonomickým, ani ne příliš drobným, ani ne hrubým rozlišením, se širokým úhlem pohledu je ideální volbou. Navíc lze přes DVI konektor připojit libovolný digitálně ovládaný displej či přes VGA redukci jakýkoliv monitor či displej s analogovým rozhraním.

Apple PowerBook G4 1 GHzOchuzená je špičková řada Apple u rozhraní - ne že by nám chyběla stará rozhraní, spíše nám připadá málo těch moderních. Posuďte s námi: 1x FireWire alias IEEE1394 pro připojení především audiovizuální techniky a eventuálně externích pevných disků, dále dva USB porty specifikace 1.1 - tedy pomalé a dnes již zastaralé. Nad to "alespoň" gigabitová Ethernet síť a interní faxmodem podporující nejnovější komunikační standard V.92. A krom S-video výstupu tím jaksi končí veškeré možnosti - Apple by dle našeho mínění mohl nabídnout alespoň tři až čtyři konektory USB, optimálně rychlé verze 2.0, a alespoň o jeden konektor více pro sběrnici FireWire. Bonbónek nevíc v nejvyšším modelu je integrovaná bezdrátová síť a eventuálně dokoupitelný Bluetooth adaptér - ovšem docela obyčejný, připojovaný přes USB, neintegrovaný v notebooku.

Tedy shrnuto a podtrženo, Apple se podařil husarský kousek s kombo DVD-R/CD-RW slot-in optickou mechanikou, velmi sympatický je i mobilní Radeon 9000 s DDR videopamětí, přesvědčivý je hrubý výkon procesoru, zvláště na 1 GHzi, naopak zklamáním je podpora pouze SDR SDRAM paměti - výkon celého systému trpí zbytečně malou propustností paměťového rozhraní - a poměrně malým množstvím klíčových rozhraní. Celosvětově špičkou je displej - ideální rozlišení vzhledem k úhlopříčce, široký úhel pohledu a širokoúhlý obraz jsou zárukou vysokého komfortu práce - i zábavy - a ergonomického provozu.

Mobilní maximálně - 2,4 kilogramů váhy a 2,6 centimetrů tloušťky jsou nadmíru dobré hodnoty pro notebook s tak kompletním vybavením. Nehledě na maximální dobu akumulátorového provozu až 5 hodin...

PowerBook ports

Technická specifikace v originále:

The Titanium PowerBook G4 makes all the right connections
In addition to its conveniently located power port, you get the benefit of 400Mbps FireWire (IEEE 1394), two 12Mbps USB, DVI port (DVI to VGA adapter included), S-video port, audio line in, 10/100/1000BASE-T Ethernet and a 56K modem port for dial-up connections. What you can’t see from this angle: Two built-in antennas for wireless networking, PC Card expansion slot, 1 headphone out, two built-in stereo speakers, internal omnidirectional microphone, and slot-loading Combo (DVD-ROM/CD-RW) drive or SuperDrive (DVD-R/CD-RW).

Available Configurations
Order no.
M8858LL/A M8859LL/A
Processor 867MHz PowerPC G4 1GHz PowerPC G4
Level 3 cache 1MB DDR SRAM 1MB DDR SRAM
Memory 256MB 512MB
Display 15.2-inch (diagonal) TFT
Graphics ATI Mobility Radeon 9000 with 32MB of DDR SDRAM ATI Mobility Radeon 9000 with 64MB of DDR SDRAM
Hard disk drive (1) 40GB Ultra ATA 60GB Ultra ATA
Optical drive Slot-loading Combo (DVD-ROM/CD-RW) Slot-loading SuperDrive (DVD-R/CD-RW)
Ethernet Built-in 10/100/1000BASE-T (RJ-45 connector)
Modem (6) Built-in 56K V.92 modem
Wireless networking (5) AirPort Ready Built-in AirPort Card
System Software Mac OS X, Mac OS 9
Software QuickTime, iCal, iChat, iMovie, iPhoto, iTunes, iDVD (requires SuperDrive), DVD Player, Mac OS X Mail, Microsoft Internet Explorer, EarthLink (includes 30 days of free service), Acrobat Reader, Art Directors Toolkit, FAXstf, Graphic Converter, OmniGraffle, OmniOutliner, PixelNhance, Snapz Pro X, Developer Tools, Apple Hardware Test CD
Hardware Accessories Modem cable, power adapter, AC wall plug, power cord, S-video to composite adapter, DVI to VGA adapter.
Product contains electronic documentation. Backup software provided on DVD.
Limited Warranty and Service Your PowerBook G4 comes with 90 days of telephone support and a one-year limited warranty. Purchase the AppleCare Protection Plan and get three years of service and support. Only the AppleCare Protection Plan provides you with direct telephone support from Apple technical experts and the assurance that repairs will be handled by Apple-certified technicians using genuine Apple parts.
Internet access requires a compatible Internet service provider; fees may apply. Product contains electronic documentation. Backup copy of software is included.
 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Microsoft ukončí podporu svého chytrého náramku. Uživatele odškodní

Součástky fitness náramku Microsoft Band

Není mnoho firem, které by odškodňovaly uživatele za to, že končí s podporou jejich pět let starých produktů. V oblasti...

Huawei kouzelně propojil notebook s telefonem. Stačí zatřepat

Huawei Matebook 14

Ke konci minulého týdne společnost Huawei oznámila vstup svých notebooků na český trh a jen chvíli poté na veletrhu v...

Do Česka míří nová značka notebooků. Huawei uvede hned tři modely

Do Česka míří notebooky čínské firmy Huawei.

Dva notebooky z loňské edice a zatím jediný letošní model. To bude startovací nabídka společnosti Huawei, která se v...

Najdete na iDNES.cz