Nezničitelná média a magnetooptická mechanika bez napájení

  0:01aktualizováno  0:01
Představte si médium, které se vám vejde do kapsy, které nezničí radiace ani rozlitá káva, které si můžete dle libosti přepisovat - rychleji nežli CD-RW. S mechanikou, kterou lze strčit do náprsní kapsy, bez adaptéru a s jediným kabelem - USB. Ideální, bezproblémové zálohování dat z notebooku pro profesionální nároky na bezpečnost, trvanlivost záznamu a vysokou odolnost proti zničení.

Fujitsu DynaMO 640 PocketDynaMO 640 Pocket je dalším z pokusů narušit začínající hegemonii CD médií na lukrativním zálohovacím trhu. U stolních počítačů již na plné čáře zvítězily CD-R a CD-RW média, díky mechanikám, které jsou schopny během tří minut popsat celé CD-R médium, či během zhruba dvanácti minut přepsat kompletní obsah CD-RW média. V mobilní technice ale zatím rozhodnuto není; CD-RW mechaniky teprve nastupují do přijatelné cenové skupiny a jiná média ještě mají v externích mechanikách šanci, především když je jejich připojení bezproblémové a v ideálním případě stejně mobilní jako vlastní notebook.

Fujitsu nabízí s DynaMO 640 Pocket mechanikou na 3,5palcovém magnetooptickém médiu 640 MB úložné kapacity - tedy určitě ne náhodou téměř přesně kapacitu standardního CD-R média. Ovšem, na rozdíl od něj nabízí vysokorychlostní přenos dat rychlostí až 3,9 MB/s (mechanika, nikoliv rozhraní) a oproti CD-RW též vyšší stabilitu záznamu. Podle vlastního vyjádření Fujitsu jsou MO disky téměř nezničitelné - posuďte sami: neuškodí jim údajně vysoká radiace, vodní lázeň, rozlitá káva, silná magnetická pole, rentgenové záření na letištích. Data na MO discích mají být zabezpečena proti většině myslitelných rizik.

DynaMO je schopno načítat i starší disky s kapacitami 540, 230 a 128 MB - podle konkrétního požadavku na kapacitu. Až překvapivě je MO mechanika též podporována všemi operačními systémy Microsoftu s nativní podporou USB, stejně tak MacOS. Kupodivu se výrobce vůbec nezmínil o Linuxu.

Vlastností, která nám při pročítání možností nové mechaniky byla nejsympatičtější, bylo napájení - mechanika nevyžaduje externí adaptér, trafo je zabudováno uvnitř miniaturní mechaniky a vzhledem k optimalizované spotřebě si vystačí s jediným kabelem. Přes USB rozhraní si odebere svého 2,5 Wattu, který potřebuje k běžnému provozu. Druhá velmi příjemná vlastnost je velikost MO médií, oproti CD jsou jen formátu takřka polovičního: 3,5 palce v průměru. Jsou kapesnější a snáze transportovatelné. Škoda jen, že rozšíření MO médií je omezeno na profesionální oblast - při výčtu výhod tohoto média, minimechaniky s jedním kabelem a pohledu na poškrábaná poločitelná CD-R nás trochu zabolelo u srdce.

Do prodeje by se měla mechanika dostat na podzim, na Dálném Východě je k dispozici již nyní - cena na japonském trhu obnáší investici 30 tisíc jenů, tedy cca 7500 Kč, podobně jako přenosné externí CD-RW mechaniky.

Ilustrační foto ukazuje předchozí externí model mechaniky, aktuální foto USB modelu se nám zatím nepodařilo získat, nová mechanika má být ještě o celých 38 procent menší a o čtvrtinu lehčí nežli vyobrazený předchůdce.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Skylink znovu zdražuje servisní poplatek i nejlevnější balíček

Logo Skylink

Satelitní platforma Skylink přistoupila po roce ke zdražení tzv. servisního poplatku, který platí uživatelé základní...

Další z rubriky

Sledování pohybu očí mění virtuální realitu. Novinka HTC se povedla

I baseballový trénink na HTC Vive Pro Eye využívá sledování pohybu oči.

Skoro až nečekané možnosti přináší sledování pohybu očí v novém headsetu pro virtuální realitu HTC Vive Pro Eye. Pomocí...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Po takové pleťové masce zatouží i muž. Je 3D a padne přesně na obličej

Značka Neutrogena představila na veletrhu CES 2019 novou službu MaskiD a s ní...

Značka Neutrogena představila na veletrhu CES 2019 novou službu MaskiD a s ní spojenou aplikaci. Naskenuje vám obličej,...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz