Googlu se v létě povedlo získat si pozornost všech zájemců o tablet - sedmipalcový Nexus 7 z dílny společnosti Asus byl podle významných recenzentů (Walter Mossberg, David Pogue, MG Siegler) více než důstojným soupeřem pro iPad. Tehdy měl ale Nexus 7 výhodu - byl to první tablet s novým systémem Jelly Bean, byl výrazně levnější, než iPad a nabízel v kategorii výkonných tabletů atraktivní rozměry, konkuroval spíše Kindle Fire a dalším sedmipalcovým androidím tabletům.
Velký Google Nexus 10 ze stáje Samsungu by tento úspěch rád napodobil. Papírově je to jednoznačný zabiják iPadu - lepší výkon, o chlup lepší displej a řada vylepšení v novém systému. Odezvy recenzentů jsou průměrné až pozitivní, a tak jsme byli zvědavi, jak se tablet bude chovat v praxi.
Netradiční forma, skvělé reproduktory, žádná karta
Hodí se připomenout, že Google už se Samsungem na jednom desetipalcovém tabletu spolupracoval - Samsung Galaxy Tab 10.1 se představil v květnu 2011 a dlouho šlo o jediný androidí tablet, o kterém se mluvilo. Podíl na tom měly i vleklé patentové spory o podobnosti s iPadem. S Galaxy Tabem máme dlouhodobé, víceméně pozitivní zkušenosti. Dále jsme v prosinci testovali desítku levných tabletů, a byli jsme tedy zvědaví, jak bude meziligový souboj probíhat. Nový Nexus totiž sice papírově válí, ale v praxi jeho užívání přinese i horké chvilky.
Začněme tím prvním, čeho si na Nexusu desítce všimneme, a to je jeho tvar. V době, kdy jsou si všechny tablety zblízka i zdáli podobné jako vejce vejci, je očividná odlišnost příjemným překvapením. U tohoto tabletu by právníci určitě neměli problém odlišit jej od iPadu, když by je soudce překvapil nečekaným dotazem. Tvarem připomíná oblázek.
V ruce působí spíše plastově, ale nikoli levně. Přestože hmotnost 603 gramů patří mezi desetipalcovými tablety k těm lehčím (nejnovější iPad má o padesát gramů více), subjektivně se celkem pronese. Zvlášť když jej budete držet na výšku. Na zadní straně prsty nahmatají i logo nexus, což by nějakému puristovi jistě mohlo vadit, někdo jiný to zase uvítá.
Nexus 10 - zadní strana. Je to mimochodem lapač na otisky prstů, ale na to jsme u tabletů zvyklí.
Velkou pochvalu si zaslouží stereo reproduktory, které jsou umístěny na okrajích přední strany a míří směrem dopředu, na uživatele. Nečekejte žádný audiofilní zážitek, ale ve srovnání s obvyklým vestavěným tabletovým zvukem je to luxus. Na běžný kulisový poslech hudby nebo sledování filmů je to výborné. Hlasitost postačí i na sledování filmu nebo seriálu ve více lidech, tedy samozřejmě pokud sedíte v nějakém tišším prostředí. Při cestování ale stejně využijete spíše sluchátka.
Čistý Android 4.2 Jelly Bean - radost i otrava
Přístroje řady Nexus jsou mezi fanoušky Google oblíbené zejména proto, že přicházejí nabité novinkami nových verzí Androidu. Nová verze Jelly Bean přináší řadu zajímavých novinek oproti (stále relativně nové) 4.0 Ice Cream Sandwich:
- více uživatelů na jednom tabletu - věc, na kterou se dlouho čekalo a která umožní spárování tabletu s osobním e-mailem bez obav z toho, že k němu skrze tablet budou mít přístup třeba děti.
- lepší využití spořiče a odemykací obrazovky - pokud chcete, můžete si na obrazovku dát nějaké užitečné (i méně užitečné) informace nebo si pustit slide-show svých fotek či nejnovějších zpráv z Google Currents. Proč ne.
- vylepšené zobrazování upozornění - konečně si můžete jednoduchým stažením roletky zleva prohlédnout všechna nová upozornění, procházet je nebo se jich zbavit. Intuitivní a přehledné.
- nový styl listování - animace pro listování je nyní efektnější, ale někoho může mást. Klasické posouvání bez 3D efektů se nám líbilo více.
- nová klávesnice s psaním pomocí gest - Google dlouho experimentoval s různými způsoby vkládání textu, a nakonec udělal svůj vlastní klon populárního Swype (více o psaní gesty v našem předchozím článku). Klávesnice je určitě lépe použitelná na mobilu, protože na tabletu musíte gesty urazit opravdu dlouho cestu, než něco napíšete. Použitelnější je při otočení tabletu na výšku. Je velká škoda, že Google nepřidal možnost rozdělit klávesnici uprostřed, aby palce dosáhly na všechna písmenka (samozřejmě bez gest). Naštěstí je velký výběr klávesnic od třetích stran, například propracovaný SwiftKey.
- sjednocené ovládání - za jednoznačně nejotravnější funkci považujeme umístění tří klíčových tlačítek (Zpět, Domů a Přepni) doprostřed spodního okraje. Původně byla tato tlačítka v levém dolním rohu a dalo se na ně tedy bez problémů dosáhnout palcem. Nově jsou tlačítka přesně z dosahu prstů a je nutné nešikovně přehmatávat. Pokud sedíte u stolu, vadí to méně, pokud tablet držíte v rukou, vadí to nesmírně. A jestli jste ještě navíc zvyklí na předchozí (dle nás logičtější) umístění tlačítek nalevo, bude vás tato novinka neuvěřitelně rozčilovat vždy, když se budete chtít kdekoli vrátit o krok zpět, což je při užívání Androidu celkem obvyklý krok.
Celkově je posun nové verze pozitivní, ale výše zmíněné maličkosti dojem kazí. Lze ale doufat, že se v blízké době Google rozhodne je napravit, nebo alespoň umožnit přenastavení pozice navigačních tlačítek.
Parádní výkon, skvělý displej, ale odskáče to baterka
V desetipalcové vlajkové lodi tepe 1,7 GHz dvoujádrový procesor Cortex-A15 doplněný dedikovanou grafickou kartou Mali T604. V praxi to znamená, že si s výkonem opravdu nemusíte dělat starosti. V benchmarku AnTuTu získal Nexus 10 skvělých 13 619 bodů. Testem vykreslování webových stránek SunSpider prošel také na jedničku, zvládl jej za 1302 milisekund.
Oba výsledky jsou v porovnání s ostatními tablety velmi dobré. Nicméně pokud srovnáme vítěze testu levných tabletů, vidíme, že to zase není rozdíl několika tříd.
Každopádně si díky vysokému výkonu můžete vychutnat nový displej s obrovským rozlišením 2560 × 1600 pixelů (více než retina-displej na novém iPadu) bez rušivých záseků. Obzvláště pěkně vypadá prohlížení fotografií, které je plynulé a obohacené o rychlé procházení stylem filmový pás (podobně jako nabízí Windows Phone).
Pochopitelně se na displeji mnohem lépe čtou a prohlížejí webové stránky, protože písmo je vyhlazené jak kdybyste si četli kvalitní výtisk a nikoli shluk čtverečků. Na procházení webu je zkrátka Nexus 10 velmi použitelný. Vděčí za to i předinstalovanému prohlížeči Google Chrome, který nahradil původní androidí výchozí "Prohlížeč". Pokud používáte Chrome i na počítači, oceníte funkci propojení všech svých prohlížečů.
Chrome bohužel několikrát během našeho dvoudenního testování zatuhnul, takže evidentně ještě je co vylepšovat. To se ostatně týká i nového operačního systému. Android dokázal dvakrát velmi nepěkně zkolabovat, dokonce si opomněl uložit nově nastavené uživatele a aplikace, což bylo zmatené a frustrující. Je možné, že to byla jen shoda náhod, ale i zahraniční recenze mluví o občasných zásecích.
Vysoký výkon je bohužel vykoupený vysokou spotřebou energie. Během kratšího testování jsme nemohli odhadnout její výdrž zcela přesně, ale bude se pohybovat kolem šesti až sedmi hodin přehrávání videa, což je na desetipalcový tablet dobré, ale nijak oslnivé.
Porovnání výdrží baterií u jednotlivých tabletů a mobilních telefonů najdete na Mobil.cz v tomto článku.
Displej: | WQXGA True RGB Real Stripe PLS |
---|---|
Rozlišení: | 10.055” 2560 × 1600 (300 ppi) |
Paměť: | 16 nebo 32 GB, 2 GB RAM |
Baterka: | 9000 mAh Lithium polymer |
Vybavení: | GPS, akcelerometr, gyroskop, barometr, detekce osvětlení, kompas, NFC |
Připojení: | WiFi 802.11 b/g/n (MIMO+HT40), Bluetooth, NFC (Android Beam), dual side NFC, micro USB, micro HDMI, 3,5 sluchátkový jack, magnetický Pogo konektor pro nabíjení |
Hmotnost: | 603 g |
Rozměry: | 263.9×177.6×8.9 mm |
Nemotorné ovládání her, ale i skvělé mapy, NFC, micro HDMI, atd.
Pokud jste při pohledu na ohromné rozlišení displeje, dobré reproduktory a skvělý výkon zajásali, že se konečně objevil dokonalý herní tablet, máte pravdu. Nebo alespoň z větší části. Hry na novém Nexusu opravdu vypadají velmi dobře, grafický výkon vám rozhodně chybět nebude. Z nějakého důvodu byl náš kus hodně nemotorný, když přišlo na ovládání her akcelerometrem. Netroufneme si odhadovat, co mohlo být příčinou, každopádně hraní se v tu chvíli stalo spíše utrpením, auta sebou házela, sjížděla ze silnice a hra nabrala nečekaně na obtížnosti.
Nádherné jsou vylepšené mapy Google Earth, ovšem tady už si na vykreslování počkáte. Nikoliv ale kvůli grafickému výkonu, ale kvůli nutnosti stáhnout pro 3D zobrazení velké množství dat. Výsledek ale stojí za to, rozdíl mezi novým realistickým 3D a satelitními snímky je patrný na první pohled.
Pokud používáte rozpoznávání hlasu pro rychlé vyhledávání nebo diktování, zřejmě vás potěší, že nově už tablet nemusí vše posílat po internetu do centrály, aby vám porozuměl, rozpoznávání hlasu funguje přímo v počítači.
Tablet je díky vysokému rozlišení také skvělý pro čtení PDF, eknih (i když čtečka má své nesporné výhody) a jiných dokumentů.
Fotoaparát je jako tradičně u tabletů spíše doplňková funkce. Nový systém nabízí zajímavé 360stupňové panorama, ale nepodařilo se nám s ním zatím vyfotit nic, co by si zasloužilo prezentaci.
Hodí se také připomenout, že málokterý tablet nabídne tolik "udělátek", se kterými si jistě časem budou vědět rady různé aplikace. Najdeme zde kromě standardních akcelerometrů, detekce osvětlení nebo GPS i barometr, gyroskop, kompas, NFC, micro HDMI a micro USB. Jen slot na kartu chybí.
Nexus ukazuje, co tablety v budoucnu dokáží
Celkově je nový Nexus 10 povzbudivou ukázkou toho, kam se bude vývoj tabletů ubírat. Budou to plnohodnotnější počítače pro práci i zábavu, přizpůsobené pro užívání v rodině díky podpoře více uživatelů.
Dojem ale kazí drobné, ale otravné nedostatky: nepohodlné psaní na velké klávesnici a především špatné umístění navigačních tlačítek. Není to ale nic, co by nešlo opravit. Od vlajkové lodi jsme asi zkrátka čekali větší preciznost i v takovýchto detailech. Nemluvě o slotu na paměťové karty, které jsou u levných tabletů samozřejmostí, zatímco dražší tablety - včetně Nexusu - dělají, že nic takového uživatelé nepotřebují.
Nexus 10 nám zapůjčila k testování firma Google. V USA se nejlevnější 16GB verze prodává za příjemných 399 dolarů, tedy cca 7650 Kč. V Česku zatím není v prodeji, pokud někdy bude, lze očekávat cenu pod deset tisíc korun.