Některé procesory zdražily o více než 10 %, paměti zlevnily až o 11 procent

aktualizováno 
Paranoici si mohou myslet, že blížící se léto a neustále se zvyšující teploty mají neblahý vliv na změny cen počítačového hardware. Každopádně je pravda, že až na tradičně zlevňující produkty, jako jsou například DVD vypalovačky, se jinak spíše zdražuje. Intel navíc vypouští dvoujádrové Pentium D.
Ceny pamětí a procesorů se ve čtrnácti dnech, které uplynuly od našeho posledního pohledu na tuto oblast spíše zvýšily. To však znamená, že se našlo i mnoho výrobků, které šly naopak s cenou dolů nebo se jejich cena neměnila.

Paměti

I když mnohé z pamětí zaznamenaly nárůst cen, u těch nejžádanějších se naopak zlevňovalo. Navíc by tento trend měl vydržel ještě nějakou dobu, neboť zprávy ze světových burz, kde se s touto komoditou obchoduje jsou i pro nejbližší období optimistické.

Kdo si chce vylepšit svůj starší počítač, který ještě podporuje paměti typu SDR SDRAM, poněkud zaváhal. Před čtrnácti dny se totiž cena 512MB modelu pohybovala o více než 10 % níže než nyní. Došlo tak k určité korekci poměrně razantního poklesu z předchozího období. Z měsíčního součtu si tak tato paměť polepšila o pouhé jedno procento.

Graf vývoje cen SDR SDRAM pamětí

U DDR SDRAM pamětí svorně zdražovaly všechny modely pomalejší než 400 MHz. Nejvíce si z nich pohoršila 256MB paměť s taktem 266 MHz. Její aktuální cena je totiž o téměř šest procent vyšší než před dvěma týdny. Na druhé straně se z pohledu zákazníka nejvíce dařilo 512MB modelu na frekvenci 433 MHz. Aktuálně se jeho cena propadla o téměř 11 procent, což v součtu za měsíc činí až 18 procent. Přesto se cena této paměti stále pohybuje na téměř dvojnásobku ceny 400MHz sourozence s kapacitou 512 MB.

Graf vývoje cen DDR SDRAM

Zlevňovalo se také u druhé generace DDR pamětí. O téměř 11 procent je nyní například levnější 1GB paměť DDR II SDRAM, které pracuje na frekvenci 533 MHz. Všude však tak veselo nebylo. Nepříjemné 10 %zdražení se dotklo 256MB modulu s taktem 675 MHz.

Procesory

Poté, co se nabídka 64bitových procesoru stala běžnou, se nyní výrobci chystají nabídnout modely s dvěma fyzickými jádry na jednom čipu. Nejedná se tedy o žádnou simulaci druhého jádra, jak to nabízel Intel v technologii HyperThreading, ale reálnou nabídku.

První takové čipy se již sice objevily, ale zatím se jednalo o serverové modely AMD Opteron nebo drahé Pentia Extreme Edition.

AMD

Právě AMD chystá premiéru svého dvoujádrového stolního čipu na poslední den tohoto měsíce. Bude se jednat o modelovou řadu AMD Athlon 64 X2, kde se nejdříve objeví čipy 4200+ (537$, cca 12 400 Kč), 4400+ (581$, cca 13 400 Kč), 4600+ (803$, cca 18 500 Kč) a 4800+ (1001$, cca 23 000 Kč). To je však zatím necelý týden vzdálená budoucnost. Současným modelům se však zatím z pohledu potenciálního zákazníka zatím příliš nedaří.

pamětíGraf vývoje cen porcesorů Celeron a Sempron

Většina modelů Sempron určených pro méně náročné uživatele zdražovala. Nejvíce si k ceně před 14 dny připsal Sempron 2600+, který nyní pořídíte o přibližně 2,5 procenta dráže než v polovině května. Jediným Sempronem, který svou cenu snižoval, byl model 2200+. Jeho cena je aktuálně o 3,5 % níže než před čtrnácti dny.

Již odcházející Athlony XP se také příliš nevyznamenaly. Téměř 8% zdražení u čipu s označením 3200+ a 5% v případě 2200+ modelu nepotěší ani toho kdo si chtěl vylepšit svůj systém a ani toho kdo chtěl ušetřit.

 

Graf vývoje cen porcesorů Athlon XP

Ještě horší je situace v případě vlajkové lodi stolních AMD Athlonu 64. Zde se nenašel již ani jeden model, který by zlevňoval a v jednom případě jsme dokonce zaznamenali zdražení o téměř 11 procent. To zasáhlo Athlon 64 3000+, který se tak vrátil ne cenu, za kterou se prodával v průběhu dubna.

Intel

Intel v nabídce dvoujádrových procesorů trumfuje Pentii D 820 (241 USD, cca 5 500 Kč), 830 (316 USD, cca 7 300 Kč) a 840 (530 USD, cca 12 200 Kč). Poslední dva jsou již dokonce vybaveny technologií na šetření energie EIST (Enhanced Intel Speedstep Technology).

U procesorů značky Intel byla situace poněkud klidnější. Levná řada Celeron většinou neměnila cena až na 2,4 GHz, který zdražil o téměř 4 procenta.

Graf vývoje cen porcesorů Athlon 64 a Pentium 4

Až na jedinou výjimku ještě klidnější pohled skýtala oblast Pentií 4. Zmíněná výjimka je naštěstí příjemná, neboť se jednalo o zlevnění téměř 12 %. Zasloužil se o něj čip s taktem 2,8 GHz.

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Do hospody daleko? Kapslový pivovar od LG pivo uvaří i načepuje

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale...

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale teče z něj pivo. Domácí pivovar LG Home...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Notebook s novinkou od Nvidie o délku převálcoval loňské šampiony

Predator Triton 500

Nová grafická karta Nvidia GeForce RTX2080 se na začátku ledna dostala i do notebooků. Její Max-Q verzi jsme otestovali...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz