Nejrychlejší wi-fi v obýváku. Vyzkoušeli jsme router s 802.11ac

aktualizováno 
Nový wi-fi standard 802.11ac přichází čtyři roky po dnes již masivně rozšířené 802.11n. Funguje jen v pásmu 5GHz a měl by nabídnout vyšší přenosové rychlosti. S vybavením od D-Linku jsme jej vyzkoušeli v pražském činžáku.

802.11ac router a USB dongle od D-Linku | foto: Technet.czProfimedia.cz

Málokdo dnes notebook připojuje do domácí sítě kabelem, a tak se wi-fi stalo prakticky synonymem pro připojení k internetu. Nový standard 802.11ac má nabídnout především vyšší přenosové rychlosti, díky vyššímu počtu využitelných kanálů zlepšit přenosy i v hustě "zarušených" oblastech, třeba ve velkých domech.

Zvýšení rychlosti se v našem testu potvrdilo. Ve srovnání s 802.11n v rychlé 5GHz síti dosáhlo zrychlení přenosu až 26 procent, ve standardním a nejpoužívanějším pásmu 2,4 GHz až 210 procent. Odolnost proti zarušení jsme vyzkoušet nemohli, protože v našem okolí není mnoho 5GHz sítí a žádná ve standardu "ac". Standard 802.11ac využívá širší pásmo než "n", jak v něm dokáže koexistovat více těchto sítí najednou se v praxi teprve uvidí.

K čemu vyšší rychlost?

Pro spojení se světem má 802.11n zpravidla dostatečnou propustnost a málokdy bude v reálném provozu zdržovat. Pokud jste připojení přes telefonní linku s teoretickým maximem downlinku 40 MBit/s, pak bohatě stačí obyčejná 2,4 GHz síť ve standardu "n". Pokud k vám internet teče kabelovou sítí a platíte vyšší rychlosti kolem 60 MBit/s, pak se vám vyplatí přejít na 5GHz síť, ale standard "n" je stále dostatečný. Pokud však využíváte maximální tarify kabelových, nebo optických sítí, pak pro vás nový standard 802.11ac má smysl.

Nastavení režimu Wi-Fi u DIR 860-L

Nastavení režimu Wi-Fi u DIR 860-L. V pásmu 5 GHz si můžete vybrat samotné "ac", samotné "n", nebo jejich kombinaci. Tu vzhledem ke zpětné kompatibilitě zvolíte nejčastěji.

Samozřejmě, pokud na internetu jen prohlížíte webové stránky, posloucháte internetová rádia a koukáte na YouTube, pak vysoké rychlosti moc nepocítíte. I s poctivými 30 MBit/s s nízkou latencí internet běhá jako blesk. Vyšší rychlost využijete pro stahování velkých objemů dat, nebo pokud linku sdílíte s větším množstvím aktivních uživatelů (jedno dítě on-line hry, druhé na YouTube, maminka streamuje Ordinaci v HD a otec stahuje nekomprimované Blu-ray ripy).

802.11ac USB dongle DWA-182

802.11ac USB dongle DWA-182 je aktuálně jednou z mála možností, jak do notebooku nový rychlý standard dostat.

Rychlou wi-fi však využijete i s pomalým internetem. Například když chcete bezdrátově pracovat se síťovým úložištěm, nebo když chcete bezdrátově streamovat filmy ve vysokém rozlišení do mediacentra u televizoru.

Nový standard "ac" v praxi

Nový standard jsme vyzkoušeli s routerem DIR-860L a USB donglem DWA-182 od D-Linku. Oba se nacházejí v "pomalejší" rychlostní třídě AC1200, protože pro rychlejší AC1750 není k dispozici USB dongle. A síťovou kartu s 802.11ac vhodnou do notebooku, tedy ve formátu (Half) Mini PCI Express, jsme na českém trhu nenalezli žádnou.

Rychlosti jsme měřili mezi notebookem s USB donglem a síťovým úložištěm Western Digital MyBook Live s 1 GBit rozhraním. To bylo k routeru připojeno 1,5 metru dlouhým CAT5 UTP kabelem. Výsledné hodnoty jsme naměřili programem LAN Speed Test. Měření probíhala ve vzdálenosti zhruba 2,5 metru od routeru, v tabulce uvádíme průměrné hodnoty.

rychlost DOWNlinkrychlost UPlink
802.11n / 2,4 GHz42,8 Mbit/s25,5 Mbit/s
802.11n / 5 GHz83,4  Mbit/s56,7 Mbit/s
802.11ac117,5 Mbit/s76,6 Mbit/s
1 Gbit LAN (kabel)586 Mbit/s320 Mbit/s

Je zřejmé, že i s nižší verzí routeru a USB síťovou kartou, kterou můžete připojit k jakémukoli počítači, je nárůst u standardu "ac" značný. Ve špičkách dosahovala přenosová rychlost ve směru k počítači až 143 Mbit/s, tedy 17,9 MB/s. Přenos přes kabel jsme vyzkoušeli především pro potvrzení, že naměřené rychlosti bezdrátových přenosů neovlivnila rychlost síťového uložiště, tedy NASu.

Solidní dosah

Důležité je, že přenosové rychlosti byly prakticky stejné v celé místnosti a téměř stejné i ve vedlejším pokoji odděleném cihlovou zdí a šatní skříní, i za dvěma tenčími příčkami. Za silnou stěnou z litého betonu s železnou armaturou klesly přenosové rychlosti zhruba na polovinu, ale přenosy byly stále solidní, i když se značně prodloužila doba odezvy (tj. latence).

802.11ac router DIR-860L

D-Link DIR-860L nabízí čtyři 1GBit LAN porty a jeden USB 3.0 port. Díky němu můžete v síti nasdílet i USB paměť, či pevný disk. Záznam je trochu pomalejší, ale čtení velmi svižné. Lesklý plast se neskutečně snadno upatlá i poškrábe. A těžko se fotí.

Za hranicí dosahu 5GHz sítě můžete přepnout na 2,4 GHz síť, která je pak sice docela pomalá, ale funkční. Dlouhé dosahy má na svědomí i speciální konfigurace antén a řízení výkonu Smart Beam, kterými je router DIR-860L vybaven.

Na kabel nemá, ale sviští pěkně

Ačkoliv rychlosti metalického připojení zatím bezdrát zdaleka nedosahuje, pro většinu běžných použití, včetně práce se síťovým diskem, nabízí standard "ac" výborné přenosové rychlosti.

Zlatá pravidla wi-fi

zlepší bezdrátový život vám i okolí

  • Stále platí, že bezdrát má smysl používat jen tam, kde nejde vést kabel. S počtem připojených zařízení výkon bezdrátové sítě klesá.
  • Každý, kdo bydlí v bytě, by měl zkusit nastavit svůj router na nižší vysílací výkon. Nebude tak svým signálem rušit okolní sítě. V našem případě jsme i s výkonem nastaveným na "nízký" dosáhli stejné přenosové rychlosti, ve vedlejší místnosti jsme pak zaznamenali pokles o zhruba 15 procent pokles. Při nastavení na "střední" tak byly naše potřeby zcela uspokojeny a signál méně rušil sítě sousedů.
  • Snížením vysílacího výkonu také zmírníte případné zdravotní následky, o kterých čas od času některé vědecké studie spekulují.
  • Router umístěte nejlépe vysoko, tak, aby mezi ním a připojenými zařízeními bylo co nejméně překážek.

Router DIR-860L pořídíte za 3 499 korun a mimo nového standardu "ac" nabídne i sdílení dat na USB 3.0 disku, vzdálený přístup přes MyDlink Cloud a aplikace pro sdílení na Android a iOS. USB dongle DWA-182 stojí 1 599 korun.

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Brýle od Applu jsou možná v ohrožení, z firmy odchází důležitý člověk

Microsoft zahájil prodej brýlí HoloLens veřejnosti.

Apple údajně stále pracuje na svém projektu pro virtuální a rozšířenou realitu. Není však jisté, kdy se objeví...

Panasonic představil první elektrickou motorku Harley-Davidson

LiveWire EV motocykl značky Harley-Davidson

Japonská společnost Panasonic se stále více profiluje i jako dodavatel technologií pro třetí strany. Na veletrhu CES v...

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Najdete na iDNES.cz