Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. listopadu 2023 Zina

Nejrychlejší notebook v testu: Lifebook se Sonomou 2,13 GHz (nové Centrino)

  3:00
Recenze Lifebooku E8020 se nese ve znamení superlativů. Tento notebook má vše - PCI Express, DDR2, SATA, 2,13GHz, 1 GB paměti, a další vymoženosti. Jak tedy vypadá nejrychlejší, nejvýkonnější a že by i nejelegantnější a nejúspornější notebook v reálném životě?

Pracovní stanice jako vyšitá

Fujitsu Siemens uvedlo na trh svou verzi nejvýkonnějšího možného - s novou čipovou sadou, s nejvýkonnějším procesorem a hned se dvěma novými sběrnicemi, nemluvě o nejmodernější grafice - tento notebook je jedním slovem "superlativní". Ale co se skrývá ve stroji, který Fujitsu Siemens staví na úplný vrch pomyslného Pantheonu notebookové technologie?

Klasika v "obvyklém" hávu

Na vzhledu Fujitsu Siemens příliš neměnil - není proč. Nejrychlejší Lifebook nabízí neutrální kombinaci tmavě a světle šedé, s bílou klávesnicí a šedým popisem. Víko je z velké většiny světlé, základna naopak téměř výhradně tmavá. Oproti jiným notebookům je zde pětice kláves, které slouží nejen jako klávesy pro start aplikací, ale současně jako velmi efektivní prvek zabezpečení notebooku. A pak samozřejmě specialita a la Lifebook - namísto pár stavových diod je v základně integrován samostatný displej, který ukazuje přístup na disk, nabití akumulátoru, stav napájení a další nezbytné provozní parametry. To se nám na Lifeboocích vždy zamlouvalo - jak víceúčelový, ale především bezpečnostní panel, tak stavový displej.

FSC Lifebook E8020 - recenze

Klávesnice jako víno

Podobně jako víno, tahle odrůda klávesnice někomu bude fantasticky vyhovovat, pro jiného bude jen mírně nadprůměrná - my se kloníme k tomu prvnímu, ale s výhradami. Ctrl je v levém dolním rohu, Fn hned vedle jak se patří. Hlavní ovládací klávesy jsou více než dostatečně dimenzované, méně používané funkční klávesy a speciální jsou naopak zmenšené v horní řadě. Škoda, že se mezi zmenšené připletla i poměrně důležitá klávesa Delete (a Insert), nad to poněkud nepochopitelně zcela zřejmé místo pro Delete - pravý horní roh - okupuje naprosto minimálně používaná klávesa Pause. Kurzorové klávesy jsou sdruženy v jednom šestičlenném poli vpravo dole, včetně PgUp a PgDn, které současně přes kombinaci Fn dublují jako Home a End - když si na to zvyknete, funguje to perfektně, přesto preferujeme samostatné řešení. Jsou zde zastoupeny obě klávesy Microsoft - Okno i Vlastnosti. Hlasitost, jas a podsvícení lze ovládat přes klávesu Fn. Klávesnice má jasné vedení, příjemnou zpětnou vazbu, jemné dosednutí, dostatečný zdvih - prostě, klávesnice vyšší třídy.

Pod obojí s ukazovátky

Tento Lifebook vychází uživateli vstříc, co se ukazovátek týče - je zde jak ploška-touchpad uprostřed opěrky rukou, tak tyčka-trackpoint ve středu klávesnice. Tlačítka jsou tu pouze tři (oproti některým jiným výrobcům, kteří tlačítka zdvojují - a může jich tak být až šest). Zde touchpad i trackpoint sdílí velké levé a pravé tlačítko, s jedním menším lehce vyvýšeným prostředním kolébkovým tlačítkem.

Pod kapotou bláznivá šelma

FSC Lifebook E8020 - recenzePo nastartování notebooku se jako první objeví bootovací obrazovka s možností vstupu do nastavení BIOS. Zde uživatel objeví různé možnosti zajištění počítače, od administrátorského přes uživatelské heslo až po zamknutí přístupu k disku. Také samozřejmě možnosti vztahující se k hardware notebooku - my jsme tu neobjevili žádné nesrovnalosti, nanejvýš že paralelní port neměl aktivován mód ECP, ale pouze obousměrný (to je však skutečně pouze detail).

Hardwarové vybavení špička

Už pohled do systému BIOS ledacos naznačil, ale teprve po startu Windows je možné ocenit vybavení v plné kráse. Nový procesor s jádrem Dothan, avšak se systémovou sběrnicí s taktem 533 MHz, s 2MB vyrovnávací paměti - a především v taktu 2,133 GHz. K tomu dvě paměťové pozice, každá osazena 512 MB paměti DDR2 (!), tedy dohromady krásných 1 GB k dispozici.

Intel 915 v plné kráse

Čipová sada snad ještě více slibující nežli výkonný procesor - podpora sběrnice PCI Express je dále akcentována i speciální slotem Express Card (tedy obdoba slotu pro karty CardBus či PCMCIA, avšak s možnostmi sběrnice PCI Express a jejím výrazně vyšším výkonem). Samozřejmostí je v noteboocích zatím velmi neobvyklá podpora rozhraní Serial ATA a zmíněných vysokorychlostních pamětí DDR2 533.

Bezdrátově na všech standardech

Podle požadavků zákazníka pak trio intelovských čipů sady Centrino doplňuje bezdrátový adaptér - buď s podporou "pouze" dvou standardů 802.11 b/g nebo případně v triální konfiguraci s podporou variant 802.11 a/b/g. Notebook bez problémů komunikuje na bezdrátové síti 802.11g 54 Mbit/s - ale stejně dobře si díky zabudovanému rozhraní Bluetooth poradí například se sítí EDGE, pokud je k dispozici vhodný telefon. V síti T-Mobile notebook podle místa dosahoval až solidních 200 kbit/s přes Bluetooth, bez výpadků či problémů.

Mít Radeon - či nemít?

Modulární výstavba pokračuje i za hranice bezdrátových adaptérů - v současnosti je notebook dodáván s grafickým čipem ATI Mobility Radeon X600, avšak do budoucna by měla přijít i méně výkonná verze s grafickým jádrem integrovaným v čipové sadě i915GM. Naše doporučení je však jasné - u tohoto notebooku by byla ohromná škoda, sáhnout po integrované grafice. Ať už o výkonnosti jádra Extreme Graphics fabuluje Intel cokoliv, ATI je zde pro kohokoliv, kdo to myslí s grafikou jen trochu vážně, jasnou volbou.

Displej budiž XGA - či SXGA+?

A jede se dál - volby budou možné i u rozlišení patnáctipalcového displeje. Buď našich 1400x1050 bodů rozlišení SXGA+ nebo klasických 1024x768 bodů rozlišení XGA. Opět, s grafikou Radeon X600 na sběrnici PCI Express je přece škoda nevyužít podstatně větší pracovní plochy. Na náš vkus byly pouze plastové okraje displeje větší než musely (nahoře i dole cca 2 centimetry, jiné notebooky to zde zvládají i s polovinou). Až na tuto výhradu byl displej opravdu výborný, brilantní barvy, poměrně vysoký jas a skvěle detailní rozlišení SXGA+ jsou mu ke cti.

Víko doléhá těsně, ale přesto - chybí mu zdvižené okraje, které by zabránily proniknutí menších předmětů dovnitř notebooku. Také pouze jedna úchytka víka může být riziková u poměrně velké úhlopříčky, raději bychom viděli standardní dvě - naopak dva klouby budí dojem solidní masivnosti.

Optické mechaniky modulárně

Modulární šachta ubytovala v našem kousku dvouvrstvou multiformátovou DVD přepisovačku (max.kapacita média 9 GB), stejně dobře se však hodí pro druhý akumulátor nebo druhý pevný disk. Pevný disk zabudovaný v notebooku není žádná slabota - 80 GB disk Fujitsu s rozhraním Serial ATA. Paradoxně, i přes značný potenciál je jako u většiny notebooků právě disk nejslabším článkem - zajímavá by byla možná varianta se dvěma disky a polem RAID pro zvýšení výkonu.

Rozhraní nová i stará

Na co si kdo vzpomene, to zde je. A to dokonce i včetně takových bonbónků jako je sériové a paralelní rozhraní, FireWire a výstup S-video, stejně jako optický zvukový konektor SPDIF, infraočko, čtečka SD a MMC karet, nebo obyčejně znějící USB 2.0, avšak se 4 konektory - nad to inteligentně jeden na levé straně, tři vzadu. Protože se jedná o profesionální notebook, nabízí jako jiné možnost připojení replikátoru portů, který mimo jiných rozhraní nabízí digitální výstup DVI-D a dvě PS/2 rozhraní.

FSC Lifebook E8020 - recenzeVýkon v testech: Kráska nebo zvíře?

Asi se nikdo nebude divit, když tento notebook skončí úplně na špičce našeho testovacího pole. S následujícími výkony nechal většinu pronásledovatelů daleko za sebou - a nová sada Intelu jasně demonstruje, že AMD a další si budou muset nechat napadnout něco hodně inovativního, aby tento nepoměr zvrátili. Pro testování jsme použili běžně dostupných testovacích aplikací ve standardním nastavení, v závorce jsou uvedeny orientační hodnoty nejbližších doposud testovaných konkurentů:

  • PC Mark - procesor: 7.225 bodů (6.000)
  • PC Mark - paměť: 13.125 bodů (11.000)
  • PC Mark - disk: 842 bodů (1.000)
  • 3D Mark - verze 2001: 11.755 bodů (10.000)
  • 3D Mark - verze 2003: 3.048 bodů (3.000)
  • Výdrž na akumulátory: 110 minut - max.zatížení

Z hodnot je zřejmé, kde leží přednosti nové sady - a kde se blíží průměru. Výkon procesoru je ohromující a vyrovnává se stolním procesorům řady Pentium 4 Hyperthreading na frekvencích 3,4 GHz. Průtok paměti DDR2 je velice solidní - a oproti starší generaci procesorů Banias je dvojnásobný, oproti Dothanu s DDR1 pořád ještě pozorovatelně vyšší.

Slabý je výkon disku - sice podává podstatně vyšší výkon nežli třída disků se 4200 otáčkami, ale na premianta třídy, disk se 7200 otáčkami ještě nestačí. Aby tak notebook dosáhl alespoň přibližně srovnatelné úrovně se stolními disky (od 1.000 bodů výše), muselo by Fujitsu Siemens zvážit použití disku cizí provenience a ne z domácích zdrojů. Avšak použití takového disku by zřejmě neúměrně prodražilo tento notebook pro většinu cílových zákazníků.

Grafika podává velmi vysoký výkon, avšak není to absolutní současná špička. Oproti čipu Mobility Radeon 9700 na sběrnici AGP zde není vidět až takový rozdíl, jako by si někdo mohl od sběrnice PCI Express slibovat - je zřejmé, že v kategorii náročné 3D grafiky hraje daleko větší roli použitý čip nežli sběrnice. Zde hraje X600 na rovinu s 9700, ale pro opravdu vysoký výkon se vyplatí počkat na mobilní verzi čipu X800, případně levnější X700.

Poměrně nečekaně naložil Lifebook s energií - jeho výdrž je nižší než jsme čekali. Nicméně nutno podotknout, že náš test probíhá v extrémních podmínkách, kdy notebook spotřebovává maximum energie (vypnuté šetřící mechanismy, maximální jas displeje, atd.). Oproti výrobci udávaným maximálním hodnotám se tak v našem případě jedná o hodnoty absolutně minimální a v 99 procentech případů lze očekávat dobu výdrže o cca čtvrtinu až třetinu vyšší. I tak, se třemi hodinami Lifebook nezáří - může to být prvokusovým původem notebooku a opotřebovaností akumulátoru, na delší testování žel nebyl čas. Výrobce zde udává až 5 hodin 45 minut provozu.

FSC Lifebook E8020 - recenzeErgonomie a použití: tři kilogramy čistého výkonu

Díky magnéziové konstrukci je notebook nadprůměrně odolný, což je poznat i na velmi tenkém víku displeje - odolává i většímu tlaku. Co do velikosti, s rozměry 36 x 333 x 285 milimetrů nepatří notebook k nejmenším, avšak stále ještě se vejde do brašny. Při provozu sice může z notebooku foukat i poměrně teplý vzduch, notebook jako takový se však téměř nikdy citelně nezahřeje. Díky podpoře nejmodernějších a současně nejstarších rozhraní - a integraci toho nejrychlejšího, co je dnes od Intelu na trhu - je notebook mimořádně atraktivní kombinací výkonu, vzhledu, odolnosti i mobility. Snad jen druhý záložní akumulátor není od věci - rychlé Pentium M se zdá mít při plném výkonu i plnou spotřebu. Speciální zmínku zaslouží možnosti ochrany jak notebooku, tak uložených dat - od víceúrovňové ochrany běžným heslem přes bezpečnostní panel až po čtečku Smart karet, Lifebook E8020 se snaží chránit soukromí svého uživatele, jak jen to jde. Podobně je na tom i s aplikacemi pro vzdálenou správu a údržbu - přeci jen, na Lifebooku se pozná, že míří nejvýše: je to ideální notebook pro mobilní profesionály i velké korporace stejnou měrou.

  • Nejčtenější

Prohlížeč Edge skrývá zábavnou hru. A odhalujeme i další hrátky s Windows

v diskusi nejsou příspěvky

29. listopadu 2023

Premium Objevte zajímavé tipy pro využití internetového prohlížeče a počítače. Podívejte se, jak na skryté...

POZOR VLAK: Objevili jsme největšího kocouřího sběratele

v diskusi je 5 příspěvků

29. listopadu 2023

Ve 129. dílu magazínu POZOR VLAK vám ukážeme největšího kocouřího sběratele Václava Šafáře. A...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bojoval proti rudým Rusům a později zakládal Masarykovu leteckou ligu

v diskusi jsou 2 příspěvky

28. listopadu 2023

Mezi nejvýznamnější osobnosti naší vojenské historie bezesporu patří generál Stanislav Čeček. V...

Inovace, díky kterým nám vesmírný výzkum zlepšil život

v diskusi je 18 příspěvků

27. listopadu 2023

NASA není pouze průkopníkem výzkumu vesmíru a kosmických misí. Na svém kontě má i mnoho inovací,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První československý letoun s celokovovou kostrou zaujal experty v Paříži

v diskusi je 8 příspěvků

26. listopadu 2023

Ve dvacátých letech se v Československu vyráběla i bojová letadla, která se mohla směle rovnat...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

POZOR VLAK: Objevili jsme největšího kocouřího sběratele

v diskusi je 5 příspěvků

29. listopadu 2023

Ve 129. dílu magazínu POZOR VLAK vám ukážeme největšího kocouřího sběratele Václava Šafáře. A...

Prohlížeč Edge skrývá zábavnou hru. A odhalujeme i další hrátky s Windows

v diskusi nejsou příspěvky

29. listopadu 2023

Premium Objevte zajímavé tipy pro využití internetového prohlížeče a počítače. Podívejte se, jak na skryté...

Bojoval proti rudým Rusům a později zakládal Masarykovu leteckou ligu

v diskusi jsou 2 příspěvky

28. listopadu 2023

Mezi nejvýznamnější osobnosti naší vojenské historie bezesporu patří generál Stanislav Čeček. V...

Inovace, díky kterým nám vesmírný výzkum zlepšil život

v diskusi je 18 příspěvků

27. listopadu 2023

NASA není pouze průkopníkem výzkumu vesmíru a kosmických misí. Na svém kontě má i mnoho inovací,...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...