O co Microsoft s Windows 8 urputně usiluje, to se v Aceru Iconia W3 stává skutečností. Je to první opravdu mobilní zařízení, na kterém spustíte všechny aplikace, které pro nejrozšířenější operační systém vznikly.
Malý tablet s malými konektory
Na první pohled se nijak zásadně neliší od jiných tabletů. Má dotykový displej, dvě webové kamery, návratové systémové tlačítko a skromnou výbavu přípojnými místy. HDMI výstup je ve variantě "micro", USB vstup ve variantě "micro OTG". K oběma tedy potřebujete redukci, nebo speciální kabel.
Na boku potěší vstup pro microSDHC kartu, kterou můžete vnitřní 54GB paměť rozšířit o dalších až 32 GB. Sluchátkový konektor je kombinován s mikrofonním (Jack 3,5 mm), na hraně nechybí ani tlačítka ovládání hlasitosti. Co naopak citelně chybí, je fyzické tlačítko odemknutí/zamknutí otáčení zobrazení displeje.
Pod kapotou Atom
Iconia W3 je poháněna úsporným 32bit procesorem Intel Atom Z2760 taktovaným na 1,8 GHz, který dává tabletu dostatek výkonu pro kancelářské aktivity, pobyt na internetu i přehrávání filmů a muziky. Ve výkonovém testu GeekBench získal skromnějších 1 299 bodů, v PC marku 07 1 435 bodů a ve 3D Marku 06 jen 391 bodů.
Výsledky z nového PC Marku 08 se nám nepodařilo získat, protože test sice v pořádku proběhl, ale při "finalizing results" se zasekl a ukončil.
Pro reálnější přiblížení výkonu jsme pomocí programu Irfan View provedli dávkovou konverzi 280 JPG fotek z 20MPix fotoaparátu: zmenšení na 2 000 pixelů (delší strana, zachování poměru stran), kompresi pro úsporu místa a uložení pod novým názvem. Konverze trvala 17 minut 10 sekund a z původních 1,2 GB fotek zbylo 110 MB.
Pro srovnání: na pět let starém notebooku s Core2Duo a klasickým pevným diskem trvala zcela identická konverze 5 minut 38 sekund, tedy zhruba třetinu času. Na pomalejším času W3 se podílí nejen procesor, ale i pomalejší uložiště ve formě integrované eMMC karty. Celkově však není výsledek na kapesního prcka, dělaného především na úsporný provoz, vůbec špatný.
Nízké skóre z herního benchmarku napovídá, že grafický čip SGX549 je zde opravdu především pro zobrazení 2D obrazu a přehrávání videa, nikoli renderování 3D her.
Ve spojení s 25 Wh akumulátorem z produkce společnosti Sanyo (dnes již vlastně Panasonic) vydrží tablet pracovat kolem šesti hodin běžné nepříliš náročné práce s občasným využitím wi-fi. Samozřejmě, při větší zátěži se čas zkracuje. Nepříjemným projevem Atomu, obzvláště, pokud po něm něco chceme, je větší zahřívání zadní stěny tabletu.
Hodně muziky za rozumné peníze s jedním velkým mínusem
Za necelých deset tisíc korun dostanete zařízení, které lze použít jako tablet i jako počítač. Zařízení je vybaveno operačním systémem Windiows 8 a také plným kancelářským balíkem MS Office pro domácnosti.
Z toho jasně vyplývá, že výrobce někde pochopitelně musel ušetřit. A ušetřil na dvou místech. Zařízení nemá 3G modem pro mobilní datový provoz a především má podprůměrný displej.
Rozlišení 1 280 × 800 bodů by při osmi palcích nebylo vzhledem k ceně tak špatné. Bohužel je však patrná mřížka displeje a ve větších stejnobarevných plochách je rastr vidět docela výrazně. Velmi slabé jsou i pozorovací úhly.
Připraveni musíte být také na to, že Acer zvolil velmi drobný, a tedy nepříliš výkonný napájecí adaptér. Pokud tedy nabíjíte vybitý přístroj za současného provozu, trvá to věčnost.
Webová kamera podává solidní výsledky, pokud snímá nablízko a v dobrém světle. Jako foťák na dovolené, jak někteří tablety trochu nesmyslně využívají, však stačí sotva pro Facebook. Vadí horší ostrost, tmavější podání a patrný šum. Dobře hodnotíme zvuk. Nevyniká výkonem, ale i při vyšší hlasitosti zní čistě a vokál je výborně srozumitelný.
Pokud chcete na tabletu rozumně pracovat, můžete si dokoupit praktickou klávesnici se stojánkem a pouzdrem.